Przejdź bezpośrednio do:
Close

Kuchnie

Rodzaj dania

Menu
Szukaj

Precel (Pretzel)

Precel (Pretzel)
Precel (Pretzel)

Precel (Pretzel)

Precel to chyba najbardziej rozpoznawalny niemiecki wypiek. Czy został on wymyślony w Niemczech? Co do tego nie ma pewności. Wątpliwości natomiast nie budzi fakt, że te wygięte w ósemki i posypane solą obwarzanki to jeden z symboli tamtejszej kuchni, a także odbywającego się co roku festiwalu Oktoberfest.

Czym jest precel?

Precel to rodzaj pieczywa. Ciasto, z którego piecze się chleb, w tym przypadku jest formowane w cienkie wałki, z których tworzy się obwarzanki w kształcie ósemek. Podaje się je z dodatkiem soli, maku lub sezamu, natomiast najsłynniejsze niemieckie precle zawsze są serwowane na słono. Sama nazwa tego przysmaku ma w Niemczech kilka odmian. W zależności od regionu mówi się: Pretzel, Brezel albo Breze. Niezależnie od przyjętej terminologii jest to symbol niemieckich piekarzy. Widać to bardzo dobrze w południowych landach, gdzie właśnie w ten sposób najczęściej oznacza się piekarnie.

Od wieków trwa nierozstrzygnięty spór o to, kto wymyślił pierwszego precla – czy był to Francuz, Włoch, czy Niemiec. 

Jak przygotowuje się precle?

Przepis na precle jest wyjątkowo prosty i z pewnością łatwiejszy do wykonania niż upieczenie jakiegokolwiek innego pieczywa. Do ich przygotowania wykorzystuje się wodę, drożdże, mąkę i sól. Ciasto nie wymaga podwójnej fermentacji (jak inne pieczywo), więc wystarczy je tylko dobrze wyrobić. Od razu można formować precle. Po nadaniu im kształtu ładnych ósemek zostawia się je na chwilę, ale nie ma mowy o długim podrastaniu. Na chwilę przed pieczeniem tradycja niemiecka nakazuje obtoczenie precli w soli. Wszyscy znają wersje z makiem i sezamem, w Niemczech jednak pojawiają się one bardzo rzadko. Po obtoczeniu w wodzie z solą należy je zostawić na chwilę, aby wyschły. Tak przygotowane przysmaki wystarczy włożyć do piekarnika. Oryginalny precel musi być dobrze zrumieniony, dlatego czas pieczenia to około 25–30 min.

Sposób podawania – na co zwrócić uwagę i z czym łączyć precle?

Niemieckie potrawy często uzupełniają się i tworzą charakterystyczne duety, bez których trudno wyobrazić sobie kuchnię Bawarii albo Szwabii. Jednym z takich słynnych zestawów jest niewątpliwie Weisswurst, czyli biała kiełbasa, która jest podawana z preclem oraz piwem.

W Niemczech jest to obowiązkowe danie na Oktoberfest i w wielu knajpkach. Precle oczywiście można jeść również samodzielnie jako typowe pieczywo i jeden z elementów śniadania.

Podobne dania

Precle często myli się z obwarzankami i bajglami. Każdy z tych przysmaków ma jednak inny kształt. Ponadto bajgiel to pieczywo żydowskie, dużo wyższe i pulchniejsze od precla, natomiast tradycyjny krakowski obwarzanek to zdecydowanie jaśniejszy wypiek.

Ciekawostki na temat precla

  1. Precle bawarskie wymyślił podobno piekarz z Bad Urach, który popadł w niełaskę u księcia. Przed egzekucją miało uchronić go stworzenie pieczywa, przez które słońce świeci trzy razy. Upiekł więc precla i tym samym ocalił swoje życie. Więcej o tej historii można usłyszeć Muzeum Kultury Chleba w Ulm.
  2. Inna legenda głosi, że precla wymyślił mnich z północnych Włoch lub południowej Francji. Po upieczeniu chleba, z resztek ciasta postanowił zrobić przekąskę dla dzieci. Te właśnie uczyły się nowej modlitwy, więc uformował on przysmak na kształt rąk złożonych do modlitwy. Stąd podobno wziął się charakterystyczny wygląd precli.

Odkryj dania

Sprawdź kto dostarcza Precel (Pretzel) w Twojej okolicy

Wpisz swój kod pocztowy