Przejdź bezpośrednio do:
Close

Kuchnie

Rodzaj dania

Menu
Szukaj

Flammkuchen

Flammkuchen
Flammkuchen

Flammkuchen

Flammkuchen to tradycyjnie danie należące do kuchni francuskiej, mające korzenie w alzackiej wsi. Ma formę tarty wykonanej na dość cienkim cieście chlebowym z dodatkiem dużej ilości śmietany, cebuli oraz boczku pokrojonego w słupki.

Czym jest flammkuchen?

Flammkuchen (fr. flambée) to danie serwowane często na obiad, mające formę znanej i lubianej tarty. W jego skład wchodzą: ciasto chlebowe, cebula pokrojona w piórka oraz duża ilość boczku, śmietany i przypraw. W innych wersjach może występować z serem typu ementaler oraz ślimakami. Rodzaj dodatków zależy od wyobraźni szefa kuchni. Początkowo flammkuchen nie cieszyło się renomą. Uważa się, że potrawa oryginalnie nie pochodzi z Francji. Mieli ją stworzyć niemieccy rolnicy z Palatynatu wypiekający ją dla swoich rodzin w dużych, opalanych drewnem piecach. Nazwa flammenkuchen oznacza ‘pieczony w ogniu’. Podczas pieczenia metodą tradycyjną ogień sięga brzegów tarty. Danie weszło do przepisów kuchni francuskiej dopiero po aneksji Alzacji przez Francję. Zaczęło cieszyć się popularnością w latach 60. ubiegłego wieku, mniej więcej w tym samym czasie, gdy upowszechniła się pizza.

Jak przygotowuje się flammkuchen?

Flammkuchen jest częstym daniem spożywanym w sezonie jesienno-zimowym. Przepis na nie jest prosty, a całość można przygotować w mniej więcej godzinę. Ciasto wyrabia się z mąki pszennej, oleju, wody oraz soli. Rozwałkowane ciasto kładzie się na blachę. W osobnej miseczce miesza się ze sobą słodką śmietankę, cebulę oraz boczek. Taką mieszaninę wylewa się na ciasto i zapieka w temperaturze 200°C przez około 30 minut.

Sposób podawania – na co warto zwrócić uwagę i z czym łączyć flammkuchen?

Flammkuchen podaje się podobnie jak tartę. Danie można zamówić w całości lub pokrojone na mniejsze kawałki. W zależności od restauracji potrawę można jeść z różnymi dodatkami, ale zazwyczaj na ciepło. Ideą jest jednak dodanie niewielkiej ilości składników. W prostocie kryje się cały urok tego dania. Brzegi flammkuchen powinny być lekko przyrumienione na kolor złotobrązowy i lekko podniesione.

Nieco rzadziej danie serwuje się w wersji na słodko. Najczęściej z calvadosem, jabłkami i cynamonem lub innymi słodkimi likierami.

Podobne dania

Zbliżone do flammkuchen są podpłomyk i pizza. Pierwszy jest najstarszym rodzajem chleba, który jadało się w Polsce jeszcze za czasów średniowiecza. Przygotowuje się go z wody oraz mąki pszennej bez użycia drożdży. W tradycyjnym przepisie podpłomyk występuje bez żadnych dodatków. Włoska pizza jest nieco bardziej bogata w dodatki, a przez to bardziej sycąca niż flammkuchen.

Ciekawostki na temat flammkuchen

  1. Istnieje kilka odmian flammkuchen, w tym:
  • munster – z dodatkiem sera (dojrzewający, podpuszczkowy) o tej samej nazwie;
  • Ggratinée – z dodatkiem sera gruyère;
  • forestière: z dodatkiem grzybów.

Odkryj dania

Sprawdź kto dostarcza Flammkuchen w Twojej okolicy

Wpisz swój kod pocztowy