Wywiad Pyszne.pl – Restauracja Tuk Tuk z Poznania

Nieziemskie plaże, egzotyczny klimat i Bangkok, miasto, które nigdy nie śpi. Wielu ludzi zapomina o najważniejszym. Wspaniałej, tajskiej kuchni.

Tuk Tuk nie zapomniał i zbiera w Poznaniu bardzo dobre opinie. Nic dziwnego skoro pracują  tam prawdziwi profesjonaliści.  Skąd pomysł na tę właśnie kuchnię, czym Tuk Tuk się wyróżnia i jaki jest ich przepis na sukces? Zapraszamy do wywiadu z właścicielem restauracji, Bartoszem Terpiłowskim.

Restauracja Tuk Tuk w Poznaniu

Restauracja Tuk Tuk w Poznaniu

Pyszne.pl: Kuchnia tajska w Poznaniu! Wielu ludzi nie zdaje sobie sprawy z tego jak bardzo różni się ona od innych kuchni Azji południowo- wschodniej. Co sprawiło, że uznaliście, że poznański Koziołek pokocha Bangkok?

Bartosz Terpiłowski: Dostęp do różnych, egzotycznych kuchni świata jest w naszym mieście coraz większy. Kuchnia tajska jest wśród nich uznawana za najsmaczniejszą, a dodatkowo poprzez dużą ilość świeżych składników, wśród których dominują warzywa i świeże przyprawy świetnie wpisuje się we współczesne trendy kuchni zdrowej i dietetycznej.

Kuchnia tajska uznawana jest za jedną z najbardziej oryginalnych kuchni świata. Zasada Pięciu smaków ma wpływ na wszystkie potrawy. Warto również wspomnieć o harmonii oraz wpływie sąsiadów. Tajlandia to przecież podróż po kuchniach jej sąsiadów. Co jednak jest w niej tak wyjątkowego, że postawiliście właśnie na nią?

BT: W pracy restauratora najważniejszy jest zawsze smak, a ten tajski jest wyjątkowy. To z nim zaczyna się przygoda wielu ludzi z  jednym z najpiękniejszych miejsc na Ziemi . Wyjątkowość kuchni tajskiej polega na  jej głębokich smakach: ostrym, słodkim, gorzkim, kwaśnym i słonym. Do tego duża ilość warzyw smażonych krótko na głębokim tłuszczu. To zapewnia im kruchość i sprzyja zachowaniu wartości odżywczych. Jak można nie kochać tej kuchni?

Na świecie jest tyle różnych kuchni. Co miało największy wpływ na wybór restauracji z kuchnią tajską?  

BT: Do tej pory oferowaliśmy naszym klientom w pozostałych restauracjach tradycyjną kuchnię polską oraz włoską. Restauracja z kuchnią orientalną doskonale uzupełnia nasze portfolio lokali.  Dzięki niej możemy dostarczyć naszym klientom szerokiej gamy smaki z różnych stron świata. Chcemy tworzyć różnorodne restauracje, które jednak będą miały jeden wspólny mianownik – smaczne jedzenie.

Restauracja Tuk Tuk w Poznaniu

Restauracja Tuk Tuk w Poznaniu

Co wpływa na oryginalność serwowanych przez Was dań? Czy używacie jakichś niecodziennych składników?

BT: Oczywiście, że tak. Kuchnia tajska rządzi się swoimi zasadami. Używamy wielu aromatycznych składników. Z ciekawszych mogę wymienić: galangal, trawę cytrynową oraz liść kafiru. Te mało znane składniki w kuchni europejskiej gwarantują niezapomniany, orientalny smak serwowanych przez nas potraw, a właśnie  to chodzi w tej kuchni.

Często bywa tak, że dobre restauracje nie osiągają sukcesu. Na ten trzeba sobie zapracować nie tylko umiejętnościami, ale i ciekawym pomysłem. Jaki był Wasz?

BT: Żyjemy w czasach, w których każda minuta jest na wagę złota. Rozumiemy potrzeby klientów i chcemy im sprostać. Naszym celem jest zaoferowanie pełnowartościowego dania ze świeżych składników wysokiej jakości w czasie takim samym jak restauracje typu fast food. Myślimy, że ten balans zwróci uwagę klientów.

Restauracja to nie tylko same potrawy. To również ludzie, którzy ją współtworzą. Czy Ci mają jakieś sukcesy na swoim koncie?

BT: Nasz szef kuchni Khone Philavong jest wybitnym znawcą i promotorem kuchni tajskiej. Jego wiedza i umiejętności zostały pokazane w programie „Kuchenne rewolucje” w 2013 roku, gdzie pojawił się u boku Magdy Gessler jako specjalista w tej dziedzinie.  Khone Philavong występował w programach Karola Okrasy oraz Doroty Wellman „Azjatyckie smaki kuchni Lidla”. Cieszymy się, że pracuje u nas ktoś z takim doświadczeniem i wiedzą.

Restauracja Tuk Tuk w Poznaniu

Restauracja Tuk Tuk w Poznaniu

Jakie motto przyświeca w Pańskiej restauracji?

BT: Doskonała jakość w przystępnej cenie. To dla nas priorytet.

Co jest dla Państwa najważniejsze w prowadzeniu restauracji?

BT: Zadowolenie i satysfakcja klienta są dla nas najważniejsze. Nie spoczywamy na laurach czego dowodem jest rosnące grono stałych klientów. Klient długo pamięta dobry obiad, ale również długa nie zapomina rozczarowania, dlatego każdego dnia pracujemy na swoją pozycję.

Restauracja Tuk Tuk w Poznaniu

Restauracja Tuk Tuk w Poznaniu

Właśnie rozpoczęliśmy rok 2017. Jakie cele sobie postawiliście na najbliższą przyszłość?

BT: Naszym celem jest rozwinięcie sieci lokali w różnych dzielnicach Poznania. Chcemy, żeby każdy w Poznaniu miał możliwość zamówienia jedzenia w Tuk Tuk. Przed nami bardzo pracowity rok.

W takim razie życzymy samych sukcesów oraz zadowolonych klientów. Będzie pysznie!

Jeżeli czytając nabraliście ochoty na przepyszną kuchnię tajską w wydaniu Restauracji Tuk Tuk z Poznania, zapraszamy do zamawiania ich dań online na Pyszne.pl!

 

Joanna author

Miłośniczka dobrego jedzenia i wszystkiego co ma z nim związek! Odkrywam dla Was najnowsze foodowe trendy, sprawdzam co słychać na Pyszne.pl i czym będziemy się zajadać w najbliższym czasie!