Przejdź bezpośrednio do:
Close

Kuchnie

Rodzaj dania

Menu
Szukaj

Chinkali

Chinkali
Chinkali

Chinkali

Chinkali to pierogi, z których słynie kuchnia gruzińska. Wypełnione są mięsnym farszem i esencjonalnym bulionem. Tradycyjnie podawane są jako osobne danie oprószone świeżo mielonym pieprzem. Są obowiązkowym elementem każdej gruzińskiej biesiady, w czasie której króluje wyborne jedzenie i przyjazna atmosfera.

Czym jest chinkali?

Chinkali to gruzińskie pierożki z farszem mięsnym. Obok chaczapuri jest to jedno z najbardziej rozpoznawalnych dań pochodzących z regionu Kaukazu. Oddaje ono wiele cech gruzińskiej kuchni – z prostych, pozornie skromnych składników powstaje wyborne i sycące danie.

Charakterystyczną cechą tej potrawy jest kształt przypominający związaną u góry sakiewkę. W środku natomiast obok farszu znajduje się także bulion, który rozgrzewa i przyjemnie zaskakuje osoby próbujące chinkali po raz pierwszy.

Jak przygotowuje się chinkali?

Pierożki chinkali to danie, którego przygotowanie wymaga wprawy, cierpliwości i dokładności. Najważniejszym elementem przygotowywania pierożków jest wypełnianie ich farszem z surowego, mielonego mięsa jagnięcego, cięlęcego lub baraniego (może też być wołowe lub wieprzowe), połączonego z podsmażoną cebulką, przyprawami i wodą lub bulionem. Farsz powinien mieć konsystencję przypominającą puree. Na okrągły placek z ciasta o średnicy ok. 15 cm wykłada się niewielką kulkę farszu i od razu zamyka się ją w cieście. Każdy pierożek musi być bardzo dokładnie sklejony, aby w czasie gotowania farsz nie wypłynął. Po uformowaniu pierogi wkłada się do osolonego wrzątku. W czasie gotowania wydziela się aromatyczny bulion. Dlatego też można spotkać się z opiniami, że chinkali to pierogi „z zupą”.

Sposób podawania – na co zwrócić uwagę i z czym łączyć chinkali?

Chinkali to gruzińskie danie obiadowe. W czasie tradycyjnej biesiady podawane jest zaraz po przystawkach, takich jak np. Chaczapuri czy różnego rodzaju owcze sery. Po wyłożeniu na talerz chinkali często obsypywane są świeżo mielonym pieprzem i listkami kolendry. Do picia dorośli Gruzini preferują wino, piwo lub wysokoprocentową chachę.

Istotny jest też sposób jedzenia tych pierogów. Chwyta się je palcami za górę sakiewki i delikatnie rozgryza ciasto, wypijając jednocześnie bulion ze środka. Dopiero potem można zjeść pozostałą część pierożka.

Podobne dania

Dania podobne do chinkali można spotkać praktycznie w każdym regionie świata. Najbardziej przypominają je chińskie pierożki dim sum. Można je porównać także z polskimi pierogami czy litewskimi kołdunami.

Ciekawostki na temat chinkali

  1. Przygotowanie tradycyjnego chinkali to nie lada sztuka. Trzeba pierożkowi nadać odpowiedni kształt i zrobić odpowiednią liczbę zakładek, zazwyczaj ok. 17 (im bardziej wprawiona osoba przygotowuje to danie, tym więcej zakładek), a także zadbać o to, by utworzył się charakterystyczny dziubek, za który trzyma się ugotowane sakiewki.
  2. Często można spotkać się z opiniami, że Gruzini lubią sobie żartować z osób, które po raz pierwszy jedzą chinkali. Radzą im wtedy na przykład, aby pierożek zjeść na jeden kęs.
  3. Klasyczne chinkali wypełnione jest farszem mięsnym. Jednak coraz częściej można też spotkać w restauracjach dania przygotowywane dla wegetarian, np. z farszem z ziemniaków i innych warzyw, a także z serem czy grzybami.

Odkryj dania

Sprawdź kto dostarcza Chinkali w Twojej okolicy

Wpisz swój kod pocztowy