Przejdź bezpośrednio do:
Close

Kuchnie

Rodzaj dania

Menu
Szukaj

Czenaki

Czenaki
Czenaki

Czenaki

Czenaki to popularna gruzińska zupa, którą zapieka się w piekarniku. Powstaje z mięsa baraniego i sezonowych warzyw. Z uwagi na sposób przyrządzania nazywana jest daniem jednogarnkowym. Aby zgodnie z tradycją przygotować czenaki, potrzebne są odpowiednie naczynia gliniane z pokrywkami.

Czym jest czenaki?

Dania kuchni gruzińskiej charakteryzują się oryginalnym smakiem i aromatem, za które w dużej mierze odpowiedzialne są świeże zioła i przyprawy. Czenaki jest jednym z takich rarytasów. To potrawa wywodząca się z Litwy, której kuchnia gruzińska nadała swój charakter, dzięki właściwym dla tego regionu składnikom. Podstawą czenaki jest barania łopatka, która powinna być długo duszona w piekarniku w towarzystwie warzyw i aromatycznych przypraw. Często do potrawy dodawany jest mięsny bulion lub sos pomidorowy, wówczas przypomina ona zupę gulaszową.

Jak przygotowuje się czenaki?

Czenaki w Gruzji robi się głównie z baraniny, najczęściej z baraniej łopatki. Inne rodzaje mięsa – wołowina, wieprzowina czy drób – to już inspiracje pochodzące z innych krajów. Bukiet warzyw do tej gruzińskiej zupy powinien obejmować ziemniaki, pomidory, paprykę, cebulę, czosnek oraz bakłażana. Niektóre odmiany potrawy zawierają także inne warzywa, np. marchew, kapustę, groszek, warzywa strączkowe czy kiszonki. Najważniejsze w przygotowaniu czenaki są naczynia, to one stanowią o oryginalności tego dania. Tradycyjne naczynie na czenaki to gliniana, zamykana pokrywką czarka niewielkich rozmiarów. Zazwyczaj potrawę przygotowuje się w kilku czarkach. To w nich układa się warstwami kolejne składniki – najpierw mięso pokrojone w plastry lub mielone, które należy posolić do smaku, a następnie warzywa. Opcjonalnie można dodać mięsny bulion lub sos pomidorowy. Według tradycyjnej receptury wszystkie składniki powinny być surowe, a jedyna obróbka termiczna, jakiej są poddawane, odbywa się w rozgrzanym piekarniku. Nowsze przepisy zalecają natomiast wcześniejsze podsmażenie baraniny, aby była bardziej soczysta. Świeże lub suszone zioła – kolendrę, natkę pietruszki, kumin, szafran – najlepiej dodać pod koniec zapiekania, aby nie straciły smaku i aromatu. Następnie danie można wymieszać w czarkach, aby rozprowadzić przyprawy, choć w tradycyjnej kuchni gruzińskiej nie zaleca się tego robić.

Sposób podawania – na co warto zwrócić uwagę i z czym łączyć czenaki?

Czenaki to gruzińska zupa gulaszowa doskonała na obiad, zwłaszcza w okresie jesiennym, zimowym i wiosennym, a także jako energetyczna potrawa na letnie wieczory. Tradycyjnie podaje się ją w naczyniach, w których powstaje. Dzięki temu czenaki ma wyjątkowy smak, aromat i przez długi czas trzyma wysoką temperaturę.

Podobne dania

Gulaszowa zapiekanka z mięsa i warzyw wywodzi się z kuchni litewskiej, gdzie nosi nazwę żarkoje, co oznacza „gorące”. Litwini dodają do swojego dania różne rodzaje mięsa, warzywa sezonowe oraz kiszone, a także śmietanę. Przepis na czenaki można znaleźć w kuchni rosyjskiej i ukraińskiej. Na terenie Serbii, Bośni i Bułgarii danie przyrządzane i podawane w glinianych czarkach to giuwecz. W każdej odmianie tej potrawy jest mięso „charakterystyczne” dla danej narodowości oraz sezonowe warzywa.

Ciekawostki na temat czenaki

  1. W Rosji i na Litwie często zamiast pokrywek do przykrycia glinianych czarek używa się „czapeczek” wykonanych z ciasta, najczęściej chlebowego. Przypieczona pokrywka jest idealnym dodatkiem do potrawy.
  2. Czenaki występuje także w wersji wegetariańskiej.
  3. Kapusta, kiszone ogórki i liść laurowy to dodatki charakterystyczne dla litewskiego żarkoje, stosowane także w Rosji.
  4. Na świecie upowszechniła się angielska nazwa tej potrawy – chanakhi.

Odkryj dania

Sprawdź kto dostarcza Czenaki w Twojej okolicy

Wpisz swój kod pocztowy