Przejdź bezpośrednio do:
Close

Kuchnie

Rodzaj dania

Menu
Szukaj

Golonka (Eisbein)

Golonka (Eisbein)

Golonka (Eisbein)

Golonkę (Eisbein) uznaje się z jednej strony za typowo męski, a przy tym bardzo kaloryczny przysmak. Są jednak tacy, którzy udowadniają, że gotowana golonka wcale nie jest taka tłusta, a mięso w tej potrawie może być wyjątkowo miękkie i delikatne. Niewątpliwie danie to zalicza się tak do niemieckiej, jak i polskiej kuchni regionalnej. 

Czym jest golonka (Eisbein)?

Golonka to fragment tuszy z mięsa wieprzowego, która zawiera dolną część kości ramiennej i podramiennej. Mięso to stało się podstawą dania o tej samej nazwie, które króluje zarówno na niemieckich, jak i polskich stołach. Pierwszymi smakoszami golonki byli jednak niewątpliwie Niemcy, od których Polacy bardzo szybko przejęli to danie. Jego podstawą jest peklowane i gotowane lub pieczone mięso. Najbardziej tradycyjną wersją jest golonka po berlińsku podawana z kwaszoną kapustą, purée z grochu oraz ziemniakami. W południowych landach króluje golonka po bawarsku, którą również podaje się z kiszoną kapustą lub gotowanymi warzywami.

Jak przygotowuje się golonkę (Eisbein)?

Golonka po bawarsku znacznie różni się od tej po berlińsku. Mięso to w kuchni niemieckiej można przyrządzać bowiem na dwa różne sposoby. 

Aby przygotować golonkę po berlińsku, mięso trzeba zapeklować, a następnie ugotować. Z kolei golonkę po bawarsku należy upiec lub grillować (bez wcześniejszego peklowania).

Bardzo popularna jest również golonka w piwie. To odmiana golonki bawarskiej. Dzięki dodatkowi piwa  mięso podczas pieczenia pozostaje soczyste, a skórka staje się przyjemnie chrupiąca.

Sposób podawania – na co zwrócić uwagę i z czym łączyć golonkę (Eisbein)?

Golonkę po bawarsku podaje się najczęściej z zasmażaną kapustą. Oprócz tego obowiązkowymi dodatkami są: musztarda, chrzan i pieczywo. W przypadku wersji berlińskiej kapustę zasmażaną zastępuje jej kwaszona odmiana, a całości dopełnia purée z grochu i ziemniaki. Prawda jest jednak taka, że zarówno golonka gotowana, jak i pieczona mogą być podane na wiele bardzo różnych sposobów. Zdarza się, że serwuje się jedynie samo mięso z musztardą i chrzanem, albo z pieczonym boczkiem i świeżą papryką. Często golonce towarzyszą także borowiki i kapusta albo – tak charakterystyczne dla niemieckiej kuchni – pieczone ziemniaki, które coraz częściej zastępują frytki

Podobne dania

Zarówno pieczona, jak i gotowana golonka występuje w nieskończenie wielu odmianach – każda kuchnia regionalna może się pochwalić nieco innym sposobem jej przygotowywania. Trudno jednak wskazać podobną do niej potrawę. Warto za to pamiętać, że w Beskidach na golonce robi się kwaśnicę lub kapuśniak.

Ciekawostki na temat golonki (Eisbein)

  1. Golonka to także regionalny polski przysmak. Na Liście produktów tradycyjnych Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi nie brakuje różnych jej wersji. Znajduje się tam m.in.: golonka faszerowana grzybami leśnymi z Rudki, faszerowana z Ejszeryszek, golonka sądecka tradycyjna, noga na ciepło, golonka po kaszubsku i kociewsku, w słoju, wielkopolska, podkarpacka, po pomorsku.
  2. Jedną ze słynniejszych polskich wersji golonki jest śląska ciapkapusta, czyli mięso w towarzystwie purée ziemniaczanego wymieszanego z kiszoną kapustą i podsmażonym boczkiem oraz cebulą.

Odkryj dania

Sprawdź kto dostarcza Golonka (Eisbein) w Twojej okolicy

Wpisz swój kod pocztowy