Wszystko, co chcesz wiedzieć o alternatywach dla mięsa!

Ostatnimi czasy jest jeden temat, który cieszy się nieustającym zainteresowaniem: bezmięsne mięso. O co tak naprawdę chodzi w tym trendzie i czego można się spodziewać w najbliższych latach? Zebraliśmy najbardziej palące pytania i odpowiedzieliśmy na każde z nich.

Czym tak naprawdę jest mięso roślinne?

Roślinne alternatywy dla mięsa istnieją od dekad. Od potrawek z tofu i steków seitan po szarpanego chlebowca – liczba pysznych, udających mięso wynalazków jest nieograniczona. Dla roślinożerców, którzy długo unikali produktów zwierzęcych, dania te stanowią fantastyczne smakołyki. Ostatnio jednak ze względu na kwestie społeczno-ekologiczne, takie jak zaostrzający się kryzys klimatyczny, ci z nas, którzy uwielbiają mięso, również stają się bardziej skłonni do przemyślenia swoich wyborów żywieniowych. Jednak zamiana diety mięsnej na bardziej roślinną to wyzwanie. Ze względu na brak smaku i ograniczoną różnorodność oferowanych produktów roślinnych taka zmiana nie była do tej pory zbyt kusząca. 

Teraz ma się to zmienić. Zapomnijcie o gąbczastym, mdłym wegańskim jedzeniu piętrzącym się w dziale „ze zdrową żywnością” lokalnego supermarketu. Dzięki garstce pionierów, którzy poświęcają każdą minutę na szczegółowe badania metodą prób i błędów, mięso roślinne trafiło na rynek gotowe na rywalizację z oryginałem. Produkty te wyglądają, zachowują się podczas gotowania i smakują zupełnie jak prawdziwe mięso. „Krwiste” burgery, skwierczące kiełbaski, soczysta mielona wołowina – warto ich spróbować. Witajcie w białkowej przyszłości!

Ale jak właściwie się to robi?

Jak wyjaśnia Chris David, dyrektor działu badań i rozwoju w Impossible Foods: „Krowa to po prostu technologia służąca do przekształcania białek, cukrów i tłuszczów obecnych w roślinach z niesmacznej postaci w taką, która nam smakuje”. Chodzi mu o to, że produkując mięso roślinne, odwracamy ten proces i zaczynamy od tego, co jest na samym początku: od roślin. 

Aby sprawić, że mięso roślinne będzie tak smakowite i mięsne jak to tylko możliwe, pierwsze badania koncentrowały się na teksturze i smaku prawdziwego mięsa. Tłuszcz, struktura włókien mięśniowych i inne właściwości zostały odwzorowane za pomocą oleju kokosowego, białek roślinnych i innych naturalnych składników, takich jak ekstrakt z soku buraczanego i skrobi ziemniaczanej. W tym tkwi cała tajemnica: magia roślin!

Dlaczego właściwie mam ograniczać spożycie mięsa?

Spójrzmy na to, co mówią specjaliści. Jak stwierdza Kelsey Piper, dziennikarka sekcji Future Perfect magazynu Vox: „Produkcja mięsa odpowiada za dużą część globalnej emisji gazów, odporność na antybiotyki, znęcanie się nad zwierzętami, powoduje skażenie wody, problemy z gospodarką odpadami i gruntami. Alternatywy dla mięsa wzbudzają takie zainteresowanie dlatego, że dzięki nim moglibyśmy rozwiązać wszystkie problemy chowu przemysłowego – i nikt nie musiałby rezygnować z ulubionego jedzenia”.

Czy w takim razie mięso roślinne jest zdrowsze niż normalne mięso?

Wiemy, że warzywa są dla nas dobre. A więc założenie, że produkty roślinne wytworzone z naturalnych składników są równie zdrowe, jest oczywiste. Ale czy tak jest naprawdę? 

Oczywiście, mięso roślinne jest całkowicie bezpieczne. Jednak założenie, że to zdrowe jedzenie, jest błędne. Pomiędzy mięsem roślinnym, a sałatką jest duża różnica. To jedzenie przetworzone, w związku z czym raczej nie jest tak zdrowe jak nieprzetworzone warzywa.

Większość alternatyw dla mięsa próbuje je imitować, a więc zawiera węglowodany, tłuszcze i białko, które zaspokają nasz głód tak jak prawdziwe mięso. Oznacza to, że mięso roślinne jest co najmniej tak samo zdrowe jak produkty, które zastępuje.

Jak najlepiej wprowadzać dietę roślinną u mięsożercy?

Trzeba pamiętać, że to nie takie trudne, jak mogłoby się wydawać. Najlepiej zacząć od uświadomienia sobie, że większość dań mięsnych można zastąpić wegańskimi alternatywami. Trzeba trochę poszukać i zacząć poznawać różne wegetariańskie dania dostępne w menu.

Jakie inne wysokobiałkowe alternatywy dla mięsa mogę wprowadzić do swojej diety?

Dla osób będących na diecie wegańskiej lub zainteresowanych stopniowym przechodzeniem na roślinne alternatywy ważne jest włączenie białek takich pokarmów jak orzechy, ziarna, fasola i rośliny strączkowe. Świetnymi i pożywnymi alternatywami dla mięsa do potrawek i sosów makaronowych są soczewica, ciecierzyca, tofu, komosa ryżowa i czarna fasola.

Co by się stało, gdyby świat przeszedł w 100% na substytuty mięsa?

Mówiąc wprost: nasza planeta byłaby bardziej zielona.

Czy branża producentów alternatywnego mięsa nadąża? Nie. Wytwarzanie mięsa roślinnego na dużą skalę jest wyzwaniem. Na razie jej udział w rynku jest zbyt mały, żeby mieć znaczący wpływ na środowisko. Jednak im większa staje się świadomość, tym łatwiej jest opracowywać długofalowe plany dotyczące pracy, którą należy wykonać w przyszłości.

Czego mogę się spodziewać w przyszłości?

Przygotuj się na interesujące rzeczy! Obaj liderzy runku – Impossible Foods i Beyond Meat – podejmują współpracę z dużymi sieciami restauracji. Co to oznacza? Więcej klientów będzie miało dostęp do tych produktów. Dlatego, kiedy następnym razem będziecie przeglądać menu w restauracjach takich jak McDonald’s, sami spróbujcie burgerów roślinnych. Czy sprostają waszym oczekiwaniom? Czy przekonacie się do nich? W ostatecznym rozrachunku to od Was, klientów, zależy, czy bezmięsne mięso będzie miało przyszłość!