Przejdź bezpośrednio do:
Close

Kuchnie

Rodzaj dania

Menu
Szukaj

Surówki

Surówka
surówka z kapustą

Surówki

Surówki znalazły szczególne miejsce w polskiej tradycji kulinarnej. Najpopularniejszymi rodzajami polskich surówek są surówka z buraczków, mizeria, surówka z białej kapusty oraz marchewka z jabłkiem. W surówkach kryje się bogactwo cennych witamin i składników mineralnych.

Czym są surówki?

Surówki są ogólnym określeniem kategorii warzywnych potraw podawanych najczęściej do dań mięsnych. Surówki, jak sama nazwa wskazuje, z reguły przygotowuje się z surowych warzyw, choć wyjątek stanowi tutaj surówka z buraczków, które należy wcześniej ugotować.

  • Surówka z buraczków – powstaje z ugotowanych i startych buraków czerwonych doprawionych solą, octem oraz cukrem. Czasami dodaje się do niej cebulkę lub chrzan. Główny składnik surówki – buraki – były znane w kuchni polskiej już w czasach Piastów i popularne przede wszystkim na chłopskich stołach.
  • Marchewka z jabłkiem – tarte surową marchewkę i jabłko doprawia się cukrem, solą oraz olejem.
  • Mizeria – obrane (lub nie) ogórki kroi się w plasterki, doprawia się cukrem, solą i pieprzem, a następnie pozostawia do puszczenia soku. Powstały sok usuwa się i łączy ogórki ze śmietaną lub z jogurtem naturalnym. Łacińskie tłumaczenie słowa mizeria oznacza bieda. Kiedyś, gdy śmietana była droższa, mizerię przygotowywano także w wersji „biednej” – z mlekiem. Prawdopodobne jest, że mizeria wywodzi się od włoskiej odmiany surówki z ogórków nazywanej insalata della miseria.
  • Surówka z białej kapusty – kapustę szatkuje się, marchewkę trze się, cebulę kroi w cienkie kawałki, a na końcu doprawia całość cukrem, solą, pieprzem, octem i olejem. Surówka ta może się wywodzić z kuchni rzymskiej, ale nie ma co do tego pewności. Tradycyjna polska odmiana tej surówki powstaje z kapusty kiszonej.

Jak przygotowuje się surówki?

Warzywa na surówki myje się i obiera, a następnie (w zależności od rodzaju surówki) kroi na plasterki (ogórki), szatkuje (kapusta) albo trze (buraczki). Wszystkie składniki należy dokładnie wymieszać i przyprawić.

Sposób podawania - na co warto zwrócić uwagę i z czym łączyć surówki?

Surówki serwuje się do obiadu, ale mogą być też podawane na kolację do potraw mięsnych. Można podawać je w osobnych salaterkach lub np. 2-3 rodzaje na jednym podłużnym półmisku. Mizeria powinna być serwowana w osobnej miseczce.

Podobne dania

Surówki i różnego rodzaju sałatki występują na całym świecie. W kuchni meksykańskiej popularna jest sałatka ceviche, w kuchni greckiej sałatka grecka, natomiast w kuchni tajskiej popularnością cieszy się sałatka som tam z papai, czosnku i chilli.

Ciekawostki na temat surówek

  1. Kucharze zmiękczają białą kapustę przeznaczoną na surówkę poprzez zasypanie jej solą i zgniatanie.
  2. Surówkę colesław powstająca z młodej kapusty z dodatkiem marchewki, pora i majonezu przygotowywano już w starożytnym Rzymie. Dziś jest podawana między innymi w popularnej sieci restauracji z kuchnią amerykańską.

Odkryj dania

Sprawdź kto dostarcza Surówki w Twojej okolicy

Wpisz swój kod pocztowy