Przejdź bezpośrednio do:
Close

Kuchnie

Rodzaj dania

Menu
Szukaj

Flaki

Flaki
tradycyjne polskie flaki

Flaki

Flaki to danie przygotowywane na bazie wołowiny. Ta gęsta zupa z dodatkiem warzyw i ostrych przypraw była znana już w XIV wieku i należała do przysmaków króla Jagiełły. Dziś flaki doczekały się nawet własnego święta obchodzonego corocznie w miejscowości Piaski na Lubelszczyźnie.

Czym są flaki?

Flaki to gęsta zupa z wołowiną, warzywami i przyprawami. Danie to jest intensywnie doprawione majerankiem, pieprzem i czosnkiem, przez co doskonale rozgrzewa. Flaki przygotowuje się w Polsce już od XIV w., a zajadał się nimi między innymi król Władysław Jagiełło – ponoć flaki należały do jego ulubionych dań. W kuchni polskiej wyróżniamy kilka odmian flaków: po warszawsku, po zamojsku i pałuckie.

W dzisiejszych czasach flaki przygotowuje się jednak nie tylko w Polsce, ale też na Bliskim Wschodzie i w wielu krajach Europy Zachodniej oraz Środkowej. Potrawa ta jest charakterystyczna dla kilku kuchni europejskich – serwowana jest między innymi na Ukrainie, we Włoszech, w Austrii, we Francji, w Czechach i w Niemczech. Inne kraje również mają swoje własne odmiany flaków, np. flaki po luksembursku czy po lwowsku. Różnica między zupami serwowanymi w poszczególnych krajach polega przede wszystkim na rodzaju dodanych przypraw i konsystencji dania.

Jak przygotowuje się flaki?

Oczyszczoną i drobno pokrojoną wołowinę (czasami drób) gotuje się kilkukrotnie, a następnie łączy z bulionem warzywnym z marchwi, pietruszki, cebuli i selera. Danie przyprawia się czosnkiem, majerankiem i liśćmi laurowymi, a w razie konieczności zagęszcza lekko mąką.

Sposób podawania - na co warto zwrócić uwagę i z czym łączyć flaki?

Flaki podawać można w ramach przystawki, choć ponieważ zupa ta jest bardzo treściwa, z dodatkiem pieczywa, może stanowić pełny posiłek.

Podobne dania

Flaki w różnych wersjach występują między innymi we Francji, gdzie przygotowywane są z dodatkiem białego wina i solonego boczku. W Hiszpanii z kolei flaki przygotowuje się z kaszanką. Potrawy podobne do flaków znaleźć można też w Azji i w kuchni włoskiej – przykładowo flaki po rzymsku, czyli trippa alla romana są przyrządzane z białym winem i bez bulionu.

Ciekawostki na temat flaków

  1. Flaki przyrządza się z oczyszczonych i pokrojonych w paski żołądków wołowych. Niektóre przepisy dopuszczają przygotowanie flaków z żołądków jelenia lub łosia, ale jest to praktykowane rzadko i najczęściej w lokalach serwujących kuchnię myśliwską.
  2. Przed II wojną światową w Warszawie działał bar „Flis”, w którym serwowano tylko jedną potrawę – flaki po warszawsku. W barze tym można było jeść wyłącznie na stojąco, ale jakość serwowanych tam flaków sprawiała, że lokal był zawsze pełen klientów.

Odkryj dania

Sprawdź kto dostarcza Flaki w Twojej okolicy

Wpisz swój kod pocztowy