Przejdź bezpośrednio do:
Close

Kuchnie

Rodzaj dania

Menu
Szukaj

Boeuf bourguignon

Boeuf bourguignon
Boeuf bourguignon

Boeuf bourguignon

Boeuf bourguignon, czyli wołowina po burgundzku, jak sama nazwa wskazuje, ma korzenie właśnie w Burgundii. Danie kuchni francuskiej przygotowywane jest z pokrojonego na kawałki mięsa wołowego, dużej ilości warzyw oraz aromatycznego, czerwonego wina.

Czym jest boeuf bourguignon?

Boeuf bourguignon to potrawa spożywana jako danie główne, szerzej znana jako wołowina po burgundzku. Danie przyrządza się z kawałków mięsa wołowego, grzybów, marchewki, cebuli i drobno pokrojonego boczku. Całość dusi się w czerwonym winie. Pierwsze informacje o boeuf bourguignon pochodzą z XIX wieku. Zamiennie z wołowiną można przyrządzać je z mięsa jagnięcego lub króliczego. Dziś danie dostępne jest w restauracjach na całym świecie, choć podobno najlepsze można skosztować tylko w Burgundii.

Jak przygotowuje się boeuf bourguignon?

Przepis na wołowinę po burgundzku nie należy do najprostszych. Wszystko przez wielostopniowe gotowanie. Najlepsi szefowie kuchni zalecają, aby zamarynować wołowinę 2 dni wcześniej. Samo pieczenie zazwyczaj odbywa się w dwóch turach z przerwą co najmniej 24 godzin. Szczególnie odpowiednie do boeuf bourguignon jest mięso z łopatki. Dowiedziono, że mimo wielogodzinnego gotowania zachowuje ono delikatność i miękkość. Mięso kroi się na paski i podsmaża na maśle z boczkiem. Na osobnej patelni smaży się cebulę, czosnek, warzywa i resztę przypraw. Mięso i dodatki łączy się w dużym naczyniu żaroodpornym, po czym wlewa do środka bulion oraz alkohol. Całość ozdabia się jeszcze aromatycznymi ziołami, w tym tymiankiem, liściem laurowym i natką pietruszki. Danie wstawia się do piekarnika na mniej więcej 3 godziny w temperaturze 180°C. Po upływie 24 godzin boeuf bourguignon zazwyczaj piecze się jeszcze godzinę w takich samych warunkach. 

Sposób podawania – na co warto zwrócić uwagę i z czym łączyć boeuf bourguignon?

Boeuf bourguignon podawane jest jako danie główne. Często łączy się je z ziemniakami – gotowanymi lub pieczonymi w łupinach. Serwuje się do niego czerwone wino. Inną możliwością jest jedzenie potrawy w towarzystwie świeżej, chrupiącej bagietki. 

Potrawa jest dziś znana na całym świecie i istnieje wiele jej wariantów. Jeden z nich zakłada połączenie sosu z orzeszkami oraz podanie całości ze świeżą zieloną fasolką.

Podobne dania

Podobnym daniem wywodzącym się również z kuchni francuskiej jest coq au vin, czyli kurczak duszony w czerwonym winie z warzywnymi dodatkami. Tak jak boeuf bourguignon, coq au vin serwowane jest jako pożywne danie główne.

Ciekawostki na temat boeuf bourguignon

  1. Amerykańska kucharka Julia Child była znana z zamiłowania do kuchni francuskiej. Określiła ona boeuf bourguignon najsmaczniejszą potrawą, jaka kiedykolwiek wyszła spod rąk człowieka.
  2. Słowo boeuf to po francusku ‘wołowina’.

Odkryj dania

Sprawdź kto dostarcza Boeuf bourguignon w Twojej okolicy

Wpisz swój kod pocztowy