Przejdź bezpośrednio do:
Close

Kuchnie

Rodzaj dania

Menu
Szukaj

Eklerka

Eklerka
Eklerka

Eklerka

Eklerka to podłużne ciastko wykonane z ciasta parzonego. W jej wnętrzu znajduje się gęsty krem, a wierzch polany jest czekoladą. Stanowi jeden z popisowych deserów kuchni francuskiej.

Czym jest eklerka?

Eklerka (fr. éclair) to delikatne w smaku ciastko z parzonego ciasta przełożonego kremem. Słowo éclair oznacza po francusku błyskawicę. Przypuszcza się zatem, że nazwa deseru powstała poprzez skojarzenie szybkości, z jaką się go zjada, z błyskawicznym uderzeniem pioruna. Nie do końca wiadomo, gdzie i kiedy po raz pierwszy wspomniano o tym przysmaku. Spekuluje się, że powstał on w XIX wieku we Francji. Za twórcę eklerki uznaje się kucharza Marie-Antoine’a Carême’a. W książce kulinarnej przepis na eklerkę pojawił się dopiero w 1884 roku. O dziwo, nie była to książka francuska, lecz angielska pt. „Boston Cooking-School Cook Book”. Dziś eklerka sprzedawana jest praktycznie pod każdą szerokością geograficzną. Różni się jedynie kształtem i rodzajem nadzienia.

Jak przygotowuje się eklerkę?

Przepis na francuską eklerkę jest stosunkowo prosty, mimo że wykonuje się ją w dwóch etapach. W garnku z wodą rozpuszcza się masło i powoli dodaje się mąkę, nieustannie mieszając. Kiedy składniki połączą się ze sobą, garnek zdejmuje się z ognia. Po przestudzeniu dodaje się jajka i ubija je ręcznie lub mikserem do momentu uzyskania jednolitej konsystencji bez grudek. Cukiernicy wlewają następnie ciasto do rękawa cukierniczego i za jego pomocą wyciskają na wcześniej przygotowaną blachę podłużne eklerki. Po upieczeniu ciastek w 200°C odstawia się je do wystudzenia. W tym czasie przygotowuje się krem budyniowy. Zimne eklerki przekrawa się na pół i nadziewa słodkim kremem budyniowym. Wierzch można posypać cukrem pudrem lub polać roztopioną czekoladą.

Sposób podawania – na co warto zwrócić uwagę i z czym łączyć eklerkę?

Eklerkę podaje się jako słodki deser najczęściej do kawy lub herbaty. Na całym świecie ciasta te sprzedawane są w różnych rozmiarach i z różnymi nadzieniami, np. toffi czy ajerkoniakowym. Miłośnicy słodkości zazwyczaj kupują je w zestawach po 4 lub 6. Można jeść je rękoma lub za pomocą małego widelczyka. Eklerki najlepiej smakują podawane na świeżo.

Podobne dania

Podobnymi do eklerki wyrobami cukierniczymi są: ptyś, moorkop oraz profiterolka. Ptysie również wytwarza się z ciasta parzonego i przekłada kremami, budyniem lub bitą śmietaną. W przeciwieństwie do eklerków są one dość wysokie i okrągłe. Ich nadzienie może być również wytrawne. Moorkop pochodzi z Holandii i ma kształt spłaszczonej kuli. Jego skład jest bardzo zbliżony do francuskiego eklerka. Profiterolka wywodzi się z Francji i od eklerki różni się rozmiarem. Jest znacznie mniejsza i przeznaczona do zjedzenia „na raz”.

Ciekawostki na temat eklerki

  1. Największa na świecie eklerka powstała w Belgii. Miała aż 600 metrów długości, a koszt składników potrzebnych do jej wykonania wynosił 1500 euro. 
  2. Eklerka jest dość kalorycznym deserem. Jedna ma około 300 kalorii. Na nieszczęście nie sposób poprzestać na jednej.

Odkryj dania

Sprawdź kto dostarcza Eklerka w Twojej okolicy

Wpisz swój kod pocztowy