Przejdź bezpośrednio do:
Close

Kuchnie

Rodzaj dania

Menu
Szukaj

Zupa grzybowa

Zupa grzybowa
Zupa grzybowa z kawałkami grzybów

Zupa grzybowa

Zupa grzybowa jest jedną z polskich zup, które goszczą na stołach szczególnie często jesienią i zimą. Idealnie rozgrzewa i pięknie pachnie. Jest to danie postne, często więc gości na wigilijnych stołach polskich rodzin. Zupa grzybowa była i nadal jest szczególnie popularna w najbardziej zalesionych regionach Polski.

Czym jest zupa grzybowa?

Zupa grzybowa jest gęstą zupą z kawałkami warzyw i suszonymi grzybami. Zupa grzybowa jest drugą najpopularniejszą (zaraz po barszczu czerwonym) zupą serwowaną podczas wigilijnej kolacji. Grzybową przygotowywano kiedyś głównie na Mazowszu i przyjmuje się, że to właśnie ludność tych terenów rozpropagowała zwyczaj jej przyrządzania. Zupę grzybową z łazankami podawano też dawniej na Kresach.

Zupy z grzybów znane były w polskiej kuchni od wieków. W książce kucharskiej z roku 1860 dzieli się je na kwaśne (zaprawiane octem) oraz słodkie (bez dodatku octu). Do przygotowania zupy wykorzystuje się różne gatunki grzybów, ale kucharze przyznają, że najszlachetniejsza jest ta gotowana z samych borowików lub połączenia borowików, podgrzybków i rydzów.

Jak przygotowuje się zupę grzybową?

Do bulionu wrzuca się warzywa takie jak marchew i pietruszka i gotuje się je do miękkości. Osobno gotowane są suszone grzyby, a kiedy są już miękkie, dodaje się je do zupy, zabiela ją śmietaną i doprawia do smaku. Na końcu wystarczy posypać zupę natką pietruszki. Czasami dla wzmocnienia smaku dodaje się do niej również pieczarki.

Popularne (szczególnie na przyjęciach), jest też podawanie kremu grzybowego.

Sposób podawania zupy grzybowej - na co warto zwrócić uwagę i z czym łączyć zupę grzybową?

Jeśli zupa grzybowa podawana jest w formie kremu, można dodać do niej grzanki, kluski lane, a nawet jajka na twardo. Zupa grzybowa stanowi doskonałą przystawkę do dań mięsnych, takich jak gulasz, kotlet mielony lub kotlet de volaille.

Zupę grzybową podaje się w głębokim talerzu. Na osobnym talerzyku podaje się pieczywo, grzankami dekoruje się zupę, natomiast jajka na twardo powinny być przepołowione i zanurzone w zupie.

Podobne dania

Zupy grzybowe popularne są w wielu kuchniach świata. W kuchnia polskiej istnieje również podobna zupa pieczarkowa, natomiast w kuchni japońskiej popularne są zupy nebe (nabemono) z grzybami i wieprzowiną.

Ciekawostki na temat zupy grzybowej

  1. W kuchniach zachodnioeuropejskich, w przeciwieństwie do kuchni polskiej, zupę grzybową przygotowuje się zwykle w postaci kremu.
  2. Mylne jest przekonanie, że grzyby nie zawierają wartościowych składników odżywczych. Spożywając je dostarcza się organizmowi potas, miedź, fosfor, żelazo oraz kwas foliowy i witaminę D. Grzyby wspomagają odporność, chronią serce i zmniejszają ryzyko występowania nowotworów.
  3. Do roku 1969 uważano grzyby za rośliny. Dopiero wtedy w systematyce powstało nowe królestwo – grzyby.

Sprawdź kto dostarcza Zupa grzybowa w Twojej okolicy

Wpisz swój kod pocztowy