Przejdź bezpośrednio do:
Close

Kuchnie

Rodzaj dania

Menu
Szukaj

Bara

Bara
Bara

Bara

Bara to surinamska przekąska, bardzo charakterystyczna dla tego regionu, mimo że sama potrawa oryginalnie pochodzi z Indii. Bara ma formę pączków z aromatycznego ciasta z mąki z fasoli mung.

Czym jest bara?

Bara to surinamsko-hinduska przekąska pochodząca z Indii, w której przyprawione ciasto jest smażone i może być spożywane jako kanapka. W Surinamie tę przekąskę podaje się z aromatycznym sambalem lub jednym z wyrazistych sosów chutney. Ciasto doprawiane jest liśćmi żółtosocza (rośliny bulwiastej potocznie zwanej cocoyam), kminkiem, czosnkiem, kurkumą i papryczką chili (lub papryką Madame Jeanette). Oryginalna indyjska forma to vada, często jest wytwarzana z mąki ziemniaczanej lub mielonej ciecierzycy.

Danie serwowane jest w surinamskich restauracjach i w Holandii. Specjalną mieszankę przypraw do przygotowania ciasta oraz mąkę z fasoli można kupić w sklepach z żywnością azjatycką. Niestety bara jest dość trudna do samodzielnego wykonania i wymaga dużo praktyki oraz cierpliwości.

Jak przygotowuje się bara?

Bara przygotowuje się z mąki fasolowej, którą miesza się z gorącą wodą. W tym samym czasie nasiona kminku podsmaża się na suchej patelni. Następnie dodaje się je do mąki razem z curry w proszku, czosnkiem i kurkumą. Następnie ugniata się ciasto, do którego dodaje się liście cocoyam (można zastąpić je szpinakiem), czosnek oraz papryczkę chili. Jeśli ciasto jest zbyt suche, trzeba dodać trochę wody, jeśli za rzadkie – odrobinę więcej mąki. Miskę z ciastem należy przykryć i odstawić w ciepłe miejsce na ok. 20 min. Później ciasto powinno się podzielić na małe kuleczki i rozwałkować wałkiem na posypanej mąką stolnicy, aż placki będą miały ok. ½ cm grubości. Następnie robi się dziurę w środku każdego placka. Kształtem bara powinno przypominać donuty. Następnie rozgrzewa się olej w woku i smaży ciasto na głębokim tłuszczu. Po wyjęciu bara należy odcedzić na ręczniku kuchennym.

Sposób podawania – na co zwrócić uwagę i z czym podawać bara?

Po upieczeniu przekąski trzeba wyłożyć na papierze kuchennym, aby wsiąknął w niego nadmiar tłuszczu. Najlepiej bara podawać na ciepło, od razu po usmażeniu. Przekąskę tę w kuchni surinamskiej podaje się z sambalem. Można wypróbować także wersje z różnymi dipami, w tym wytrawnymi chutneyami i dahi (jogurt, często nazywany „twarogiem” w indyjskim angielskim).

Bara jest serwowana jako przekąska lub dodatek do innego dania. W restauracjach można je zamówić, jednak nie są daniem głównym. Vady również są często spożywane jako przekąski lub dodatki do innego posiłku.

Bara jest nieodzowną przekąską na surinamskich przyjęciach hindustańskich.

Podobne dania

Bara to jedna z odmian wytrawnych indyjskich przekąsek. Oryginalnie danie to nazywa się vadas i może mieć postać placków, kotletów, pączków lub pierogów. Poszczególne wersje tego dania są wytwarzane z różnych składników:

  • roślin strączkowych (medu vada z południowych Indii);
  • ziemniaków (batata vada z zachodnich Indii).

Często są podawane jako element śniadaniowy lub przekąska, a także używane jako składnik innych dań – dahi vada i vada pav.

Ciekawostki na temat bara

Bara to kolejne danie surinamskiego, którego pierwowzorem była potrawa z innej kuchni. W daniach surinamskich da się odnaleźć przede wszystkim wpływy indonezyjskie, chińskie, portugalskie, natomiast indyjskich jest zdecydowanie mniej. Bara cieszy się ogromną popularnością, także w kuchni holenderskiej, pełnymi garściami czerpiącej z potraw surinamskich.

Odkryj dania

Sprawdź kto dostarcza Bara w Twojej okolicy

Wpisz swój kod pocztowy