Przejdź bezpośrednio do:
Close

Kuchnie

Rodzaj dania

Menu
Szukaj

Gołąbki

tradycyjne gołąbki
Gołąbki

Gołąbki

Gołąbki to sakiewki z farszu owiniętego kapustą, serwowane najczęściej z sosem pomidorowym. Przygotowuje się je w wersji duszonej lub zapiekanej ze składników takich jak kasza lub ryż, mięso mielone i liście kapusty. Gołąbki wzięły swoją nazwę od słowa hołubci (po ukraińsku gołąbek).

Czym są gołąbki?

Gołąbki są potrawą, która powstała najprawdopodobniej w XIX wieku. Nie wiadomo do końca, gdzie stworzono to danie, ale przyjmuje się, że potrawa ta może pochodzić z Europy Wschodniej albo Środkowej i najprawdopodobniej wywodzi się od ukraińskiego dania hołubci. Dawniej gołąbki były typowo postnym daniem składającym się z farszu z kaszy i ziemniaków owiniętego liśćmi kapusty i serwowano je jako jedno z dań wigilijnych. Obecnie gołąbki najczęściej przyrządza się z mięsem a dzisiejszą wersję z tą pierwotną łączy właściwie tylko sposób zawijania liści w sakiewki.

Jak przygotowuje się gołąbki?

Farsz do tradycyjnych gołąbków powstawał kiedyś z ugotowanej kaszy gryczanej i ziemniaków. Dzisiaj często jest on połączeniem ugotowanego ryżu lub kaszy oraz mięsa mielonego i przypraw. Doprawiony może być cebulą, pieprzem, solą i czosnkiem, ale najlepsi kucharze tworzą własne połączenia, w których często można znaleźć np. gałkę muszkatołową lub mielone chilli. Gotowy farsz wykłada się na blanszowane wcześniej liście kapusty, a następnie zawija je w odpowiedni sposób i dusi lub piecze.

Sposób podawania gołąbków - na co warto zwrócić uwagę i z czym łączyć gołąbki?

Gołąbki mogą stanowić pełny posiłek. Szczególnie dlatego, że zawierają wszystkie najważniejsze składniki odżywcze. Gołąbki często podawane są z sosem ze świeżych pomidorów lub ketchupem.

Gołąbki podaje się na ciepło, polane sosem pomidorowym, a czasami posypane startym serem.

Podobne dania

Gołąbki podobne są do wietnamskiego dania bo la lot – mielonej wołowiny owiniętej liśćmi oraz dania sajgonki, z tą różnicą, że farsz sajgonek owinięty jest papierem ryżowym. Najbardziej podobną do polskich gołąbków potrawą jest jednak grecka dalmadakia, czyli rodzaj ryżowych gołąbków zawiniętych w liście winogron.

Ciekawostki na temat gołąbków

  1. Gołąbki w Rumunii przygotowuje się z farszem rybnym a w Grecji z jagnięciną, drobiem lub baraniną.
  2. Tradycyjne gołąbki powstają z kapusty białej (czasami kiszonej), ale w restauracjach i na przyjęciach domowych popularne są także gołąbki z kapusty włoskiej lub czerwonej. Popularność zyskują też tzw. leniwe gołąbki, czyli danie z poszatkowanej kapusty oraz mięsa uformowane w kształt kotletów mielonych.
  3. Sekretem udanych gołąbków jest właściwe zawinięcie liści kapusty – trzeba to zrobić umiejętnie, by sakiewki były ścisłe, a farsz nie wydostał się na zewnątrz.

Odkryj dania

Sprawdź kto dostarcza Gołąbki w Twojej okolicy

Wpisz swój kod pocztowy