Przejdź bezpośrednio do:
Close

Kuchnie

Rodzaj dania

Menu
Szukaj

Klopsy po królewiecku

Klopsy po królewiecku

Klopsy po królewiecku

Klopsy po królewiecku to jedno z najsłynniejszych niemieckich dań obiadowych, które przyjęło się także w Polsce, szczególnie w regionach sąsiadujących z Prusami, z których ta potrawa pochodzi. Podstawę klopsów po królewiecku stanowi cielęce mielone mięso (choć nie tylko) i gęsty sos śmietanowo-kaparowy.

Czym są klopsy po królewiecku?

Klopsy po królewiecku (niem. Königsberger Klopse) to jedno z najbardziej popularnych dań kuchni niemieckiej. Wywodzi się ono z Prus, a sama nazwa pochodzi od słynnego miasta – Królewca (dzisiejszy Kaliningrad). To klops z mięsa mielonego podawany z zawiesistym sosem kaparowym z dodatkiem białego wina, śmietany i żółtka. 

Ta prosta potrawa pojawia się często nie tylko na niemieckich, ale i polskich stołach. To danie do dzisiaj można spotkać na Mazurach, Warmii czy Pomorzu. Klopsy w kaparach są tutaj jednym z bardziej cenionych przysmaków.

Jak przygotowuje się klopsy po królewiecku?

Ta słynna niemiecka potrawa przygotowywana jest przede wszystkim z cielęcego mięsa mielonego, choć coraz częściej sięga się także po wołowinę lub wieprzowinę. Do mięsa dodaje się cebulę, jajka, bułkę tartą i przyprawy (podobnie jak w innych niemieckich daniach króluje biały pieprz). Niektórzy dodają także skórkę cytrynową. W klasycznej wersji zaleca się wzbogacenie dania o sardele. Klopsy królewieckie gotuje się na wolnym ogniu, a następnie do powstałego wywaru dodaje się białe wino, zasmażkę, śmietanę, żółtka i oczywiście kapary. W niektórych przepisach żółtko się pomija, a jako zagęszczacz stosuje się mąkę bądź skrobię. 

Sposób podawania – na co zwrócić uwagę i z czym łączyć klopsy po królewiecku?

Sos kaparowy to tak samo niezbędny element tego mięsnego dania, jak i odpowiednie do niego dodatki. Ponieważ klopsy królewieckie to przede wszystkim danie obiadowe, podaje się je najczęściej z burakami oraz gotowanymi ziemniakami. Można jednak spróbować tej potrawy wraz z ryżem, tyle że będzie to jej mniej klasyczna wersja.

Podobne dania

Klopsy po królewiecku to danie bardzo oryginalne przede wszystkim ze względu na swój kaparowy sos. Same pulpety mięsne są natomiast w kuchni niemieckiej bardzo popularne. Dość przypomnieć Leberknödelsuppe, czyli rosół wołowy z klopsem z wątróbki (niejednokrotnie cielęcej). Bardzo ciekawą wariację na temat tej potrawy stanowią lihapullat, czyli fińskie klopsiki z mielonej wołowiny, wieprzowiny, a nawet z mięsa renifera, podawane z sosem, ziemniakami, borówkami i ogórkiem kiszonym.

Ciekawostki na temat klopsów po królewiecku

  1. Klopsy po królewiecku zostały podobno wymyślone przez kucharkę jednego z kupców, który podróżował po Prusach Wschodnich; to on miał odpowiadać za rozpowszechnienie przepisu wokół Królewca.
  2. Nie wszystkich było stać na takie dodatki jak kapary, dlatego biedniejsi mieszkańcy Prus robili klopsy ze śledziem, a zamiast kaparów używali nasion nasturcji lub pączków mniszka lekarskiego w naturalnej zalewie.
  3. W Niemieckiej Republice Demokratycznej, po II wojnie światowej, starano się zmienić nazwę dania, które odsyłało do miasta, które przestało być Królewcem, a stało się Kaliningradem (wcielonym oczywiście do ZSRR) na cześć Michała Kalinina, czyli jednego z zaufanych współpracowników Stalina. Nazwa się jednak nie przyjęła.

Odkryj dania

Sprawdź kto dostarcza Klopsy po królewiecku w Twojej okolicy

Wpisz swój kod pocztowy