Przejdź bezpośrednio do:
Close

Kuchnie

Rodzaj dania

Menu
Szukaj

Crème brûlée

Crème brûlée
Crème brûlée

Crème brûlée

Crème brûlée to kultowy i bardzo elegancki przysmak serwowany jako deser ze skarmelizowanym cukrem na jego powierzchni. Przysmak ten od dekad kojarzony jest z kuchnią francuską.

Czym jest crème brûlée?

Crème brûlée to bardzo aromatyczny deser na bazie tłustej śmietanki, żółtek oraz cukru, z charakterystyczną chrupiącą, karmelową skorupką na wierzchu. W dosłownym tłumaczeniu crème brûlée znaczy ‘przypalony krem’. Dokładna historia deseru nie jest znana. Uważa się, że pierwszy przepis pojawił się w 1691 roku w książce kucharskiej autorstwa François Massialota. Prawdopodobnie chrupiący wierzch deseru powstał zupełnie przez przypadek. Massialot był kucharzem książąt orleańskich. Miał duży problem z zaspokojeniem wybrednych gustów kulinarnych swoich przełożonych. Podobno pewnego razu książę oskarżył swojego kucharza o to, że ten podał mu zimny deser. Rezolutny Massialot przyłożył do deseru posypanego cukrem… żelazko. Okazało się, że wysoka temperatura spowodowała krystalizację i powstanie cienkiej i chrupiącej skórki. Dopiero w latach 80. ubiegłego wieku crème brûlée stał się symbolem cukiernictwa we Francji.

Jak przygotowuje się crème brûlée?

Klasyczny przepis na crème brûlée zakłada połączenie ze sobą jajek, śmietanki kremówki, cukru oraz prawdziwej laski wanilii. Początkowo żółtka uciera się z cukrem, a następnie dodaje się pozostałe składniki. Masę umieszcza się w porcelanowych kokilkach i odstawia do lodówki. Po kilku godzinach, tuż przed podaniem, na wierzch deseru usypuje się niewielką warstwę cukru, którą przypieka się za pomocą specjalnego palnika. Krystalizację cukru można uzyskać również za pomocą piekarnika z opcją grillowania. 

Sposób podawania – na co warto zwrócić uwagę i z czym łączyć crème brûlée?

Crème brûlée podawany jest jako deser w malutkich, ceramicznych naczyniach. Często serwuje się go razem z czarną kawą lub latte. Jada się go łyżką, którą delikatnie „opukuje” się skorupkę z cukru, aż do momentu jej pęknięcia. Dobrze, gdy deser jest delikatnie schłodzony, ale nie zmrożony. Doskonale łączy się z także z lodami polanymi owocowym lub karmelowym syropem.

Podobne dania

Do crèmu brûlée dość podobna jest crema catalana. To tradycyjny kataloński deser, w którego skład wchodzą: mleko krowie, żółtka, cynamon, cytryna oraz mąka kukurydziana. Na jego wierzchu także znajduje się skarmelizowany cukier. Crema catalana ma nawet swój dzień, jakim jest 19 marca. Nie mniej smacznym odpowiednikiem crèmu brûlée jest crème caramel – deser francuski, zbliżony nieco do puddingu z warstwą sosu karmelowego na wierzchu.

Ciekawostki na temat crème brûlée

  1. We Francji 21 lipca obchodzony jest Narodowy Dzień Crème Brûlée
  2. Największy crème brûlée wykonany był z 4000 jaj, 100 kilogramów cukru, 400 litrów śmietany oraz 80 litrów mleka. Do karmelizacji cukru szefowie kuchni użyli przemysłowej lampy lutowniczej.
  3. Crème brûlée rozpowszechnił się również dzięki popkulturze. Pojawił się w wielu francuskich filmach, m.in. w kultowej „Amelii”.

Odkryj dania

Sprawdź kto dostarcza Crème brûlée w Twojej okolicy

Wpisz swój kod pocztowy