Przejdź bezpośrednio do:
Close

Kuchnie

Rodzaj dania

Menu
Szukaj

Sulguni

Sulguni
Sulguni

Sulguni

Sulguni to gruziński, podpuszczkowy, solony ser. Tradycyjnie wykorzystywany jest jako nadzienie do chaczapuri lub podawany jest osobno, np. na desce serów lub w formie zapiekanej. Można go serwować w wersji świeżej, półtwardej lub wędzonej.

Czym jest sulguni?

Ser sulguni to solony, podpuszczkowy specjał kuchni gruzińskiej pochodzący z regionu Megrelia-Górna Swanetia. Ma kształt płaskiego krążka o przeciętnej grubości od 2 do 3,5 centymetrów. Znany jest z charakterystycznego, lekko kwaśnego i słonego smaku oraz sprężystej konsystencji, przypominającej włókna w mozzarelli. Gruziński ser wytwarzany jest z mleka bawolic, kóz lub krów. Jego kolor może przybierać różne odcienie bieli – od jasnego do jasnożółtego. Występuje w wersji świeżej, półtwardej i wędzonej.

Tłumaczenie pochodzenia nazwy sera sulguni zależy od regionu. W języku magrelskim oznacza ono dosłownie „ugniatanie bydła”, co nawiązuje oczywiście do procesu tworzenia sulguni, w którym ugniata się mleko pochodzące od tych właśnie zwierząt. Z kolei etymologia ludowa nawiązuje do słów „dusza” (suli) i „serce” (guli).

Jak przygotowuje się sulguni?

Gruzini są mocno przywiązani do swoich kulinarnych tradycji, a wszystkie dania przygotowują z wyczuciem i dużą starannością. Ręczne wyrabianie sulguni jest stosunkowo proste, jednak wymaga praktyki. Do jego wyrobu potrzebne jest mleko oraz podpuszczka. W pierwszym etapie mleko podgrzewa się powoli w temperaturze 37–39℃, dbając o to, aby płyn podgrzał się równomiernie. Następnie do mleka wlewa się ostrożnie podpuszczkę i miesza całość. Płynną zawartość pozostawia się w naczyniu na około 20 minut, tak aby uzyskać konsystencję przypominającą galaretkę. Kiedy mleko i serwatka odpowiednio się zetną, za pomocą drewnianej, płaskiej łopatki rozdziela się masę na mniejsze fragmenty. Jednym z ostatnich etapów jest zebranie całości i zbicie jej w jedną kulę. Nie da się ukryć, że proces ten jest bardzo czasochłonny i wymaga precyzji. Utworzoną kulę wkłada się do durszlaka, aby nadać jej odpowiedni kształt. W takiej formie ser dojrzewa do 3 dni. Na tym etapie ważna jest temperatura otoczenia. Im jest wyższa, tym ser dojrzewa szybciej. Po tym czasie sulguni jest ciągnące i staje się plastyczne oraz sprężyste. Zyskuje też oryginalny smak i aromat.

Sposób podawania – na co warto zwrócić uwagę i z czym łączyć sulguni?

Gruzińskie dania, w tym solony ser sulguni, można spożywać samodzielnie lub w połączeniu z sałatkami, jako dodatek do marynat, z olejami lub ciepłymi daniami. Najczęściej podawany jest jako zwykły ser stołowy lub przekąska do wina na desce serów. Największą popularnością cieszy się sulguni w chaczapuri – zapiekanym plackiem przypominającym pizzę.

W restauracjach sulguni serwowany jest też na gorąco, zapiekany w ceramicznych miseczkach lub w dużym pierogu. Takie danie można jeść łyżką lub maczać w nim chleb. Bywa też dodatkiem do soko – kapeluszy pieczarek oprószonych serem i zapiekanych.

Podobne dania

Miejscowe sery, wytwarzane zgodnie z dawnymi recepturami, stanowią ważną część gruzińskiej kuchni. Najpopularniejsze to solankowy ser imeretyński, ser tibaani (dojrzewa zawinięty w liście winorośli), ser tenili oraz guda (ser owczy, który dojrzewa zamknięty w baraniej skórze). Ser sulguni bywa porównywalny do włoskiego sera mozzarella.

Ciekawostki na temat sulguni

  1. W latach 70. produkcja sulguni w Gruzji stanowiła prawie 30% całej produkcji serów w tym państwie.
  2. Sulguni jest bogate w witaminę A oraz wapń, a spożycie 100 gramów produktu dostarcza 282 kcal.

Odkryj dania

Sprawdź kto dostarcza Sulguni w Twojej okolicy

Wpisz swój kod pocztowy