Eklerka


Eklerka
- Czym jest eklerka?
- Jak przygotowuje się eklerkę?
- Sposób podawania – na co warto zwrócić uwagę i z czym łączyć eklerkę?
- Podobne dania
- Ciekawostki na temat eklerki
-
Kuchnia Francuska
-
Baza dania Ciasto
-
Rodzaj dania Deser
-
Dla kogo Miłośnicy słodkich potraw
-
Stopień ostrości pepper pepper pepper
Czym jest eklerka?
Eklerka (fr. éclair) to delikatne w smaku ciastko z parzonego ciasta przełożonego kremem. Słowo éclair oznacza po francusku błyskawicę. Przypuszcza się zatem, że nazwa deseru powstała poprzez skojarzenie szybkości, z jaką się go zjada, z błyskawicznym uderzeniem pioruna. Nie do końca wiadomo, gdzie i kiedy po raz pierwszy wspomniano o tym przysmaku. Spekuluje się, że powstał on w XIX wieku we Francji. Za twórcę eklerki uznaje się kucharza Marie-Antoine’a Carême’a. W książce kulinarnej przepis na eklerkę pojawił się dopiero w 1884 roku. O dziwo, nie była to książka francuska, lecz angielska pt. „Boston Cooking-School Cook Book”. Dziś eklerka sprzedawana jest praktycznie pod każdą szerokością geograficzną. Różni się jedynie kształtem i rodzajem nadzienia.
Jak przygotowuje się eklerkę?
Przepis na francuską eklerkę jest stosunkowo prosty, mimo że wykonuje się ją w dwóch etapach. W garnku z wodą rozpuszcza się masło i powoli dodaje się mąkę, nieustannie mieszając. Kiedy składniki połączą się ze sobą, garnek zdejmuje się z ognia. Po przestudzeniu dodaje się jajka i ubija je ręcznie lub mikserem do momentu uzyskania jednolitej konsystencji bez grudek. Cukiernicy wlewają następnie ciasto do rękawa cukierniczego i za jego pomocą wyciskają na wcześniej przygotowaną blachę podłużne eklerki. Po upieczeniu ciastek w 200°C odstawia się je do wystudzenia. W tym czasie przygotowuje się krem budyniowy. Zimne eklerki przekrawa się na pół i nadziewa słodkim kremem budyniowym. Wierzch można posypać cukrem pudrem lub polać roztopioną czekoladą.
Sposób podawania – na co warto zwrócić uwagę i z czym łączyć eklerkę?
Eklerkę podaje się jako słodki deser najczęściej do kawy lub herbaty. Na całym świecie ciasta te sprzedawane są w różnych rozmiarach i z różnymi nadzieniami, np. toffi czy ajerkoniakowym. Miłośnicy słodkości zazwyczaj kupują je w zestawach po 4 lub 6. Można jeść je rękoma lub za pomocą małego widelczyka. Eklerki najlepiej smakują podawane na świeżo.
Podobne dania
Podobnymi do eklerki wyrobami cukierniczymi są: ptyś, moorkop oraz profiterolka. Ptysie również wytwarza się z ciasta parzonego i przekłada kremami, budyniem lub bitą śmietaną. W przeciwieństwie do eklerków są one dość wysokie i okrągłe. Ich nadzienie może być również wytrawne. Moorkop pochodzi z Holandii i ma kształt spłaszczonej kuli. Jego skład jest bardzo zbliżony do francuskiego eklerka. Profiterolka wywodzi się z Francji i od eklerki różni się rozmiarem. Jest znacznie mniejsza i przeznaczona do zjedzenia „na raz”.
Ciekawostki na temat eklerki
- Największa na świecie eklerka powstała w Belgii. Miała aż 600 metrów długości, a koszt składników potrzebnych do jej wykonania wynosił 1500 euro.
- Eklerka jest dość kalorycznym deserem. Jedna ma około 300 kalorii. Na nieszczęście nie sposób poprzestać na jednej.