Leberknödelsuppe

Leberknödelsuppe
- Czym jest Leberknödelsuppe?
- Jak przygotowuje się Leberknödelsuppe?
- Sposób podawania – na co zwrócić uwagę i z czym łączyć Leberknödelsuppe?
- Podobne dania
- Ciekawostki na temat Leberknödelsuppe
-
Kuchnia Niemiecka
-
Baza dania Mięso / Ryby
-
Rodzaj dania Zupa
-
Dla kogo Miłośnicy lekkich potraw
-
Stopień ostrości pepper pepper pepper
Czym jest Leberknödelsuppe?
Leberknödelsuppe to rosół z kluską wątrobianą lub knedlami z wątróbki (takie określenie również występuje). Jest to niezwykle esencjonalny, pikantny wywar z dodatkiem szczypiorku lub pietruszki. Danie to wywodzi się z kuchni niemieckiej i stanowi jej bardzo ważny element. Leberknödelsuppe podaje się przede wszystkim w Bawarii, natomiast można je spotkać również we Frankonii. Tradycyjny bawarski obiad nie może obejść się bez tego dania. Potrawa ta króluje także na stołach w Austrii. Zupy są bowiem bardzo popularne zarówno w kuchni niemieckiej, jak i austriackiej. Są to bardzo esencjonalne wywary, często z dodatkiem mięsa.
Jak przygotowuje się Leberknödelsuppe?
Leberknödelsuppe składa się przede wszystkim z knedla ulepionego z wątróbki. Najczęściej jest to mieszanka wieprzowo-wołowa, uzupełniona suchym chlebem i przyprawami (głównie majerankiem). Knedel gotuje się w rosole (dlatego też niektórzy określają go mianem pulpeta). Podaje się go razem z wywarem z rosołu.
Sposób podawania – na co zwrócić uwagę i z czym łączyć Leberknödelsuppe?
Leberknödelsuppe podaje się najczęściej z jednym, bądź dwoma większymi knedlami. Istnieje także nieco mniej klasyczna odmiana tej potrawy, czyli Leberspätzlesuppe. W tej wersji zamiast knedli na talerzu pojawiają się małe kluseczki, które przypominają szpecle, czyli tradycyjne niemieckie kluski kładzione. Rosół z wołowiny to podstawa tej zupy. Przepis na nią ulega jednak nieustannym modyfikacjom i coraz częściej można spotkać także nieco lżejszą wersję Leberknödelsuppe. Rosół drobiowo-wołowy jest także mniej kwaskowaty niż ten oryginalny.
Podobne dania
Rosół wołowy z kluską to tylko jedno z typowo niemieckich dań, których ważnym składnikiem jest wątróbka. Podroby tego typu nasi zachodni sąsiedzi w swojej kuchni wykorzystują na wiele różnych sposobów. Tradycyjne potrawy to również: smażona wątróbka z cebulką i ziemniakami purée oraz Leberkäse, czyli zapiekany pasztet wątrobiany. Na drugie śniadanie przede wszystkim Bawarczycy sięgają po Leberwurst, czyli kiełbasę zwaną potocznie wątrobianką, którą zagryza się preclem.
Wątróbkę cielęcą lub wołową często traktuje się jako dodatek, który nadaje innym potrawom mięsnym bardziej wyrazisty smak. Rosół drobiowo-wołowy (albo tylko wołowy) z pulpetami z wątróbki to więc tylko jeden, choć bardzo popularny, przykład dania z tego mięsa, którym zachwycają się Niemcy.
Ciekawostki na temat Leberknödelsuppe
- Kuchnia niemiecka zupami stoi. Nie każdy wie, ale właśnie Leberknödelsuppe to jeden z najsłynniejszych niemieckich wywarów, który należy wymienić obok zupy cebulowej z ptysiem, zupy z węgorza lub tradycyjnej kartoflanki.
- Myli się ten, kto sądzi, że na Oktoberfest piwem zapija się wyłącznie golonkę. Leberknödelsuppe jest bardzo popularnym daniem i na tak ważnych wydarzeniach, jak to doroczne święto piwa nie może go zabraknąć.