Przejdź bezpośrednio do:
Close

Kuchnie

Rodzaj dania

Menu
Szukaj

Foie gras

Foie gras
Foie gras

Foie gras

Foie gras to pasztet robiony z gęsich oraz kaczych wątróbek. Zaliczany jest do rarytasów i najdroższych dań kuchni francuskiej. Jest jedną z tradycyjnych świątecznych potraw. Można go podawać na ciepło lub na zimno.

Czym jest foie gras?

Pasztet strasburski, czyli foie gras, to bardzo wysokiej jakości pasztet z wątróbek kaczych i gęsich. Francja jest największym eksporterem tego przysmaku na świecie. Pierwsze wzmianki o foie gras pochodzą ze starożytności. Podobno to Egipcjanie zaobserwowali jako pierwsi fakt, że ptactwo, pragnąc zmagazynować energię przed długim lotem, tuczy się. Mięso drobiu po takiej uczcie (a w szczególności wątróbka) jest smaczniejsze i delikatniejsze. Pierwsze przepisy na foie gras pochodzą z Cesarstwa Rzymskiego i to ono wiodło wówczas prym w najlepszym przygotowaniu specjału. Dziś tucz ptactwa odbywa się m.in. w Bułgarii i na Węgrzech, ale to Francja stanowi aż 80% tego przemysłu.

Jak przygotowuje się foie gras?

Danie serwowane jest na ciepło najczęściej w formie pasztetu lub usmażone na tłuszczu kaczym albo gęsim. Na zimno podaje się np. w słoiku z dodatkiem przypraw, w tym armaniaku – francuskiej wódki z winogron. Do produkcji foie gras wykorzystuje się tylko konkretne rasy kaczek i gęsi, w tym kaczkę piżmową i mulard oraz gęś tuluską i landes. Metoda tuczenia ptactwa doprowadza do patologicznego rozrostu wątroby. Na skutek sztucznego karmienia organ ten powiększa się nawet dziesięciokrotnie. Najczęściej spożywa się plastry foie gras krótko podsmażone na bardzo nagrzanej patelni bez tłuszczu.

Sposób podawania – na co warto zwrócić uwagę i z czym łączyć foie gras?

Foie gras serwowane jest w ekskluzywnych restauracjach z chrupiącym, świeżym pieczywem lub z grzankami. Jako dodatek często podaje się chutney (gęsty sos z owoców lub warzyw) lub owocowe konfitury. Nie zaleca się łączenia pasztetu z dodatkami ostrymi i kwaśnymi. Całość ma bardzo delikatną konsystencję i powinna rozpływać się w ustach. Francuzi zestawiają foie gras z białym winem. Dość rzadko jada się ten przysmak do dania głównego. Najczęściej stanowi on przystawkę.

Podobne dania

Nieco uboższą wersją foie gras jest wątróbka drobiowa smażona z cebulką, jabłkiem i kilkoma kroplami białego wina. Stanowi ona znacznie tańszą, lecz również smaczną, alternatywę dla pasztetu strasburskiego. W odróżnieniu od foie gras może być spożywana jako danie główne z dodatkiem tłuczonych ziemniaków i sałatki.

Ciekawostki na temat foie gras

  1. Foie gras jest dosyć kaloryczne, ponieważ 100 g produktu dostarcza około 500 kcal, co może równać się z przeciętym obiadem. W jego składzie znajduje się jednak szereg ważnych dla zdrowia witamin oraz mikroelementów, w tym: magnez, żelazo, wapń, fosfor oraz witaminy z grup B, A oraz C. 
  2. Le foie to po francusku ‘wątroba’, natomiast gras oznacza ‘tłusty’.
  3. We francuskiej restauracji nie należy rozsmarowywać foie gras na pieczywie, tak jak robi się to z tradycyjnym pasztetem. To typowe faux pas. Najlepiej jest rozłożyć go na grzance i delikatnie odgryźć kawałek po kawałeczku, delektując się delikatnością mięsa.
  4. Foie gras budzi wiele emocji i kontrowersji, ponieważ obecnie ptactwo szykowane pod tę potrawę karmione jest na siłę, pod przymusem, a w efekcie choruje.

Odkryj dania

Sprawdź kto dostarcza Foie gras w Twojej okolicy

Wpisz swój kod pocztowy