Przejdź bezpośrednio do:
Close

Kuchnie

Rodzaj dania

Menu
Szukaj

Rendang

Rendang
rendang z chilli

Rendang

Rendang to intensywne w smaku mięsne danie pochodzące z regionu Minangkabau na Sumatrze Zachodniej w Indonezji. To powoli gotowana w mleku kokosowym i przyprawach wołowina, która po ugotowaniu zamienia się w delikatne, karmelizowane i aromatyczne mięso o ciemnobrązowym kolorze.

Czym jest rendang?

Rendang to indonezyjskie pikantne danie mięsne pochodzące z regionu Minangkabau na Sumatrze Zachodniej. Jest bardzo popularne nie tylko w Indonezji, lecz także w sąsiednich krajach Azji Południowo-Wschodniej. Rendang to (najczęściej) kawałek wołowiny, który został powoli uduszony w mieszance mleka kokosowego i przypraw. Po odparowaniu płynów zostaje jedynie pyszne ciemnobrązowe, karmelizowane mięso o bardzo charakterystycznym zapachu i konsystencji.

Jak przygotowuje się rendang?

Rendang jest najczęściej opisywany jako mięso wolno gotowane w mleku kokosowym i przyprawach. Kawałek wołowiny nadający się na rendang to przede wszystkim chude mięso z tylnej nogi bydła, tj. wołowina z wierzchu lub okrągła, która jest uważana za idealną do powolnego gotowania. Rendang to bogactwo przypraw: mleko kokosowe i pasta z mieszanych mielonych przypraw (imbiru, galangalu, liści kurkumy, trawy cytrynowej, czosnku, szalotki, chilli i innych składników). Składniki używane w rendangu mają właściwości przeciwdrobnoustrojowe i są naturalnymi organicznymi konserwantami – dobrze ugotowany, suchy rendang zachowuje świeżość nawet przez 4 tygodnie.

Przygotowanie tego dania obejmuje ubijanie i mielenie składników, a także powolne gotowanie, jest więc czasochłonne i wymaga cierpliwości. Kawałki wołowiny powoli gotuje się w mleku kokosowym i przyprawach, do momentu wyparowania całego płynu. Taki sposób gotowania gwarantuje, że mięso będzie wyjątkowo miękkie.

Sposób podawania – na co zwrócić uwagę i z czym podawać rendang?

Rendang jest często podawany z ryżem gotowanym na parze, ketupatem (skompresowanym plackiem ryżowym) lub lemangiem (kleistym ryżem gotowanym w liściach bambusa lub bananowca). Często podaje się do niego ugotowany liść manioku, cubadak (młody chlebowiec gulai) i sambal z czerwonej lub zielonej papryki chili.

Rendang, jedno z charakterystycznych dań kultury Minangkabau, tradycyjnie podaje się przy uroczystych okazjach, na ucztach weselnych oraz podczas święta Hari Raya. Jest również tradycyjnym daniem serwowanym wśród społeczności malajskiej w Malezji i Maranao na Filipinach.

Podobne dania

Chociaż rendang często jest opisywany jako curry, jest od niego znacznie mniej płynny. Większość malezyjskich rendangów bardziej przypomina kalio, czyli wolno gotowaną wołowinę, ostatecznie jednak ta jest jaśniejsza w kolorze i mniej ostra w smaku w porównaniu do odpowiednika z Minangkabau. Rendang malezyjski ma kilka wariantów, takich jak rendang kelantański oraz rendang Negri Sembilan.

Ciekawostki na temat dania rendang

  • W 2018 roku rendang został oficjalnie uznany za jedną z 5 narodowych potraw Indonezji. Pozostałe z nich to soto, sate, nasi goreng i gado-gado.
  • Tradycyjnie termin rendang nie odnosi się do określonego rodzaju potrawy, a do metody powolnego gotowania na małym ogniu do momentu, aż wszystkie płyny wyparują, a mięso będzie dobrze wypieczone. Tradycyjne danie gotuje się godzinami.
  • Przez ograniczony okres Burger King podawał burgera o smaku rendang w swoich sieciach w Singapurze i Indonezji. Spaghetti z rendangiem można było również znaleźć w sklepach jednej z sieci handlowych w Indonezji.

Odkryj dania

Sprawdź kto dostarcza Rendang w Twojej okolicy

Wpisz swój kod pocztowy