Przejdź bezpośrednio do:
Close

Kuchnie

Rodzaj dania

Menu
Szukaj

Parfait

Parfait
Parfait

Parfait

Parfait to mrożony, słodki krem wymieszany z ubitą śmietanką. Serwuje się go w wysokich kielichach z różnymi dodatkami, w tym owocami lub orzechami. Do deseru podaje się zwykle mocną, czarną kawę.

Czym jest parfait?

Parfait po francusku znaczy ‘doskonały’. Nie sposób nie zgodzić się z takim nazewnictwem niebiańskiego deseru. Tworzy się na go bazie tłustej śmietanki (znacznie rzadziej mleka), cukru, jajek, prawdziwej wanilii i różnych dodatków, w tym owoców (najczęściej maliny i truskawki), orzechów lub startej czekolady (gorzkiej lub mlecznej). W oryginalnym przepisie znajduje się również kilka kropel alkoholu. Dobrej jakości parfait wytwarzane jest za pomocą specjalnej technologii mieszania. Istnieje również amerykańska wersja smakołyku. Modyfikacja składników nie jest jednak duża, w przepisie znajdują się bowiem dodatkowo granola, jogurt lub likiery, w tym kakaowy lub jajeczny. Źródła podają, że po raz pierwszy zaczęto przyrządzać ten lodowy przysmak w 1892 roku. Od tego momentu serwowany jest na całym świecie pod różnymi postaciami.

Jak przygotowuje się parfait?

Przepis na pyszne parfait nie jest trudny. Deser z powodzeniem można wykonać w domu. Wszystkie składniki, w tym śmietankę, jajka i cukier, w odpowiednich proporcjach uciera się (lub ubija) na gładką masę. Konsystencja deseru powinna być gęsta, puszysta i kremowa. Całość razem z dowolnymi dodatkami wlewa się do podłużnej foremki i wkłada do zamrażarki. Do środka można wrzucić ulubione owoce, orzechy, kawałki pokruszonych ciasteczek lub rodzynki. 

Sposób podawania – na co warto zwrócić uwagę i z czym łączyć parfait?

Parfait podaje się zazwyczaj w niskich lub wysokich szklankach albo ozdobnych kielichach deserowych. Deser nakłada się jak standardowe lody. We francuskich restauracjach porcję parfait polewa się ciepłym sosem owocowym, np. z malin z dodatkiem alkoholu. Często też kruszy się na wierzch ciasteczka z masy cygaretkowej. Do zmrożonego deseru serwuje się ciemną, czarną kawę lub caffé latte.

Podobne dania

Parfait jest dość zbliżone w smaku do tradycyjnych śmietankowych lodów, podawanych w szklanych pucharkach i ozdobionych owocami oraz listkiem mięty. W odróżnieniu od lodów sprzedawanych na gałki czy dostępnych w marketach, parfait ma zdecydowanie więcej śmietany, a co za tym idzie – kalorii.

Ciekawostki na temat parfait

  1. Parfait jest bardzo popularne w Stanach Zjednoczonych. W tamtejszych kawiarniach warstwy lodów przekłada się owocowymi żelatynami. Na wierzch kładzie się dużą ilość bitej śmietany.
  2. Na początku lat 20. ubiegłego wieku parfait podawane było na ozdobnych talerzach.
  3. W USA aż 2 razy w roku obchodzi się święto tego deseru. Parfait z czekoladą celebruje się 1 maja, z kolei 25 listopada spożywa się wszystkie odmiany.

Odkryj dania

Sprawdź kto dostarcza Parfait w Twojej okolicy

Wpisz swój kod pocztowy