Strucla

Strucla
- Czym jest strucla?
- Jak przygotowuje się struclę?
- Sposób podawania – na co zwrócić uwagę i z czym podawać struclę?
- Podobne dania
- Ciekawostki na temat strucli
-
Kuchnia Węgierska
-
Baza dania Ciasto
-
Rodzaj dania Deser
-
Dla kogo Miłośnicy deserów
-
Stopień ostrości pepper pepper pepper
Czym jest strucla?
Strucla węgierska, określana także mianem rétes lub rétestészt, to rodzaj drożdżowej rolady z farszem. Tradycja strucli wywodzi się z Niemiec, gdzie ciasto to wypełnione bakaliami i orzechami pieczono na Boże Narodzenie. Kształtem miało ono przypominać Jezusa zawiniętego w pieluszki. Z czasem niemiecki przepis trafił do Austrii, a stamtąd, w okresie Cesarstwa Austro-Węgierskiego, także do Budapesztu i innych węgierskich miast. Węgrzy jednak nieco go zmodyfikowali. Przede wszystkim strucla przestała być traktowana jako ciasto wyłącznie bożonarodzeniowe. To z kolei sprawiło, że pojawiły się nowe rodzaje farszu. Dzisiaj nadzienie może być makowe, orzechowe, serowe, a także owocowe.
Jak przygotowuje się struclę?
Strucla węgierska to strucla drożdżowa, ale przygotowywana z bardzo cienkiego ciasta, które przypomina bardziej ciasto francuskie niż typową drożdżówkę. Do wyrobu ciasta mąkę miesza się z przyprawami, cukrem, rozpuszczonym masłem, suchymi drożdżami, mlekiem oraz jajkami. Zaleca się wyrobienie go rękoma, bez użycia robotów kuchennych. Potem rozciąga się je w owalny kształt, a do środka wkłada farsz orzechowy, makowy, czasami marcepanowy. Na Węgrzech bardzo popularne są strucle z serem, jabłkami, marmoladą. Na koniec zlepia się brzegi ciasta, formuje ciasto na kształt bochenka chleba i piecze ok. 30–40 minut w 180°C.
Sposób podawania – na co zwrócić uwagę i z czym podawać struclę?
Struclę na Węgrzech podaje się w bardzo różny sposób. W małych barach i knajpkach można kupić ją na kawałki na wynos. Czasami pod nazwą rétes można spotkać małe ruloniki ciasta nadziewanego białym serem. Bardzo często w farszu można znaleźć także rodzynki, wiśnie, jabłka czy orzechy włoskie. Specyfiką strucli węgierskiej jest ogromna, czasami wręcz nieproporcjonalna w stosunku do cienkiego ciasta ilość farszu.
Do strucli bardzo często podaje się słynny węgierski likier ziołowy. Można spróbować także węgierskich win: tokaju, kadarki i Egri Bikavér. Dobrym towarzystwem jest także palinka, czyli wódka podwójnie pędzona z zacieru owocowego. Można także poprosić o kawę lub herbatę.
Podobne dania
Strucla makowa lub orzechowa może niektórym przypominać lepiej znany w Polsce keks lub po prostu ciasto drożdżowe z rodzynkami. Blisko jej także do słynnego polskiego makowca. Trudno znaleźć ciasto równie oryginalne i aromatyczne co strucla węgierska czy austriacka.
Ciekawostki na temat strucli
- Węgierską struclę także podaje się na wigilijnym stole. W okresie świąt Bożego Narodzenia robi się struclę z makiem lub orzechami.
- Można domniemywać, że pierwowzorem strucli była turecka baklava, która nadal jest popularna na Bałkanach. Współczesna strucla pochodzi z XIX wieku i powstała na terytorium monarchii austro-węgierskiej. Menu hotelu Ritz w Paryżu w XIX wieku zawierało „Rétes Hongrois”, do przygotowania którego specjalnie zamawiano mąkę strudelską z Węgier, a cukierników wysłano do Pesztu na studia.