Przejdź bezpośrednio do:
Close

Kuchnie

Rodzaj dania

Menu
Szukaj

Szpecle

Szpecle

Szpecle

Szpecle to danie, które może zaskoczyć miłośników wykwintnej niemiecko-austriackiej kuchni cesarskiej. To nic innego jak kluski kładzione. Potrawa ta pochodzi ze Szwabii, jednego z historycznych regionów Niemiec. Jest natomiast również bardzo popularna w austriackim Tyrolu.

Czym są szpecle?

Kluski kładzione to jedno z bardziej zaskakujących dań niemiecko-austriackiej kuchni, które jednak cieszy się ogromną popularnością wśród rdzennych mieszkańców tych państw. W Szwabii, a więc regionie, z którego pochodzi ten przysmak, szpecle (Spätzle) są równie chętnie jedzone co – ukochane przez Niemców i Austriaków – ziemniaki. Bardzo szybko zostały one zaadaptowane przez kuchnię tyrolską i obecnie kojarzą się przede wszystkim z nią. W podobnej formie danie to spotkać można również w Szwajcarii, tym razem pod nazwą Knöpfli. Te niewielkie kluseczki przygotowuje się z mąki i jajek.

Jak przygotowuje się szpecle?

Przepis na kluski kładzione jest bardzo prosty, a przy tym szpecle są daniem tanim w przygotowaniu. Podstawowe proporcje są następujące: na 100 g mąki pszennej dodaje się jedno jajo i doprawia solą oraz gałką muszkatołową. W zależności od regionu albo nie stosuje się już innych składników, albo dolewa się nieco wody lub mleka. Czasami mąkę pszenną zastępuje się jej pełnoziarnistą lub gryczaną wersją. Zagniecione ciasto można ręcznie podzielić na drobne kluski, zetrzeć na tarce lub skorzystać z pomocy specjalnego urządzenia, tzw. Nockerlsieb, które przypomina sitko z otworami o wielkości wiśni. Gotowe kluski wrzuca się do osolonej wody, a następnie zalewa odrobiną mleka i gotuje jeszcze kilka minut.

Sposób podawania – na co zwrócić uwagę i z czym łączyć szpecle?

Istnieje co najmniej kilka dodatków, z którymi można podać szpecle. Są to: skwarki i duszona cebula, kawałki kiełbasy, kiszona kapusta lub ser górski. Dużo rzadziej serwuje się je na słodko, choć można je spotkać również w takiej wersji. Szpecle to albo samodzielne danie (na przykład ze szpinakiem), albo dodatek do mięs w sosach.

Podobne dania

Klasyczne szpecle pochodzą z Badenii-Wirtembergii oraz Bawarii. W Niemczech popularne są również Knöpfle (danie to spotkać można także w Szwajcarii). Od szpecli różnią się one tym, że są nieco krótsze, bardziej okrągłe, natomiast wykonuje się je właściwie z takiego samego ciasta, ewentualnie o nieco rzadszej konsystencji. W północnej Austrii z kolei, zamiast szpecli można spotkać Nockerln, czyli kluski przyrządzane tylko z jajek i mąki, bez dodatku wody lub mleka. U Czechów i Słowaków je się natomiast halušky przygotowywane z mąki, soli i surowych startych ziemniaków. Kluski z bryndzą i skwarkami to najpopularniejsza wersja tego dania. Stąd zaś już niedaleko do włoskich gnocchi.

Ciekawostki na temat szpecli

  1. Kluski kładzione łyżką to danie, które nie należy wyłącznie do kuchni niemieckiej. Potrawę tę można spotkać w wielu krajach europejskich, tyle tylko, że pod innymi nazwami i czasami nieco inaczej wykonaną. 
  2. Szpecle można przetłumaczyć jako zacierki, choć z polską potrawą mają one niewiele wspólnego. Polacy znają jednak kluski kładzione, mimo że nie jest to najbardziej popularne danie mączne w kraju.

Odkryj dania

Sprawdź kto dostarcza Szpecle w Twojej okolicy

Wpisz swój kod pocztowy