Przejdź bezpośrednio do:
Close

Kuchnie

Rodzaj dania

Menu
Szukaj

Ser manchego

ser manchego
hiszpański ser manchego

Ser manchego

Manchego jest rodzajem twardego, dojrzewającego sera, który bardzo często wykorzystuje się w kuchni hiszpańskiej. Barwa sera manchego zależy do jego dojrzałości. Sery w zależności od stopnia dojrzałości są żółte, jasnobrązowe albo szare. Nazwa sera pochodzi od nazwy gatunku owiec, a także od regionu powstania.

Czym jest ser manchego?

Ser manchego powstał na równinie La Manchy. Manchego jest rodzajem twardego sera, który dojrzewa od 50 do 120 dni. Ser cechuje się pikantnym i kremowym smakiem, a jego cechami charakterystycznymi są występowanie małych dziurek w miąższu oraz ząbków na skórce. W Hiszpanii ser manchego nazywa się queso manchego.

Ser manchego produkuje się w dwóch różnych wersjach:

  • Tradycyjnej – odmianę tę wytwarza się ręcznie z surowego mleka
  • Przemysłowej – ta odmiana wytwarzana jest z wykorzystaniem mleka pasteryzowanego.

Ponadto sery manchego dzieli się w zależności od długości ich dojrzewania.

  • Curado – dojrzewa 3-4 miesiące.
  • Fresco – dojrzewa 50 dni.
  • Viejo – dojrzewa od 4 miesięcy do 2 lat.

Manchego jest w Europie wpisany na listę wyrobów regionalnych, podobnie jak polski oscypek. Producent, chcąc posługiwać się tą nazwą sera, musi swój wyrób wytwarzać w ściśle określonych warunkach i przy zastosowaniu odpowiednich składników.

Jak przygotowuje się ser manchego?

Do przygotowania sera manchego wykorzystuje się mleko owiec manchega, które cechuje się zawartością przynajmniej 6% tłuszczu. Tradycyjna procedura wytwarzania sera polega na podgrzaniu go do temperatury 40 stopni Celsjusza, a następnie ścięciu podpuszczką. Dalszym etapem jest rozdrabnianie powstałego skrzepu i jego prasowanie. Sprasowany ser umieszcza się w kąpieli solankowej, a następnie poddaje procesowi dojrzewania. Z powierzchni systematycznie usuwa się też pleśń.

Sposób podawania – na co warto zwrócić uwagę i z czym łączyć ser manchego?

Ser manchego jest typowym serem stołowym, który można wykorzystać do przygotowania różnego rodzaju przekąsek – np. kanapek czy sałatek. Doskonale komponuje się z czerwonym winem oraz ze składnikami takimi jak szynka, suszone pomidory czy oliwki. Hiszpanie preferują najczęściej podawanie sera manchego razem z szynką serrano.

Podobne dania

Podobnym serem (i również wytwarzanym z owczego mleka), jest halloumi – przysmak kuchni greckiej cechujący się słonawym smakiem.

Ciekawostki na temat sera manchego

1. Ser manchego ma ok. 50% tłuszczu, 454 kcal w 100 g, 39 g białka oraz wysoką zawartość wapnia – ok. 30%.

2. Owce, których mleko wykorzystuje się do przygotowania sera manchego, są hodowane wedle restrykcyjnych zasad i żywione wyłącznie roślinami rosnącymi w okolicy – najczęściej strączkowymi oraz ziarnami.

3. Ser manchego dostępny jest w Hiszpanii nie tylko w niemal każdej restauracji czy barze, ale też w każdym sklepie.

Odkryj dania

Sprawdź kto dostarcza Ser manchego w Twojej okolicy

Wpisz swój kod pocztowy