Przejdź bezpośrednio do:
Close

Kuchnie

Rodzaj dania

Menu
Szukaj

Pyzy

Pyzy
Pyzy z mięsem

Pyzy

Pyzy to rodzaj klusek z ciasta ziemniaczanego lub drożdżowego z mięsnym nadzieniem. W przeszłości potrawa rózniła się od obecnej wersji - nadzienie powstawało wyłącznie z mięs pozostałych po przygotowywaniu innych potraw, a pierwsze pyzy przyrządzano bez dodatku mąki ziemniaczanej.

Czym są pyzy?

Pyzy to ziemniaczane lub drożdżowe kluski przygotowywane na parze lub gotowane w wodzie. Wpyzach znajdować się mogą różne nadzienia – wytrawne lub słodkie. Rodzaj ciasta determinuje zazwyczaj skład nadzienia – pyzy ziemniaczane mogą mieć nadzienie z twarogu, mięsa lub grzybów, natomiast drożdżowe przygotowuje się z owocami lub bez nadzienia. Drożdżowe pyzy znane są zwykle pod nazwą pampuchy i ta wersja potrawy pochodzi z Kujaw, gdzie od 2017 roku jest wpisana na listę produktów tradycyjnych.

Pyzy polskowolskie wywodzą się najprawdopodobniej ze wsi Polskowola zamieszkiwanej kiedyś przez Rusinów. W miejscowości tej wyrabiano kiełbasę i uprawiano przede wszystkim ziemniaki. Z ziemniaków przygotowywano na początku pyzy bez nadzienia, a później do przepisu włączono skrawki kiełbas i mięsa. Oczywiście potrawa w takiej formie nie gościła na stołach na co dzień, a tylko od święta, także podczas intensywniejszych okresów pracy w polu.

Jak przygotowuje się pyzy?

Pierwszym etapem jest przygotowanie ciasta na pyzy i tutaj do wyboru są dwie możliwości – ciasto na bazie gotowanych lub surowych ziemniaków lub ciasto pszenno-drożdżowe. Po przygotowaniu ciasta rwie się je na małe kawałki, formuje kulki, napełnia je farszem i zakleja dokładnie każdą pyzę.

Sposób podawania pyz - na co warto zwrócić uwagę i z czym łączyć pyzy?

Do Pyz z farszem mięsnym, podać można surówkę np. z marchewki i jabłka lub kapustę zasmażaną. Pyzy bez farszu (szczególnie drożdżowe),doskonale komponuje się z gulaszem i innymi duszonymi mięsami.

Pyzy podawane są na ciepło. Jeśli kluski nie mają nadzienia lub jest ono wytrawne, warto podać do nich w sosjerce sos grzybowy lub pieczarkowy.

Podobne dania

Pyzy pomylić można z kartaczami i ceplinami – innymi rodzajami nadziewanych klusek. Pyzy przygotowuje się podobnie jak pierogi. W wersji bez nadzienia pyzy ziemniaczane składają się z takich samych składników jak kopytka.

Ciekawostki na temat pyzów

  1. Pyzy bez nadzienia nazywano kiedyś tertunami.
  2. Specyficzną odmianą pyz są pyzy borowiackie, które przygotowuje się z tylko ze startych nieugotowanych ziemniaków z nadzieniem twarogowym i polewa okrasą ze skwarków.

Odkryj dania

Sprawdź kto dostarcza Pyzy w Twojej okolicy

Wpisz swój kod pocztowy