Przejdź bezpośrednio do:
Close

Kuchnie

Rodzaj dania

Menu
Szukaj

Cornish pasty

Cornish pasty

Cornish pasty

Cornish pasty to tradycyjny, pieczony pieróg z nadzieniem z ziemniaków, wołowiny oraz wybranych warzyw. Jak serwuje się danie?

Czym jest cornish pasty?

Cornish pasty (tidy oggy) to pieróg z ciasta z mąki pszennej lub rzadziej żytniej, zapiekany z dodatkiem ziemniaków, mięsa wołowego oraz takich warzyw jak marchew, brukiew, pasternak. Początkowo sprzedawano go głównie w rejonach Kornwalii w kurortach nadmorskich, jednak z czasem jego zmodyfikowaną wersję można było skosztować w lokalach gastronomicznych na całym świecie. W samej Kornwalii cornish pasty stanowi 6% kornwalijskiej gospodarki żywnościowej. Obecnie produkowany jest z wieloma nadzieniami, w tym z dziczyzną i jabłkami.

Historia pierogów kornwalijskich sięga XVIII wieku. Wówczas Kornwalia słynęła głównie z wydobycia cyny. Żony górników przygotowywały pierogi swoim mężom, ozdabiając je inicjałami ukochanego. W ten sposób, podgrzewając wspólnie swój posiłek, górnicy bez trudu rozpoznawali przysmak swoich żon.

Sposób podawania – na co zwracać uwagę i z czym łączyć cornish pasty?

Pieczony pieróg nieco różni się od pierogów, które znamy z kuchni polskiej. Jest on przede wszystkim duży, serwowany na sporych rozmiarów półmisku, najczęściej z dodatkową porcją surówki. Można spożywać go z sosami lub bez. Najczęściej cornish pasty jada się na ciepło, ale smakuje równie dobrze jako zimna przekąska. Świetnie komponuje się z regionalnym piwem lub cydrem. Często spożywa się go na łonie natury, np. na piknikach, lub ulicznych festiwalach. Wzorcowy cornish pasty jest chrupiący i bardzo aromatyczny.

Podobne dania

Daniem, które przypomina cornish pasty, jest włoskie calzone. To pizza serwowana w kształcie pieroga. Tradycyjnie przygotowywana jest z ciasta drożdżowego i pszennej mąki. Nadzieniem jest przeważnie ser mozarella, świeże pomidory, liście bazylii oraz mielone mięso.

Ciekawostki na temat cornish pasty

  • Górnicy pracujący przy wydobyciu cyny zjadali jedynie nadzienie pieroga. Ciasto wyrzucali. Pracownicy kopalni nosili bowiem na rękach ślady trujących związków arsenu, co było poważnym zagrożeniem dla zdrowia. Ponadto wierzyli w to, że resztki uchronią ich przed psotami skrzatów mieszkających w kopalni.
  • Cornish pasty występuje również w wersji owocowej, podawanej np. z sosem czekoladowym.
  • Zwiedzając Londyn i Glasgow, można natrafić na wiele ulicznych budek, które specjalizują się w produkcji i sprzedaży cornish pasty.
  • Wiele kontrowersji wzbudził pomysł jednej z producentek cornish pasty, która zdecydowała się nadziewać swoje pierogi mięsem z szarych wiewiórek. Kobieta twierdziła, że takie rozwiązanie jest bardzo ekologiczne, ponieważ pozwala chronić przydomowe sadzonki i karmniki dla ptaków przed tymi drapieżnikami.

Odkryj dania

Sprawdź kto dostarcza Cornish pasty w Twojej okolicy

Wpisz swój kod pocztowy