Przejdź bezpośrednio do:
Close

Kuchnie

Rodzaj dania

Menu
Szukaj

Pastéis de nata

Pastéis de nata

Pastéis de nata

Pastéis de nata to jeden z najsłynniejszych portugalskich wyrobów cukierniczych. Znaleźć go można właściwie w każdej portugalskiej kawiarni, z których najsłynniejsza, Pastéis de Belém, znajduje się w Lizbonie. To właśnie w Santa Maria de Belém, dzielnicy Lizbony, pastéis de nata został przygotowany po raz pierwszy.

Czym jest pastéis de nata?

Pastéis de nata, a właściwie pastéis de nata z Belém, to słynne portugalskie babeczki budyniowe z ciasta francuskiego. Po raz pierwszy upiekli je zakonnicy z klasztoru hieronimitów w Santa Maria de Belém – dzielnicy Lizbony. Od XVIII wieku to jeden z najpopularniejszych deserów w Portugalii, który bez problemu można kupić w całym kraju. Ciastka składają się jedynie z ciasta francuskiego i masy budyniowej. Wyróżniają je charakterystyczne „łatki” na powierzchni babeczek, które są efektem wypiekania ich w bardzo wysokiej temperaturze.

Jak przygotowuje się pastéis de nata?

Pastéis de nata w swoim przygotowaniu przypominają trochę muffiny, choć ciastka te mają zupełnie inną konsystencję niż portugalski przysmak. Najpierw należy przygotować formę, taką jak do wypieku muffinów, i wysmarować ją masłem. Pojedynczy krążek ciasta francuskiego spłaszcza się w dłoniach i wylepia nim zagłębienie w foremce do samej góry. Rozgrzewa się piekarnik do 250°C. Krem przygotowuje się z mleka, skórki cytrynowej i laski cynamonu, wszystko razem się gotuje. Następnie należy wymieszać mąkę z częścią zimnego mleka i dodać do wcześniej przygotowanego płynu. Wszystko gotuje się razem, aż zgęstnieje. W osobnym garnku cukier i wodę doprowadza się do wrzenia. Po 3 minutach ciecz powinna stać się klarowna. Wtedy należy wlać ją do przygotowanej wcześniej masy mlecznej. W osobnej misce roztrzepuje się same żółtka, przez sitko dolewa się do nich masę jajeczną. W ten sposób z masy zostają usunięte grudki, fragmenty skórki cytrynowej oraz cynamonu. Masę wlewa się do foremek i całość piecze około 15–20 minut. Wierzch ciasteczek powinien się lekko przypalić. To wtedy na powierzchni pojawią się charakterystyczne dla pastéis de nata „łatki”.

Sposób podawania – na co zwrócić uwagę i z czym podawać pastéis de nata?

Pastéis de nata podaje się z czarną kawą, ewentualnie herbatą. Jest to jeden z ulubionych deserów Portugalczyków, który bez problemu można kupić w większości kawiarni w tym kraju.

Podobne dania

Jeśli smakują ci ciasteczka budyniowe, możesz spróbować innego portugalskiego deseru, czyli queijadas de leite, przez niektórych nazywanym pastéis de nata dla leniwych. Są to mleczne babeczki, przygotowywane z bardzo podobnych składników co ciastka z Belém. Pastéis de nata przypominają w dużej mierze francuski crème brûlée, tyle tylko, że on bazuje na jajeczno-śmietanowym kremie i warstwie karmelizowanego cukru zamykającego całość.

Ciekawostki na temat pastéis de nata

Historia pastéis de nata jest bardzo ciekawa. Te ciasteczka po raz pierwszy przyrządzono w  klasztorze hieronimitów w lizbońskiej dzielnicy Santa Maria de Belém. Wykorzystywano w nim jajka do krochmalenia habitów. W tym celu potrzebne były jednak same białka. Z żółtkami trzeba było więc coś zrobić, więc przemyślni zakonnicy postanowili wykorzystać je do słodkich wypieków. Po 1820 roku i rewolucji liberalnej część klasztorów zamknięto, niektóre wymarły, natomiast mnisi z Lizbony zaczęli sprzedawać pastéis de nata w pobliskiej cukierni, by poprawić swoją sytuację finansową. Klasztor co prawda zamknięto kilka lat później, ale przepis sprzedano do cukierni, której właściciele założyli Fabrica de pastéis de Belém.

Nazwy „pastéis de nata” i „pastéis de Belém” są używane wymiennie, natomiast prawidłowo określenia „pastéis de Belém” powinno używać się jedynie w odniesieniu do tych wypiekanych w słynnej dzielnicy Lizbony. W gruncie rzeczy mowa jednak o tym samym daniu.

Odkryj dania

Sprawdź kto dostarcza Pastéis de nata w Twojej okolicy

Wpisz swój kod pocztowy