Przejdź bezpośrednio do:
Close

Kuchnie

Rodzaj dania

Menu
Szukaj

Bagietka

Bagietka
Bagietka

Bagietka

Bagietka jest jedną z tych przekąsek kuchni francuskiej, które urzekają swoją prostotą i wszechstronnością. Można ją spożywać praktycznie do każdego dania o każdej porze dnia. Wypiek ten od lat uznawany jest za symbol Paryża.

Czym jest bagietka?

Bagietka (fr. baguette) to cienkie i długie pieczywo, znane również jako bułka paryska. Oryginalne wypieki mają blisko 5 cm grubości i około metra długości. Ich historia nie jest do końca wyjaśniona. Niektóre źródła podają, że pierwsze przepisy pochodzą z Austrii. Nie mniej jednak to Francja, a dokładnie Paryż, uważana jest za stolicę bagietki. Można ją tam dostać dosłownie na każdym rogu. W większości przypadków jest ona świeża, ciepła i chrupiąca. Bagietka po raz pierwszy wypiekana była w piecu parowym, będącym wytworem austriackiego przedsiębiorcy. Pierwsza piekarnia powstała w 1839 roku w Paryżu pod nazwą „Boulangerie Viennoise”. Popularność tego typu pieczywa była kwestią przypadku. Zgodnie z przepisami, które panowały we Francji w 1920 roku, piekarnie nie mogły wypiekać chleba między 22:00 a 4:00 rano. Wyjątek stanowiły właśnie bagietki.

Jak przygotowuje się bagietkę?

Klasyczna, francuska bagietka składa się z mąki pszennej, drożdży, soli oraz wody. Ciasto na pieczywo powinno wyrabiać się ręcznie. Sekretem jest pieczenie w bardzo wysokiej temperaturze, najlepiej w specjalnych, kamiennych piecach. Jeśli bułka wykonywana jest w warunkach domowych, należy ustawić piekarnik na najwyższą możliwą temperaturę. Przepis na bagietki nie jest skomplikowany i wykonuje się je dosyć szybko. Specjalny dekret z 1993 roku mówi o tym, że bagietka powinna ważyć około 250 gramów.

Sposób podawania – na co warto zwrócić uwagę i z czym łączyć bagietkę?

Bagietki wykorzystuje się we Francji głównie do wykonywania z kanapek ze słonymi lub słodkimi dodatkami. W Paryżu stanowią one podstawę każdego śniadania. W restauracjach kawałki bagietki podawane są z różnego rodzaju sosami (owocowymi lub czekoladowymi) albo wytrawnymi pastami, serwowanymi w małych miseczkach. Mogą być również moczone w ciepłej kawie. Z bagietki można zrobić proste i smaczne kanapki lub rwać ją palcami i maczać w ulubionych dodatkach.

Od dekad chrupiąca bagietka kojarzona jest jako idealny dodatek do francuskiego sera pleśniowego oraz lampki czerwonego wina.

Podobne dania

Bagietki doczekały się wielu odmian, które spotkać można w każdym zakątku świata. Mogą być wypiekane z różnego rodzaju mąk, np. żytniej, orkiszowej czy gryczanej. W niektórych kuchniach świata nadziewa się je serem, szpinakiem czy czerwoną fasolą. Nie gorzej smakują ze słodkimi dodatkami, np. rodzynkami czy czekoladą.

Ciekawostki na temat bagietki

  1. Jakość bagietki ocenia się próbą sprężystości. Jej miękkie i białe wnętrze po ściśnięciu powinno wrócić do pierwotnego kształtu.
  2. Bagietki bardzo szybko robią się czerstwe. Na drugi dzień od wypieku są praktycznie nie do spożycia.

Odkryj dania

Sprawdź kto dostarcza Bagietka w Twojej okolicy

Wpisz swój kod pocztowy