Przejdź bezpośrednio do:
Close

Kuchnie

Rodzaj dania

Menu
Szukaj

Niemieckie kiełbasy

Niemieckie kiełbasy
Niemieckie kiełbasy

Niemieckie kiełbasy

Niemiecka kiełbasa to absolutny przysmak zachodnich sąsiadów Polski. Być w Niemczech i nie zjeść wursta (czyli niemieckiej kiełbasy), to jak nie spróbować bigosu w Polsce. I nie chodzi tutaj wyłącznie o znane wszystkim frankfurterki, lecz także o tradycyjną niemiecką Weisswurst lub oryginalną Currywurst.

Czym są niemieckie kiełbasy?

Niemieckie kiełbasy przygotowuje się przede wszystkim z wieprzowiny, która uchodzić może za najbardziej popularne w Niemczech mięso. Na tym tle wyróżnia się jednak Weisswurst, czyli tradycyjna biała kiełbasa obowiązkowo robiona z cielęciny, a nie wieprzowiny. Wszystkie wędliny są przy tym bardzo wysokiej jakości. Berlińskie specjały, czyli Bratwurst i Currywurst, zawierają aż 85% czystego mięsa, reszta to boczek i przyprawy.

Zachodni sąsiedzi Polski wytwarzają aż 1500 różnych gatunków kiełbas. Różnią się one przede wszystkim dodatkami w nadzieniu, choć trzeba pamiętać o kilku podstawowych rodzajach niemieckich wędlin. Typ kiełbasy wyznaczają przede wszystkim sposób przygotowania i wykorzystane do produkcji przyprawy. Wurst to niemieckie oznaczenie kiełbasy, natomiast pojawiające się przed tym członem przedrostki informują o rodzaju wędliny:

 • Bratwurst – podstawowy rodzaj kiełbasy, powstający z mięsa wieprzowego, wołowego oraz cielęcego;
 • Rohwurst – kiełbasa wyrabiana z surowego mięsa i specku (wędzonej szynki) z przyprawami, wędzona lub suszona (miękkie – Mettwurst, Teewurst, twarde – salami, Landjäger, Zervelatwurst);
 • Bruhwurst – kiełbasa z drobno zmielonego, peklowanego mięsa z dodatkiem skrawków szynki lub specku (frankfurterki, Wiener, Weisswurst, czyli biała kiełbasa);
 • Kochwurst – kiełbasa uformowana z przegotowanych podrobów (wątróbki, ozora) zagęszczonych krwią, kaszą, ewentualnie żelatyną, po czym gotowana lub wędzona (popularne typy to Blutwurst, Leberwurst czy Grützwurst).

Jak się przygotowuje niemieckie kiełbasy?

Kuchnia niemiecka zna nieskończoną ilość sposobów podawania i przyrządzania kiełbas. Dwa najsłynniejsze pod tym względem miasta to Getynga i Ratyzbona. Kiełbasy są tutaj bowiem produkowane według średniowiecznych receptur. Każdy region może się jednak pochwalić swoim specjałem:

 • Thüringer Rotwurst to gotowana kiełbasa z Turynki, swoista odmiana kaszanki, przygotowywana z mięsa wieprzowego z dodatkiem majeranku, ziela angielskiego, goździków i cebuli;
 • Schwarzwurst to specjał ze Szwabii – kiełbasa przyprawiana goździkami, gałką muszkatołową i tymiankiem;
 • Nürnberger Bratwürste to norymberska odmiana słynnych w Niemczech bratwurste, czyli małych, smażonych kiełbasek;
 • Knacker to berlińska kiełbasa dojrzewająca;
 • Wiener Wurstchen to z kolei niemiecka wersja parówek, rozpowszechniona już obecnie w całym kraju.

Sposób podawania – na co zwrócić uwagę i z czym podawać niemieckie kiełbasy?

Niemieckie potrawy występują najczęściej w określonych kombinacjach i z dość jasno ustalonymi dodatkami. Nie inaczej jest w przypadku kiełbas. Weisswurst podaje się obowiązkowo ze słodką musztardą i słonym preclem. Bratwurst można przygotować w wersji smażonej lub pieczonej, natomiast za każdym razem dodaje się do niej najczęściej kiszoną kapustę i ziemniaki. Knacker, czyli niemiecką kiełbasę dojrzewającą, traktuje się jako przekąskę do piwa i je na zimno. Z kolei Bockwurst (niemiecki serdelek) nie może być krojony, trzeba go podawać zawsze w całości z dodatkiem musztardy. 

Niemieckie kiełbasy to także swoisty rodzaj fast foodów. W ulicznych budkach w największych miastach Niemiec podaje się je razem z keczupem. Szczególnie słynna pod tym względem jest tzw. Currywurst. Nie jest to specjalna odmiana kiełbasy, natomiast wyróżnia ją sposób podania. Zawsze posypuje się ją bowiem curry. W Hesji można spotkać ją w formie specyficznej zapiekanki, określanej mianem Presskopf, w Bawarii natomiast używa się określenia Presssack. Currywust można przyrządzić zarówno z białej, jak i z tradycyjnej kiełbasy. Pochodzi z Berlina, ale sukcesywnie rozprzestrzenia się po całych Niemczech. 

Osobną kategorię stanowią suche kiełbasy, takie jak Mettwust lub Bauernseufzer, które funkcjonują jako rodzaj przystawek do piwa lub domowych przekąsek.

Podobne dania

Niemieckie kiełbasy nie mają sobie równych, natomiast nie wszystkie z nich powstały w kraju nad Odrą. Odmiana Ruhwurst, czyli salami, pochodzi z Włoch. Suszone i wędzone kiełbasy podobne są do hiszpańskiego chorizo. Podobna jest do nich francuska kiełbasa menage, również produkowana (podobnie jak większość niemieckich kiełbas) właściwie wyłącznie z mięsa wieprzowego.

Ciekawostki na temat niemieckich kiełbas

 1. W Bawarii funkcjonują restauracje specjalizujące się w kiełbasianej sztuce. Wurstküchen, czyli tzw. kuchnie kiełbasiane, są bardzo wysoko cenione przez prestiżowe przewodniki kulinarne, takie jak Michelin czy Gault Millau.
 2. Za mistrza w przyrządzaniu Blutwurst uchodzi Marcus Benser, kucharz kanclerz Angeli Merkel, któremu nadano tytuł Kaszankowego Rycerza (Blutwurstritter). W Berlinie można odwiedzić słynną restaurację „Blutwurstmanufaktur”, natomiast w Neukolln – „Vau”, prowadzoną przez Bensera.
 3. Określenie „kiełbasa wyborcza” również związane jest z niemieckimi kiełbasami. Wiąże się ono z wyborami w Galicji na przełomie XIX i XX wieku, kiedy to kandydaci na posłów, aby zdobyć poparcie, organizowali pikniki z darmowym jedzeniem, głównie kiełbasą i wódką.

Odkryj dania

Sprawdź kto dostarcza Niemieckie kiełbasy w Twojej okolicy

Wpisz swój kod pocztowy