Przejdź bezpośrednio do:
Close

Kuchnie

Rodzaj dania

Menu
Szukaj

Labskaus

Labskaus

Labskaus

Labskaus wywołuje skrajne emocje. Jedni uważają go za potrawę robioną z resztek, inni uznają za wyjątkowy rarytas. Niezależnie od przyjętej optyki, jest to jedno z najbardziej charakterystycznych dań północnych Niemiec, które jest przygotowywane z peklowanej wołowiny, marynowanych buraków, cebuli, ziemniaków, czasami także śledzi.

Czym jest Labskaus?

Labskaus przypomina nieco polskiego tatara, inni określają go mianem rolmopsa. Danie to pojawiło się po raz pierwszy w zwyczajach kulinarnych niemieckich marynarzy, którzy podróżując po morzach przez wiele tygodni i miesięcy, mieli utrudniony dostęp do świeżej żywności. Szukali więc pomysłu na takie potrawy, które długo byłyby w stanie zachować świeżość. Tak powstał mięsny przysmak, a właściwie papka z peklowanej wołowiny, marynowanych buraczków, cebuli i ziemniaków. Jest to niewątpliwie najsłynniejsze hamburskie danie i specjał kuchni północnych Niemiec, o którym krążą prawdziwe legendy. Labskaus jada się również w Danii, Norwegii oraz Szwecji.

Jak przygotowuje się Labskaus?

Rolmopsy, bo tak niektórzy określają Labskaus, powstały z myślą o marynarzach. Przeznaczenie potrawy miało wpływ nie tylko na sposób produkcji i użycie peklowanego mięsa dłużej utrzymującego świeżość, lecz także na postać dania, które przypomina nieco rozdrobnioną papkę. Trzeba bowiem pamiętać, że uzębienie marynarzy było wyniszczone przez szkorbut oraz inne choroby związane z wieloma miesiącami pobytu na morzu. 

Istnieje co najmniej kilka wariantów tej potrawy, nikt nie zna oryginalnej receptury. Nie ma także jednoznacznej odpowiedzi choćby na pytanie, czy mięso przeznaczone na Labskaus peklować na mokro, czy sucho.

Dodatkowo złośliwi twierdzą, że w tym daniu znajdują się po prostu resztki jedzenia, które znajduje się w kuchni. Najczęściej Labskaus to jednak połączenie mielonej peklowanej wołowiny, tłuczonych ziemniaków, marynowanych lub gotowanych buraków czerwonych, zeszklonej na patelni cebuli i rolmopsów (śledzi). Wszystkie te składniki mieli się i łączy ze sobą aż do uzyskania niezbyt gęstej masy.

Sposób podawania – na co zwrócić uwagę i z czym łączyć Labskaus?

Dania mięsne w Niemczech podaje się głównie z gotowanymi lub pieczonymi ziemniakami, sałatką kartoflaną albo zasmażaną kapustą. W przypadku Labskaus jest zupełnie inaczej. Na potrawę tę najczęściej kładzie się jajko sadzone, a obok ogórka kiszonego. Nic więcej, żadnych innych dodatków. Danie ma być proste i sycące. Niektórzy nieco zmieniają jednak jego formę i rolmopsy podają obok zmielonego mięsa i buraczków.

Podobne dania

Labskaus przypomina nieco polskiego tatara, choć podanie go z jajkiem sadzonym nieco burzy kulinarne przyzwyczajenia Polaków. Te oryginalne rolmopsy z peklowanym mięsem wołowym są także podobne do szwedzkiej polsy, czyli dania ze zmielonej wątróbki, serca, cebuli i jęczmienia, które serwuje się z sadzonym jajkiem i marynowanymi buraczkami.

Ciekawostki na temat Labskaus

  1. Największa na świecie kulinarna uczta poświęcona tej potrawie organizowana jest co roku w Wilhelmshaven nad Morzem Północnym.
  2. Według niektórych nazwa Labskaus pochodzi od litewskiego Labs kauss, czyli zwrotu oznaczającego „dobrą miskę” lub po prostu miskę dobrego jedzenia.
  3. Z XVIII wieku pochodzą pierwsze wzmianki o daniu. Natomiast największą popularność Labskaus zyskał w XX wieku.
  4. Skąd marynarze mieli jajka? We wcześniejszych wiekach nierzadko na statkach znajdował się cały kurnik.

Odkryj dania

Sprawdź kto dostarcza Labskaus w Twojej okolicy

Wpisz swój kod pocztowy