Przejdź bezpośrednio do:
Close

Kuchnie

Rodzaj dania

Menu
Szukaj

Sałatka Olivier

Sałatka Olivier
Sałatka Olivier

Sałatka Olivier

Sałatka Olivier (ros. oливье) to danie, które stało się popularne w latach 60. XIX wieku w Rosji. Po raz pierwszy zaproponował je mistrz kuchni Lucien Olivier, który działał w słynnej restauracji Hermitage w Moskwie. Obecnie nazwą olivier określa się różne sałatki warzywne z sosem majonezowym.

Czym jest sałatka olivier?

Sałatka Olivier przygotowywana jest w różnych wersjach, jednak zawsze dominującym elementem jest podłoże ziemniaczane lub ziemniaczano-warzywne (najczęściej z dużym udziałem marchewki, obok której występować może seler czy korzeń pietruszki). Oryginalny przepis mistrza Oliviera pozwalał na uzyskanie wykwintnego, niecodziennego dania, które zachwycało egzotyką i różnorodnością smaków. W skład sałatki ziemniaczanej wchodziły takie ingrediencje, jak: kawior, kapary, oliwki, krewetki, szyjki rakowe, langusty, języki cielęce, cietrzewie. Charakteru dodawał całości sos majonezowy. Sałatka Olivier zyskała ogromną popularność w okresie istnienia ZSRR. Jej składniki stopniowo zmieniały się na bardziej przystępne, by każdy mógł przygotować ją we własnym domu.

Jak przygotowuje się sałatkę Olivier?

Współczesne wersje jarzynowej sałatki Olivier nie tylko odbiegają od pierwowzoru z kuchni rosyjskiej, ale też różnią się między sobą. Do ich przygotowania wykorzystywane są rozmaite produkty, co sprawia, że uzyskiwane są najróżniejsze smaki. W warzywnej bazie pojawić się mogą jajka (kurze lub w wersji luksusowej – przepiórcze), ogórki kiszone lub konserwowe. Dodatkiem typowym dla polskich odmian sałatki Olivier jest również zielony groszek. Ciekawym przełamaniem smaku warzyw może być jabłko. Zwolennicy dań konkretnych i bogatych w białko zwierzęce dodają do potrawy mięso z kurczaka lub indyka albo pokrojoną drobno szynkę. Smak sałatki podkreślają przyprawy – sól i pieprz, niewielka ilość ziół, np. oregano czy bazylii albo bardziej swojskiej natki pietruszki. 

Jak podaje się sałatkę Olivier?

Warzywna sałatka Olivier podawana jest zawsze z majonezem lub podobnym sosem (np. śmietanowo-musztardowym). Niektórzy zwolennicy tego dania preferują przygotowanie go tuż przed spożyciem. Wówczas wyczuwa się najwięcej smaków i aromatów oraz najlepiej korzysta z walorów odżywczych świeżych składników. Inni zwracają uwagę na to, by elementy wchodzące w skład sałatki się „przegryzły” z przyprawami i sosem. Pozwala to na uzyskanie jednolitego, unikalnego smaku.

Sałatka jarzynowa może być podawana jako samodzielne danie (z pieczywem) albo jako dodatek do dania głównego. W Polsce często bywa traktowana (w swej typowej, bezmięsnej, jarzynowo-ziemniaczanej wersji) jako dodatek do kanapek lub jako przystawka.

Podobne potrawy

Popularność sałatki Olivier nie ogranicza się do Rosji i krajów Europy Środkowo-Wschodniej, które przez wiele lat pozostawały pod silnym wpływem ZSRR. Danie znane jest także np. w Bułgarii, Grecji czy Serbii. Dużą popularność zyskało w Hiszpanii, gdzie serwowane jest z typowymi dla regionu dodatkami, np. Papryką i oliwkami. W Europie Południowo-Zachodniej sałatka Olivier najczęściej określana jest mianem sałatki rosyjskiej. Co ciekawe, tę samą potrawę w Chorwacji serwuje się jako sałatkę francuską. Za oceanem zaś nazywana jest sałatką niemiecką. Amerykanie zwykli dodawać do dania skwarki.

Ciekawostki na temat sałatki Olivier

  1. Choć Lucien Olivier zdobył sławę jako mistrz kuchni w Rosji, był pochodzenia belgijsko-francuskiego. Uwzględniając ten fakt, nazwisko twórcy sałatki i jej nazwę należy wymawiać jako [oliwje], z akcentem na ostatnią sylabę słowa. 
  2. Sałatka Olivier jest w Rosji nieodłącznym elementem świąt, w szczególności noworocznego obiadu.

Odkryj dania

Sprawdź kto dostarcza Sałatka Olivier w Twojej okolicy

Wpisz swój kod pocztowy