Przejdź bezpośrednio do:
Close

Kuchnie

Rodzaj dania

Menu
Szukaj

Mus czekoladowy (Mousse au Chocolat)

Mus czekoladowy (Mousse au Chocolat)
Mus czekoladowy (Mousse au Chocolat)

Mus czekoladowy (Mousse au Chocolat)

Puszysty i kremowy mus czekoladowy (fr. mousse au chocolat) to wykwintny deser o francuskim rodowodzie. Można podawać go z gęstymi sosami owocowymi, np. z wiśni lub truskawek nasączonych alkoholem.

Czym jest mus czekoladowy?

Mus czekoladowy ma konsystencję słodkiej pianki i jest jednym z tradycyjnych deserów pochodzących z Francji. Mousse au chocolat zawiera w składzie nie tylko czekoladę (ciemną, mleczną lub białą), ale i jajka, masło, sól morską oraz kilka łyżek brandy albo likieru o smaku pomarańczowym lub cytrynowym. W wersji wegańskiej, zamiast jajek wykorzystuje się do jego przygotowania aquafabę, czyli wodę z puszki lub słoika po ciecierzycy lub fasoli. Puszysty mus czekoladowy można podawać z gęstymi sosami umieszczanymi w osobnych pojemniczkach oraz filiżanką dobrej kawy. Pierwsze doniesienia o tym lekkim deserze sięgają roku 1755. Prawdopodobnie przepis powstał za sprawą słynnego francuskiego szefa kuchni – Menona. Inne źródła mówią o tym, że deser został wymyślony przez sługę Ludwika XVI.

Jak przygotowuje się mus czekoladowy?

Przepisy na mus czekoladowy mogą się różnić. Nie mniej jednak bazę stanowi oczywiście roztopiona czekolada. Puszystą, napowietrzoną konsystencję uzyskuje się przez ubicie piany z białek lub bitej śmietany. Niektóre receptury zalecają dodanie żelatyny. Czekolada może być także aromatyzowana – kawą, herbatą typu earl grey, alkoholem, wanilią, miętą lub przyprawami orientalnymi. Ważne, aby spożywać mus po ochłodzeniu. Wtedy smakuje najlepiej.

Znacznie rzadziej podaje się pikantne musy, do których produkcji używa się ryb, skorupiaków, mięsa lub warzyw. Wtedy serwuje się je na gorąco jako przekąskę przed daniem głównym. 

Sposób podawania – na co warto zwrócić uwagę i z czym łączyć mus czekoladowy?

Puszysty mus czekoladowy podaje się na zimno w małych kokilkach, filiżankach lub wysokich szklanych pojemniczkach. Na wierzchu mogą znajdować się kleks z bitej śmietany oraz świeży owoc, np. wiśnia. W niektórych restauracji na terenie Francji do musu czekoladowego podaje się ciepłe i gęste sosy na bazie alkoholu lub owoców. Deser spożywa się wówczas za pomocą małych łyżeczek. Najczęściej do musu zamawia się małą, czarną kawę typu espresso. Danie jest tak słodkie, że tylko goryczka mocnej kawy jest w stanie przełamać jego słodycz. 

Podobne dania

Słodkie musy można sporządzić również bez czekolady, np. z soku z cytryny, karmelu lub likieru, np. ajerkoniaku. To dobra opcja dla tych, którzy chcą ograniczyć ilość spożywanych kalorii. We Francji na bazie musu czekoladowego robi się eleganckie ciasto Concorde. Jego nazwa nawiązuje do jednego z paryskich placów. Deser jest połączeniem bezy i lekkiego musu przełożonych naprzemienne. Ten dekadencki tort zdobi się często płatkami gęstej, deserowej czekolady.

Ciekawostki na temat musu czekoladowego

  1. Jedna porcja musu czekoladowego jest bardzo kaloryczna. Nierzadko zawiera roztopioną dużą tabliczkę czekolady. Około 100 g deseru może mieć nawet 300 kalorii.
  2. Jedzenie czekolady nie tylko poprawia nastrój, ale i dostarcza organizmowi magnezu, żelaza oraz potasu. Poprawia procesy myślowe i pozytywnie wpływa na koncentrację.

Odkryj dania

Sprawdź kto dostarcza Mus czekoladowy (Mousse au Chocolat) w Twojej okolicy

Wpisz swój kod pocztowy