Wywiad z twórcami LEM Napoli

Zapraszamy na wywiad z Krzysztofem Taraszkiewiczem, liderem projektu LEM Napoli – nowoczesnego skutera podgrzewającego pizzę.

Jak zrodził się pomysł na stworzenie skutera podgrzewającego pizzę?

Celem tegorocznych zawodów było stworzenie pojazdu dostawczego. Tym samym projekt idealnie wpasował się w potrzeby rynku. Skutery elektryczne niebawem zastąpią samochody
i ich spalinowe odpowiedniki w wykonywaniu tego typu zadań z uwagi na aspekty ekologiczne i ekonomiczne.

Proszę krótko opowiedzieć o projekcie i zastosowanej w nim technologii?

LEM Napoli to przede wszystkim funkcjonalny, a jednocześnie niezawodny produkt. Konstrukcja nośna została stworzona z myślą łatwego dostępu do baterii umożliwiając jej szybką wymianę. Bardzo dużo uwagi skupiliśmy na ergonomii oraz komforcie pracy dostarczyciela pizzy. Modułowa budowa pojazdu dodatkowo zwiększa jego funkcjonalność. Skuter jest wyposażony w aplikację mobilną, która wczytuje wszelkie dane motocykla. Wyposażona jest również w moduł komiwojażera, która wyznacza najkrótszą z możliwych po wpisaniu przykładowych 5-ciu lokalizacji. Duży postęp udało się osiągnąć w zakresie elektroniki. W naszym izolowanym termicznie boxie możemy zmierzyć temperaturę, wilgotność oraz poziom wibracji, a wszystko to w celu zapewnienia najwyższej jakości dowożonego pożywienia. W celu skrócenia czasu załączania zasilania zastąpiliśmy kluczyk w stacyjce na tzw. Pastylkę Ibutton.W naszym projekcie zadbaliśmy również o bezpieczeństwo. Aplikacja Go Safe App redukuje bieżącą prędkość, w momencie gdy nie są przestrzegane przepisy ruch drogowego, a zastosowana symulacja dźwięku silnika spalinowego zwiększy jego słyszalność na ulicach.

Jak długo trwały prace nad powstaniem prototypu?

Prace rozpoczęły się w połowie października, gdzie zastanawialiśmy się nad koncepcją pojazdu oraz designem. Od listopada do lutego trwała faza projektowa. Od tamtego czasu studenci zajęli się zaprojektowaniem elementów z tworzyw sztucznych oraz stworzeniem algorytmów w branży elektroniki oraz IT. Późną wiosną przystąpiliśmy do prac warsztatowych, gdzie nieraz zastał nas świt. Nie da się również zapomnieć o pracy działów marketingu, fundraisingu oraz finansów, które wykonują swoje zadania przez cały rok, jak między innymi włączenie się do akcji crowdfundingowej na portalu PolakPotrafi.

Dlaczego zdecydowali się Państwo na sfinasowanie projektu na platformie crowdfundingowej?

Szukamy różnych metod i środków na sfinansowanie naszych projektów jak i nowych wyzwań. Dzięki skutecznej kampanii na PolakPotrafi i znacznym wsparciu serwisu Pyszne.pl wzbogaciliśmy nasz warsztat o kilka niezbędnych narzędzi i obrabiarek. Tym samym uniezależniamy się od przemysłu oraz nabywamy wielu praktycznych umiejętności.