Brioche


Brioche
- Czym jest brioche?
- Jak przygotowuje się brioche?
- Sposób podawania – na co warto zwrócić uwagę i z czym łączyć brioche?
- Podobne dania
- Ciekawostki na temat brioche
-
Kuchnia Francuska
-
Baza dania Ciasto
-
Rodzaj dania Przekąska
-
Dla kogo Miłośnicy słodkich potraw
-
Stopień ostrości pepper pepper pepper
Czym jest brioche?
Brioche, znany w Polsce jako brioszka, to niewielka bułka drożdżowa (lub chleb) o mocno maślanym smaku i delikatnej, złoto-brązowej skórce. Nazwa wywodzi się od starofrancuskiego czasownika „broyer”, który oznacza ‘rozkruszyć’ i ‘rozcierać’. Nawiązuje do procesu wyrabiania ciasta. Pierwsze wzmianki o tej przekąsce sięgają średniowiecznej Normandii. Sekretem wypieku jest duża ilość masła. Tradycyjny przepis powstał około 1742 roku i ukazał się na łamach książki kucharskiej Suite des dons de Comus, ou, L’art de la cuisine réduit en pratique. Wówczas jednak zamiast drożdży piekarniczych użyto piwnych. Duża ilość masła stosowana do wypieku upowszechniła się dopiero za panowania Ludwika XIV. Brioche dostępny był dla wszystkich ludzi, jednakże dla ludu ubogiego wypiekano go z zawartością jedynie 20% masła, podczas gdy bogatsi mogli delektować się przysmakami z około 80-procentową zawartością tego tłuszczu. Dzisiaj brioche występuje w kilkunastu różnych odmianach regionalnych. Może mieć różne kształty (np. plecionych warkoczy) oraz, chociaż znacznie rzadziej, nadzienia, m.in. z orzechów laskowych, sera, owoców kandyzowanych lub marcepanu.
Jak przygotowuje się brioche?
Brioche jest popularnym wypiekiem wykonanym z mąki pszennej, drożdży, jajek, cukru, mleka i masła. Stosunek masła do mąki powinien wynosić 1:2. Jest to jego najprostsza i zarazem najbardziej tradycyjna postać. Wedle uznania do ciasta można dodać rodzynki, owoce lub budyń. Ciasto formuje się w dowolny kształt, np. małych bułeczek czy warkocza chlebowego, a wierzch smaruje się żółtkiem z jajka. Brioche należy piec w piekarniku przez około 30 minut w temperaturze 180°C.
Sposób podawania – na co warto zwrócić uwagę i z czym łączyć brioche?
We Francji brioche sprzedawany jest jako przekąska i można go dostać w praktycznie każdej piekarni. Często bywa również wypiekany w domu. Zaliczany jest do grupy viennoiserie, czyli spożywanych na śniadanie. Doskonale smakuje razem z herbatą, kawą oraz gorącą, gęstą czekoladą. Maślane bułeczki jada się nie tylko na słodko. Francuzi zagryzają nimi słynne na całym świecie foie gras.
Podobne dania
Zbliżone w smaku do brioche są tradycyjne, polskie bułki drożdżowe. Różnica polega na nadzieniu, które obecne jest zawsze w tych drugich, natomiast w brioche w zależności od regionu. Najczęściej są to konfitury owocowe z cukrem. Brioche czasami jest podawany z nadzieniem czekoladowym lub karmelowym.
Ciekawostki na temat brioche
- Wysokiej jakości brioszki można znaleźć w regionie Haute-Normandie. Tamtejsze wypieki mają bardzo dużą zawartość masła i zjeżdżają się po nie turyści z całej Europy.
- Miłośnikiem maślanych bułeczek była Julia Child – znana z charyzmy, światowej sławy amerykańska kucharka.