Przejdź bezpośrednio do:
Close

Kuchnie

Rodzaj dania

Menu
Szukaj

Suflet

Suflet
Suflet

Suflet

Suflet to bardzo delikatny i lekki wypiek podawany na ciepło. Można go przyrządzać w wersji wytrawnej, ale częściej serwowany jest na słodko. Dodaje się do niego np. orzechy, migdały, czekoladę oraz przeciery owocowe. Jego wykonanie wymaga nie lada wprawy.

Czym jest suflet?

Suflet (fr. soufflé) może być podawany zarówno na sposób wytrawny, jak i na słodko. W wersji ostrej często stanowi jeden z posiłków spożywanych na obiad, natomiast z kremami lub dżemami podaje się go jako deser. Nazwa tego francuskiego dania pochodzi od słowa souffler oznaczającego ‘dmuchać’ lub ‘oddychać’. Nawiązuje do konsystencji, która przypomina puchową chmurkę. Jest to wynikiem połączenia piany z białek z silnie rozdrobnionymi składnikami. Całość zapieka się w specjalnych pojemniczkach w bardzo wysokiej temperaturze. Pierwsze wzmianki o suflecie pochodzą z początku XVIII wieku. Za propagatora tego wykwintnego dania uchodzi francuski kucharz Vincent de la Chapelle.

Jak przygotowuje się suflet?

Przepis na suflet jest prosty, jednak jego wykonanie nie jest zaliczane do łatwych. Bazę potrawy stanowią: jajko, aromatyzowany crème pâtissière oraz sos śmietanowy lub beszamel. Dobrze ubite białka jajek z solą i cukrem powodują typowy dla sufletu efekt „uniesienia”. W środku może znajdować się nadzienie wytrawne (np. grzyby, warzywa, sery pleśniowe) lub słodkie (gęsty krem czekoladowy lub dżemy). Całość zapieka się w niewielkich ceramicznych naczyniach (kokilkach lub ramekinach). Ważne, żeby nałożona do nich masa sięgała ⅓ wysokości naczynia. W przeciwnym razie podczas pieczenia może wylać się na zewnątrz. Kluczowe jest pieczenie w bardzo wysokiej temperaturze. Sama potrawa jest bardzo wrażliwa na różnice temperatur, dlatego należy uważać, aby podczas pieczenia puszysty suflet nie opadł. Na jego wierzch można położyć gałki sorbetu owocowego lub słodki sos deserowy. W wersji na słono suflet posypuje się świeżymi ziołami.

Sposób podawania – na co warto zwrócić uwagę i z czym łączyć suflet?

Suflet podawany jest na ciepło jako danie główne (na słono) lub deser do kawy (na słodko). Najczęściej serwowany jest w niewielkich, lecz głębokich, kokilkach. Spożywany jest za pomocą malutkich widelczyków lub łyżeczek. Francuzi łączą go często z sypkim parmezanem i kieliszkiem czerwonego wina. Niektórzy uważają, że najlepiej smakuje, gdy zjada się go w 2 minuty po wyjęciu z pieca.

Podobne dania

Trudno porównać tak doskonały wypiek jak suflet do czegokolwiek innego. Podawany w postaci deseru, może przywoływać na myśl budyń zapiekany pod delikatną skórką z bezy. Innym przypomina on zapiekaną wersję czekoladowego brownie lub fondantu z rozpływającym się środkiem i chrupiącym wierzchem.

Ciekawostki na temat sufletu

  1. Suflet jest często bohaterem kreskówek, dlatego na stałe wpisał się w popkulturę. Zazwyczaj prezentowany jest jako efekt nieudanego ubijania białek, kiedy bohater bajki odwraca miskę z ubitymi białkami, a one efektownie wylewają się z miski na podłogę.

Odkryj dania

Sprawdź kto dostarcza Suflet w Twojej okolicy

Wpisz swój kod pocztowy