Przejdź bezpośrednio do:
Close

Kuchnie

Rodzaj dania

Menu
Szukaj

Szaszłyk (shashlik)

Szaszłyk (shashlik)
Szaszłyk (shashlik)

Szaszłyk (shashlik)

Kuchnia gruzińska ma swoją własną wersję szaszłyka. To danie typowo mięsne, wykonane najczęściej z kawałków baraniny lub wieprzowiny i surowej cebuli. Niekiedy na osobnych szpadkach piecze się inne warzywa, które można zjeść z grillowanym mięsem, w przypadku szaszłyka gruzińskiego nie jest to jednak obligatoryjne.

Czym jest szaszłyk gruziński (shashlik)?

Nad tym, jak i z czego zrobić dobre szaszłyki, zastanawiamy się głównie w okresie grillowym. Kuchnia gruzińska doskonale radzi sobie z odpowiedzią na to pytanie. Najlepsze mięso na szaszłyki według tradycyjnych gruzińskich receptur to baranina, choć w nowszych przepisach zastępowana bywa wieprzowiną, rzadziej również wołowiną. Szaszłyk po gruzińsku smak i aromat zyskuje przede wszystkim dzięki dodatkowi cebuli. Ważne są także marynata do mięsa oraz sos – w tej roli świetnie się sprawdza adżika.

Jak przygotowuje się szaszłyk gruziński (shashlik)?

Mięso na szaszłyki należy zacząć przygotowywać co najmniej 2–3 godziny przed opiekaniem – to czas, w którym trzeba je namoczyć w marynacie. Jednym z typowo kaukaskich sposobów na marynowanie mięsa jest włożenie go do gazowanej wody mineralnej z dodatkiem soli i pieprzu. Przepisów na dobrą marynatę jest wiele. Można ją przyrządzić z musztardy, cebuli, cytryny, pieprzu i chmeli suneli. Sok z granatów z oliwą, sos pomidorowy z tartym chrzanem, a także adżika również nadają się do tego celu. Mniej popularne, choć także czasem używane, są marynaty octowe. Przyprawione mięso należy nadziać na szpadki i opiekać przez kilkanaście minut na ruszcie, obracając co pewien czas. Podczas grillowania szaszłyków, w garnku podgrzewa się pokrojoną w plasterki cebulę, a następnie dodaje do niej świeżo upieczone mięso, które nabiera dzięki temu smaku i aromatu. Na osobnych szpadkach opieka się też paprykę, która jest dodatkiem do głównego dania.

Sposób podawania – na co warto zwrócić uwagę i z czym łączyć szaszłyk gruziński (shashlik)?

Szaszłyki po gruzińsku podaje się często na koniec supry, czyli tradycyjnej gruzińskiej kolacji. Serwuje się je na talerzu, łącząc ze sobą osobno przygotowane kawałki mięsa, wymieszane uprzednio z cebulą, i opieczoną paprykę. Doskonałym dodatkiem do szaszłyków jest także adżapsandali i obowiązkowo sosy – adżika lub tkemali. Gruzińskie jedzenie idealnie się komponuje z winem, najlepiej tym pochodzącym z regionu Kacheti, lub lemoniadą – w Gruzji to bardzo popularne napoje.

Podobne dania

Grillowane mięso w postaci szaszłyka to danie popularne w wielu krajach, w każdym przygotowuje się je nieco inaczej. W kuchni rosyjskiej najczęściej wykorzystywanym mięsem do tej potrawy jest wieprzowina oraz różnego rodzaju drób. Inaczej w Gruzji. Szaszłyki przyrządzone na gruziński sposób słyną z dużej ilości tłustego mięsa, którym tradycyjnie jest baranina lub wieprzowina. Nazywa się je shashlik lub mcwadi.

Ciekawostki na temat szaszłyka gruzińskiego (shashlika)

  1. Szaszłyk gruziński może być przyrządzony z ryb, np. z jesiotra, do którego dodaje się sos z granatów.
  2. Według tradycyjnych gruzińskich receptur podstawą szaszłyka nie powinno być mięso drobiowe.
  3. Przepisy na oryginalne marynaty są często pilnie strzeżonym sekretem w gruzińskich domach.

Odkryj dania

Sprawdź kto dostarcza Szaszłyk (shashlik) w Twojej okolicy

Wpisz swój kod pocztowy