Przejdź bezpośrednio do:
Close

Kuchnie

Rodzaj dania

Menu
Szukaj

Quiche

Quiche
Quiche

Quiche

Quiche to jedno z popisowych dań kuchni francuskiej. Jada się je na ciepło lub zimno. Najczęściej serwowane jest na uroczystościach domowych, praktycznie pod każdą szerokością geograficzną.

Czym jest quiche?

Quiche (czyt. [kisz]) to wytrawne danie, stanowiące ważny element kultury kulinarnej Francji. Jest to rodzaj placka, w którego środku znajduje się nadzienie z jajek, mleka, kwaśnej śmietany oraz mięsa lub warzyw. Co ciekawe, mimo że quiche kojarzony jest przede wszystkim z Francją, to jego pierwowzór powstał w Niemczech za czasów średniowiecznych. Niemieckie słowo küchen oznacza ‘ciasto’. Dość podobne danie spożywano w XIV wieku na Wyspach Brytyjskich. Na świecie najbardziej znane jest Quiche Lorraine pochodzące z Lotaryngii, a autorem przepisu jest podróżnik i kucharz Vincent La Chapelle. W 1733 roku wydana została wielka księga przepisów The Modern Cook, w której znalazł się tradycyjny przepis na quiche. Pierwotnie w jego skład wchodziły jaja, tłusta śmietana oraz boczek. Ser i cebulę dodano do przepisu znacznie później. Quiche z cebulą nosi nazwę Quiche Alsacienne.

Jak przygotowuje się quiche?

Quiche najczęściej przyrządza się ze słonego ciasta (często francuskiego lub chlebowego). Ważne, żeby było ono kruche i delikatne. Wyrabia się je ręcznie na stolnicy z mąki pszennej, masła, soli, szczypty cukru oraz jajek. Rodzaj nadzienia zależy głównie od upodobań kucharza. Najczęściej w środku znajdują się boczek, pieczarki lub mieszanka warzyw, w tym bakłażan, cukinia, papryka lub szpinak z czosnkiem. Nadzienie zalewa się dużą ilością jajek roztrzepanych z tłustą śmietanką. Całość zapieka się w temperaturze 180°C. Quiche spożywa się na ciepło lub zimno.

Sposób podawania – na co warto zwrócić uwagę i z czym łączyć quiche?

W restauracjach quiche podaje się jako danie główne lub przekąskę. Smakuje równie dobrze na ciepło, jak i na zimno. We Francji bardzo często zestawia się je z winami reńskimi. Wierzch dania ozdobić można aromatycznym, żółtym serem startym na drobnych oczkach lub świeżymi ziołami.

Podobne dania

Do quiche zbliżona jest tarta, która również pochodzi z Francji. Różnica tkwi przede wszystkim w nadzieniu. Tarta nie zawiera masy jajeczno-śmietanowej i może być spożywana również na słodko, np. z owocami. Ponadto quiche jest ciastem znacznie wyższym niż tarta i do jego produkcji nie używa się drożdży.

Ciekawostki na temat quiche

  1. We Francji 20 maja obchodzony jest narodowy dzień Quiche Lorraine.
  2. Największy quiche powstał w Paryżu 22 listopada 1997 r. Został stworzony przez szefa kuchni Alaina Marcotullio, który użył 125 litrów mleka, 1928 jaj, 156 funtów boczku, 134 funtów masła i ponad 140 funtów mąki.
  3. Jeszcze na początku XX w. quiche uważano za pokarm unikany przez „prawdziwych” mężczyzn, ponieważ często zawierał niewielkie ilości mięsa.

Odkryj dania

Sprawdź kto dostarcza Quiche w Twojej okolicy

Wpisz swój kod pocztowy