Przejdź bezpośrednio do:
Close

Kuchnie

Rodzaj dania

Menu
Szukaj

Bingsu

Bingsu

Bingsu

Słodki, koreański deser bingsu podbija podniebienia miłośników słodkości również poza Azją. To nieco mniej kaloryczna wersja tradycyjnych lodów, w których znajduje się śmietana. Zwykle ozdabia się go czerwoną fasolą adzuki i drobno mielonymi orzechami.

Czym jest bingsu?

Bingsu, inaczej patbingsu (팥빙수), to jeden z najstarszych deserów w Korei, a jego historia sięga XIV w., kiedy to kładziono sobie na język cienkie plastry lodu ozdobione fasolą adzuki, sproszkowanymi orzechami czy też ryżowymi kluseczkami tteok. Nazwa „bingsu” oznacza dosłownie „ogoloną czerwoną fasolkę”. Wczesne formy składały się z gładkiego, tzw. ogolonego lodu z dodatkiem dwóch lub trzech składników. Obecnie taki surowy, kruszony lód często komponuje się z matchą, sproszkowaną zieloną herbatą, kawą, jogurtem oraz sezonowymi owocami, w tym truskawkami, mango, bananami i jagodami. Wariacji na temat bingsu jest wiele. Warto jednak mieć na uwadze, że tradycyjny azjatycki deser opiera się głównie na prostocie.

Sposób podawania – na co zwrócić uwagę i z czym łączyć bingsu?

Przygotowanie i sposób podania bingsu uzależnione jest od regionu Korei oraz lokalu. Nie ma jednego, ścisłego przepisu. Zasada jest właściwie bardzo prosta. Kostki lodu wrzuca się do blendera i miksuje z niewielką ilością skondensowanego mleka i fasolą adzuki. Zamiast mleka można użyć owocowego jogurtu. Tu panuje zupełna dowolność. Po uzyskaniu konsystencji kruszonego lodu na wierzch nakłada się dodatki wedle uznania. Mogą nimi być płatki czekolady, cienko pokrojone truskawki i mango, ziarna kawy czy też kandyzowane owoce. Słodsza wersja zakłada polanie całości dodatkowo kilkoma kroplami syropu klonowego lub z daktyli.

Bingsu, tak jak większość deserów lodowych, serwuje się w salaterkach, a w swoim kształcie przypomina ścięty stożek. W niektórych lokalach bingsu stanowi jedynie bazę większego deseru. Wówczas na dużym półmisku, na samym jego środku, kładzie się kruszony lód, a wokół niego niezliczoną ilość owoców i innych dodatków. Zaserwowany w taki sposób deser staje się ucztą dla wielu osób. Bingsu doskonale smakuje z czarną kawą, to idealne połączenie goryczy i słodkości.

Ciekawostki na temat bingsu:

  • Bingsu jadano już za czasów dynastii Joseon (od 1392 do 1910 roku). Pierwsze wzmianki mówią o tym, że był to bardzo prosty deser oparty na kruszonym lodzie z dodatkiem sezonowych owoców. W XVI w. deser ten nie miał wielu dodatków.
  • W Korei Południowej bingsu jest jednym z najpopularniejszych fast foodów i dlatego sprzedawany jest w praktycznie każdej sieciówce tego typu.
  • Koreańczycy porównują wygląd bingsu bez dodatków do głowy białego niedźwiedzia.

Podobne dania:

Bingsu to jedna z najpopularniejszych słodkości w Korei. Często myli się ten deser z amerykańskimi rożkami lodowymi, które polewane są dużą ilością sztucznie słodzonych sosów i likierów.

Odkryj dania

Sprawdź kto dostarcza Bingsu w Twojej okolicy

Wpisz swój kod pocztowy