Przejdź bezpośrednio do:
Close

Kuchnie

Rodzaj dania

Menu
Szukaj

Grillowane sardynki

Grillowane sardynki

Grillowane sardynki

Portugalskie grillowane sardynki nie mają nic wspólnego z tymi chudymi, małymi okazami, które znamy w Polsce. To dorodne, tłuste ryby, które latem grilluje się nie tylko w portugalskich restauracjach, lecz także na targach i ulicach. Mięso ma delikatny i lekko słodkawy smak.

Czym są grillowane sardynki?

Grillowane sardynki, czyli sardnihas assadas, są chlubą portugalskiej kuchni. To wyjątkowo proste danie, którego fundamentem jest grillowana ryba oprószona grubą warstwą soli. Rybę spożywa się w całości, z wyjątkiem głowy i ogona. Sezon na grillowane sardynki trwa w Portugalii od czerwca do września. Wtedy ryby trafiają na grilla prosto z morza. Poza sezonem danie przygotowuje się z mrożonych ryb.

Jak przygotowuje się grillowane sardynki?

Grillowane sardynki przygotowuje się w Portugalii przede wszystkim na klasycznym, opalanym węglem drzewnym grillu. Samo przyrządzenie ryb jest bardzo proste. Oprósza się je z obu stron solą i odrobiną świeżo zmielonego pieprzu i grilluje w całości około 20 minut. Co kilka minut należy przedkładać je z boku na bok, dzięki czemu nabiorą pięknego, złocistego koloru. Oczywiście danie to można przygotować również na patelni grillowej, natomiast nie jest to już typowo portugalski sposób.

Na grillowane sardynki przeznacza się mniejsze okazy, dzięki czemu bez problemu można zjeść je w całości. Ości są tak delikatne, że nie stanowią żadnego zagrożenia. Ważne jest także to, aby przed grillowaniem nie płukać ryb w słodkiej wodzie, ponieważ w ten sposób można pozbawić rybę charakterystycznego smaku.

Sposób podawania – na co zwrócić uwagę i z czym podawać grillowane sardynki?

Sardynki z grilla  jako tradycyjne danie portugalskie podaje się przede wszystkim w towarzystwie pieczywa. Czasami można spotkać się z podaniem z dodatkiem warzyw. Często obok ryb grilluje się paprykę, która następnie stanowi dodatek do sardynek. Niektórzy grillują także cebulę. Tradycyjny portugalski dodatek do tego dania to także salada mista składająca się z sałaty lodowej, oliwek, ogórka, pomidorów i cebuli, które skrapia się oliwą i octem winnym. Sardynki z grilla po portugalsku podaje się oczywiście także z czerwonym winem.

Podobne dania

Grillowane sardynki to niewątpliwie jedno z najsłynniejszych dań kuchni portugalskiej. Z sardynek przygotowuje się tutaj także tradycyjną pastę pate de sardinha, tyle tylko, że do niej wykorzystuje się już sardynki z puszki. Oprócz tego dodaje się cebulę, zmieloną, suszoną paprykę, zieloną pietruszkę, oliwę i dużo majonezu. Kuchnia portugalska słynie także z innej ryby – dorsza. Suszony, solony dorsz bacalhau jest chlubą kuchni portugalskiej.

Ciekawostki na temat grillowanych sardynek

Grillowanych, tradycyjnych portugalskich sardynek najlepiej próbować latem. Nie brakuje zresztą do tego okazji. W Lizbonie na Festas de Lisboa lub w Portimao na Festival da Sardinha można spróbować absolutnie najlepszych tego typu dań. W wielu miejscach Portugalii latem sardynki są łowione na miejscu i jeszcze tego samego dnia trafiają do sprzedaży na pobliskich targowiskach, placach i restauracjach. Bardzo dużą zaletą samych sardynek jest to, że uznaje się je za bezpieczne, nieskażone rtęcią, a ich połów odbywa się w sposób przyjazny dla środowiska. Sardynki są bogatym źródłem kwasów omega-3, witamin D i B, a także wapnia i selenu.

Odkryj dania

Sprawdź kto dostarcza Grillowane sardynki w Twojej okolicy

Wpisz swój kod pocztowy