Przejdź bezpośrednio do:
Close

Kuchnie

Rodzaj dania

Menu
Szukaj

Pączki

Pączki z cukrem pudrem
Pączki z lukrem i skórką pomarańczy

Pączki

Pączki mają bardzo długą historię. Znane są nie tylko w Polsce, ale także w innych krajach, gdzie przygotowuje się je nieco inaczej. W Niemczech pączki smaży się tylko kilkadziesiąt sekund, by zbytnio nie nasiąkały tłuszczem, natomiast na Węgrzech nadzienie do pączków zawsze podaje się osobno.

Czym są pączki?

Pączki to smażony wyrób cukierniczy z nadzieniem lub bez. Nadzienie może stanowić m.in. konfitura z róży, krem adwokatowy lub budyniowy. Pączki w dużych ilościach przygotowuje się z okazji Tłustego Czwartku poprzedzającego Wielki Post w tradycji chrześcijańskiej. Jest to deser sprzedawany w Polsce w każdej cukierni i w wielu sklepach spożywczych.

Pączki znane były już w czasach przedchrześcijańskich. Wiele wieków temu daleko im było do miana deseru – przygotowywano je w wersji wytrawnej. Ich pierwsze wersje powstawały z ciasta chlebowego nadziewanego boczkiem lub słoniną. Kiedyś pączki nazywano kreplami albo pampuchami. Po raz pierwszy potrawę tę wspomniano w dziele „Żywot człowieka poczciwego” autorstwa Mikołaja Reja. Słona wersja pączków była znana też w starożytnym Rzymie. Przyjmuje się, że pączki przyjęły słodki smak dopiero na skutek wpływów kuchni arabskiej, a miało to miejsce w II połowie XVI wieku. Mimo zmiany smaku, pączki te znacząco różniły się od dzisiejszej wersji – były bardzo twarde. Miękkość zyskały dopiero w XVIII wieku, kiedy zaczęto dodawać do ciasta drożdże.

Nie wiadomo dokładnie, kto był autorem przepisu stosowanego dzisiaj, jednak niektóre źródła podają, że mogła to być Cecylia Krapf – właścicielka cukierni w Wiedniu. Inna legenda mówi, że pączki zawdzięczamy pewnemu mieszkańcowi Berlina, który wymyślił deser w kształcie kul armatnich.

Jak przygotowuje się pączki?

Pączki powstają dziś z ciasta drożdżowego. Składniki takie jak mąka, jaja i drożdże miesza się oraz wyrabia, a później pozostawia do wyrośnięcia i formuje z ciasta kule mieszczące się w dłoni. Kule te następnie nadziewa się wybraną konfiturą lub kremem i smaży w głębokim tłuszczu – fryturze albo smalcu. Sekretem idealnych pączków jest biała obręcz pośrodku każdego z nich, a można ją uzyskać jedynie wtedy, kiedy pączki smażone były na świeżym tłuszczu. Po obecności tej obręczy poznaje się jednocześnie jakość pączków. Im jaśniejsza jest obręcz, tym lepiej.

Sposób podawania - na co warto zwrócić uwagę i z czym łączyć pączki?

Pączki doskonale smakują z czarną kawą, z kawą latte lub z gorącą czekoladą. Deser jest na tyle słodki, że napoje te nie muszą być słodzone.

Podobne dania

Pączki przypominają chińskie ciasteczka mooncake, czyli ciasteczka księżycowe – są równie słodkie i mają w środku nadzienie, ale jeszcze bardziej podobny jest indyjski deser gulab jamun.

Ciekawostki na temat pączków

  1. Dawną nazwą kreple do dziś posługują się mieszkańcy Śląska.
  2. W Polsce z okazji Tłustego Czwartku zjada się ok. 100 milionów pączków.

Odkryj dania

Sprawdź kto dostarcza Pączki w Twojej okolicy

Wpisz swój kod pocztowy