Przejdź bezpośrednio do:
Close

Kuchnie

Rodzaj dania

Menu
Szukaj

Bratkartoffeln (pieczone ziemniaki)

Bratkartoffeln (pieczone ziemniaki)
Bratkartoffeln (pieczone ziemniaki)

Bratkartoffeln (pieczone ziemniaki)

Bratkartoffeln określa się często mianem pieczonych kartofli. Nie jest to jednak do końca prawidłowa nazwa. Są to przede wszystkim ugotowane, pokrojone w plastry ziemniaki, które są podsmażane na patelni razem z cebulą, boczkiem. Często podaje się je z sadzonym jajkiem.

Czym są Bratkartoffeln?

Bratkartoffeln to w najprostszym tłumaczeniu ziemniaki z patelni. Jest to typowe danie kuchni niemieckiej, ale doskonale znają je także Polacy, szczególnie ci mieszkający na Górnym Śląsku, Warmii i Mazurach, a także w Małopolsce. Ziemniaki z patelni to prosta i niewyszukana potrawa, której bazę stanowią ugotowane, pokrojone w plastry kartofle, które są następnie podsmażane na oleju lub oliwie z (najczęściej czerwoną) cebulą oraz wędzonym boczkiem. Mimo iż danie to znane było już co najmniej w XVII wieku, uważa się, że za jego rozpowszechnienie odpowiadają mieszkańcy wsi, którzy w XIX wieku przenosili się do miast, aby pracować w powstających w szybkim tempie fabrykach. Stęsknieni za domowym smakiem ziemniaków stworzyli znaną dzisiaj wersję Bratkartoffeln – dodali do kartofli cebulę oraz boczek. 

W XIX wieku ziemniaki z patelni królowały w dynamicznie rozwijających się miastach przemysłowych, takich jak Drezno, Berlin, Chemnitz, Kolonia czy Düsseldorf.

Jak przygotowuje się Bratkartoffeln?

Potrawy niemieckie cechuje w dużej mierze prostota wykonania. Nie inaczej jest w przypadku tego dania. Pieczone ziemniaki na patelni przygotowuje się na bazie ugotowanych wcześniej (najlepiej w mundurkach) kartofli, które kroi się na średniej grubości plastry. Te z kolei wrzuca się na rozgrzaną oliwę i delikatnie obraca na jedną i drugą stronę. W trakcie smażenia do ziemniaków dodaje się pokrojony w kostkę lub paski boczek oraz czerwoną cebulę. Całe danie gotowe jest w 15 minut.

Sposób podawania – na co zwrócić uwagę i z czym łączyć Bratkartoffeln?

Ziemniaki z patelni pierwotnie smażono jedynie na smalcu (bez dodatku boczku) i podawano ze zsiadłym mlekiem. Z czasem pojawiła się wersja z jajkiem sadzonym. Taką potrawę dość często można obecnie spotkać w Tyrolu. Same Bratkartoffeln funkcjonują natomiast jako dodatek do bardzo różnych dań. Serwuje się je do mięs, często do tradycyjnej niemieckiej kiełbasy.

Podobne dania

Talarki z patelni w niemieckim wydaniu wielu obcokrajowcom przypominają frytki albo hiszpańskie patatas bravas. W kuchni skandynawskiej natomiast można znaleźć bardzo podobne danie. Pyttipanna to bowiem pokrojone w drobną kostkę i odsmażane ziemniaki. 

W samej tradycji niemieckiej funkcjonuje jeszcze jedna przypominająca Bratkartoffeln przystawka, czyli Hoppelpoppel – odsmażane ziemniaki z jajkami.

Ciekawostki na temat Bratkartoffeln

  1. Pieczone ziemniaki na patelni są wymienione w najstarszej polskiej książce kucharskiej autorstwa Stanisława Czernieckiego – „Compendium ferculorum” z 1682 roku, gdzie autor zaleca dodanie do nich soku z cytryny.
  2. O wczesnej obecności w Polsce talarków ziemniaczanych na patelni świadczą jeszcze dwie książki kucharskie z XIX wieku: „Potrawy z kartofli” Jana Milikowskiego (1842) oraz „365 obiadów” Lucyny Ćwierczakiewiczowej (1860).
  3. Pod nazwą Bratkartoffeln, zgodnie z niemiecką terminologią, znaleźć można także potrawę powstałą ze smażenia surowych ziemniaków na rozgrzanym tłuszczu. W takim przypadku jeszcze bardziej przypominają one frytki.

Odkryj dania

Sprawdź kto dostarcza Bratkartoffeln (pieczone ziemniaki) w Twojej okolicy

Wpisz swój kod pocztowy