Ranking

Jak tworzona jest lista rankingowa na Pyszne.pl?

Kolejność restauracji na liście w serwisie Pyszne.pl jest określana przez pozycjonowanie organiczne. Ostateczna pozycja restauracji zależy od kombinacji wielu czynników, mających znaczenie dla klienta. Najważniejsze z nich to odległość od niego i jakość jedzenia. Istotną rolę odgrywa również popularność lokalu w serwisie. Ponadto, istnieją czynniki tymczasowe, takie jak np. niestandardowy czas pracy ze względu na święto. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom, umożliwiamy restauracjom wykupienie usługi podniesienia pozycji, aby uzyskała więcej zamówień.

Ponieważ wszystkie czynniki związane z naszym pozycjonowaniem stale się zmieniają, zmienia się również nasza lista rankingowa. Może zdarzyć się tak, że Twój sąsiad widzi inny ranking niż Ty lub istnieje duża różnica między listą rankingową o 17:00, a tą samą listą
o 21:00.

Bez względu na ten fakt, zawsze możesz użyć filtrów i sortować restauracje na innej podstawie, niż standardowa lista. W końcu gusta się różnią! Zakładamy jednak, że wyświetlamy propozycje najbardziej odpowiednie dla Ciebie, na podstawie lokalizacji,
w której się znajdujesz.

Najważniejsze czynniki

Odległość - pokazujemy restauracje, które są w pobliżu, priorytetowo nad restauracjami, które są dalej od klienta. Pyszne.pl chce rozłożyć zamówienia przychodzące do serwisu wśród współpracujących restauracji, w jak największym stopniu. Nie oznacza to, że lokale położone dalej od Ciebie świadczą niższą jakość usług niż te znajdujące się w Twoim sąsiedztwie. Na przykład, odległość 4 kilometrów można pokonać w ciągu zaledwie kilku minut. Dbamy o to, aby klienci czekali na swoje jedzenie jak najkrócej, a restauracje przebywały jak najmniej kilometrów, aby je dostarczyć.

Jakość - średnia ocena jakości jest obliczana na podstawie opinii klientów. Dzięki temu przedstawiamy prawdziwy obraz jakości świadczonej usługi, ponieważ Pyszne.pl dba
o miliony naszych konsumentów. Im lepszą jakość usług dostarcza lokal, tym wyższa jest jego pozycja w rankingu. Dodatkowo, przy każdym lokalu widnieje jego średnia ocena.

Popularność - popularne restauracje zatrudniają więcej dostawców i tym samym mogą sprostać większej ilości zamówień oraz obsłużyć większy obszar dowozu. Z tego względu, często te lokale wyświetlają się wyżej niż restauracje, które nie oferują swoich usług na bardziej rozległym terenie. Dotyczy to głównie restauracji sieciowych, ale również np. modnych lokali w centrum miasta. Możemy także wyróżnić inne czynniki, które mogą wpływać na pozycję lokalu i mieć charakter tymczasowy. Odnoszą się one do warunków pogodowych, przerw technicznych na stronie internetowej, godzin otwarcia lokalu, świąt państwowych oraz możliwości produkcyjnych restauracji. W momencie, gdy lokal nie jest w stanie sprostać dużej ilości zamówień, możemy umieścić go niżej w rankingu. Dodatkowo zarówno Pyszne.pl jak i restauracja mogą podjąć decyzję o zamknięciu restauracji, jeśli ruch w lokalu jest zbyt duży, co często ma miejsce.

Nowe restauracje - w związku z tym, że nie mają jeszcze dużej liczby zamówień, klienci nie zdążyli podzielić się opinią na ich temat. Aby pomóc takim restauracjom w rozpoczęciu działalności, pozycjonujemy je tymczasowo wyżej na liście, aby były lepiej widoczne dla klienta. Obok logotypu restauracji wyświetli się etykieta "Nowa".

Wyniki sponsorowane (TopRank) - wreszcie restauracja może tymczasowo uzyskać wyższą pozycję w rankingu, korzystając z TopRank i otrzymać więcej zamówień. Na przykład, dobra restauracja czterogwiazdkowa, może znaleźć się niżej niż ta, która otrzymała trzy gwiazdki. Pewna restauracja może chcieć realizować więcej zamówień w poniedziałki, podczas, gdy zwykle najwięcej klientów zamawia w niej w niedzielę. Pyszne.pl oferuje takim lokalom możliwość wykupienia wyższej pozycji i zdobycia nowych klientów.

Restauracja wykupując pozycjonowanie, otrzymuje tymczasowo wyższą pozycję w rankingu, proporcjonalnie do następujących czynników jak np. odległość, opinie oraz popularność, zgodnie z tym co zostało przedstawione powyżej. Aby mieć pewność, że ranking działa we właściwy sposób, lokale mają ograniczoną możliwość wpływania na swoją pozycję poprzez wykupienie pozycjonowania. Przykładowo, dla restauracji mieszczącej się na pozycji #150, pozycja #1 jest zbyt drogą opcją. Wpływ TopRank na ranking restauracji różni się w zależności od lokalizacji, ponieważ odległość, popularność i jakość odgrywają główną rolę w przypadku pozycjonowania. W momencie, gdy restauracja skorzysta z usługi TopRank, w wynikach wyszukiwania, przy tym lokalu pojawi się informacja "Sponsorowane".
Nawet podczas korzystania z usługi TopRank, Twoja opinia będzie mieć wpływ na pozycję lokalu w rankingu. Jest to bardzo ważne dla Pyszne.pl, ponieważ chcemy nagradzać restaurację za świadczenie wysokiej jakości usług, a tym samym oferować Tobie wyłącznie pozytywne doświadczenia związane z zamawianiem jedzenia online.