Żurek
Żurek
- Czym jest żurek?
- Jak przygotowuje się żurek?
- Sposób podawania żurku - na co warto zwrócić uwagę i z czym łączyć żurek?
- Podobne dania
- Ciekawostki na temat żurku
-
Kuchnia Polska
-
Baza dania Mięso / Ryby
-
Rodzaj dania Zupa
-
Dla kogo Miłośnicy lekkich potraw
-
Stopień ostrości pepper pepper pepper
Czym jest żurek?
Historia powstania żurku jest bardzo ciekawa. Ponoć miał go wynaleźć pewien piekarz i właściciel karczmy w jednej z poznańskich wsi, słynący z serwowania rozcieńczonych wodą trunków i złej jakości potraw. Mieszkańcy wsi dość mieli tego postępowania i opłacili osobę, która założy się z piekarzem o sakwę złota, że zje najgorszą zupę, jaką ten przygotuje. Skąpy piekarz niewiele myśląc, zalał wrzątkiem zaczyn na chleb i dodał do niego warzywa, kiełbasę i grzyby, a żeby danie lepiej pachniało, doprawił je czosnkiem i lebiodą. Zupa okazała się na tyle dobra, że gość zjadł ją i zaczął zachwalać innym ludziom zgromadzonym w karczmie. W konsekwencji piekarz przegrał zakład, stracił swój majątek i zmuszony był wyprowadzić się na Śląsk.
Żurek jest zupą gotowaną na zakwasie żytnim. Często nazywany jest też barszczem białym, choć nie jest to poprawne określenie. Barszcz biały owszem jest zupą na zakwasie, ale przygotowywanym z mąki pszennej, na soku z kapusty kiszonej lub nawet na kwaśnym mleku. Staropolski żur powstaje tylko z fermentacji mąki żytniej i warto wiedzieć, że kiedyś potrawa ta była jedną z podstaw diety mieszkańców wsi.
Jak przygotowuje się żurek?
Zakwas łączy się z bulionem warzywnym, a następnie przyprawia między innymi majerankiem i czosnkiem. Na koniec dodawana jest biała kiełbasa – pokrojona w kostkę lub plasterki oraz jajka na twardo – zwykle przepołowione. W niektórych przepisach na żurek występuje też mięso wieprzowe lub suszone grzyby.
Sposób podawania żurku - na co warto zwrócić uwagę i z czym łączyć żurek?
Żurek podać można z chlebem lub grzankami. Niektórzy kucharze dodają do żurku śmietanę, by nieco złagodzić jego smak i nadać mu mlecznego koloru.
Podobne dania
Żurek do złudzenia przypomina barszcz biały – jedno z popularnych dań kuchni polskiej – do tego stopnia, że niewprawne kubki smakowe mogą pomylić te potrawy.
Ciekawostki na temat żurku
- Żurek znany jest również w kuchni białoruskiej, czeskiej oraz słowackiej. W Czechach żurek nazywany jest kyselo, czyli kwaśny.
- Nazwa zupy pochodzi od słowa sauer, oznaczającego ukiszony lub kwaśny i obowiązuje od XV wieku.