Przejdź bezpośrednio do:
Close

Kuchnie

Rodzaj dania

Menu
Szukaj

Sałatka jarzynowa

Sałatka jarzynowa
polska sałatka jarzynowa

Sałatka jarzynowa

Sałatka jarzynowa łączy w sobie wszystkie najważniejsze w kuchni polskiej warzywa, a dodatek majonezu i subtelne przyprawy sprawiają, że pasuje do różnych mięs. Jest bardzo popularną zimną przystawką. Uważamy ją za polską, choć tak naprawdę przywędrowała do nas z Rosji.

Czym jest sałatka jarzynowa?

Sałatka jarzynowa jest sałatką powstającą z gotowanych oraz konserwowych warzyw wymieszanych z majonezem. Składniki sałatki mogą być różne w zależności od przepisu i regionu, ale zwykle są to ziemniaki, marchew, pietruszka, seler, groszek konserwowy, a także jajka gotowane na twardo, ogórki kiszone lub konserwowe, majonez i przyprawy.

Sałatka ta nie ma sobie równych na świątecznych polskich stołach i wielu przypomina smak dzieciństwa. Jej popularność zaczęła się w czasach PRL-u, kiedy to była serwowana niemal w każdej restauracji. Jej pochodzenie nie jest jednak polskie, przepis na nią został zaczerpnięty z kuchni rosyjskiej, gdzie w przepisach na tę sałatkę można było znaleźć jarząbki, sałatę, kawior i sos prowansalski, tak więc był to przepis całkiem inny od tego, który znamy dzisiaj. Przepis na sałatkę jarzynową opracował Lucien Olivier, właściciel restauracji Hermitage. Sałatka ta trafiła do innych krajów dzięki rosyjskim arystokratom, którzy zesłani zostali na wygnanie. Z biegiem lat przepis na sałatkę jarzynową ewoluował, a ten znany nam dziś zawiera już inne składniki.

Jak przygotowuje się sałatkę jarzynową?

Warzywa gotuje się i kroi w drobną kostkę, łączy z groszkiem konserwowym i posiekanymi w drobną kostkę jajkami na twardo oraz ogórkami, a następnie przyprawia się i miesza z dużą ilością majonezu. Często dodatkiem jest też drobno siekana natka pietruszki.

Sposób podawania - na co warto zwrócić uwagę i z czym łączyć sałatkę jarzynową?

Sałatka jarzynowa stanowi doskonałą przystawkę. Często, sczególnie przy okazji różnego rodzaju świąt, podawana jest z innymi zimnymi przystawkami, takimi jak śledzie czy mięso w galarecie.

Podobne dania

Podobna do sałatki jarzynowej jest m.in. amerykańska sałatka Waldorfa, a także wiele polskich sałatek, np. sałatka pieczarkowa, ich podobieństwo polega na tym, że w daniach tych używa się majonezu i gotowanych lub konserwowych warzyw.

Ciekawostki na temat sałatki jarzynowej

  1. Sałatka jarzynowa jest popularna również w Hiszpanii, gdzie dodaje się do niej tuńczyka.
  2. Na Górnym Śląsku sałatkę jarzynową nazywa się szałot. W szałocie znajdują się czasami również filety śledzia pokrojone w kostkę.

Odkryj dania

Sprawdź kto dostarcza Sałatka jarzynowa w Twojej okolicy

Wpisz swój kod pocztowy