Świętujmy razem w towarzystwie dobrego jedzenia!

Obchody Stulecia Odzyskania Niepodległości są znakomitą okazją, aby spotkać się z bliskimi i wspólnie świętować. To czas, by przypomnieć sobie nasze ulubione tradycje, między innymi te kulinarne. Przede wszystkim jednak w wesołej atmosferze świętować to ważne wydarzenie!

Razem smakuje najlepiej

Nasza kuchnia obfituje w wiele regionalnych zwyczajów, wyjątkowych dań charakterystycznych dla różnych części kraju. Kształtowały się one na przestrzeni wieków pod wpływem licznych kultur, z którymi Polska miała styczność. “Od kuchni obcej zaczyna się nasza historia: po chrzcie Polski nasi przodkowie dowiedzieli się, że bez białego chleba, wina i oliwy nie jest możliwe zbawienie, że słonina to grzech, a egzotyczna oliwa to post i umartwianie się.” – mówi profesor Jarosław Dumanowski z Centrum Dziedzictwa Kulinarnego UMK. Wiele dań posiada korzenie niemieckie, rosyjskie, włoskie, tatarskie, żydowskie… “Zainteresowanie egzotycznymi składnikami ma bardzo dawną metrykę. Kuchnia staropolska lubowała się w egzotyce, opierając się na wyrazistych smakach pieprzu, szafranu, imbiru, cynamonu, goździków, gałki i kwiatu muszkatołowego czy cukru trzcinowego.” – wymienia prof. Dumanowski. Tę złożoność widać współcześnie w daniach, które zamawiamy online – na obiad, przekąskę czy przy okazji spotkania z przyjaciółmi.

Co zamawiają Polacy?

Najpopularniejszą w Polsce kuchnię stanowi, obok polskiej, śródziemnomorska. Często zamawiamy też dania amerykańskie. Niezależnie od kuchni, którą wybieramy, na zamówienie wydajemy zwykle około 45 zł.

Jakie polskie dania lubimy?

Prawdopodobnie nie zdziwi nikogo, że najczęściej decydujemy się na pierogi. Prym wiodą ruskie – z ziemniakami i białym serem, najczęściej podawane z okrasą lub kwaśną śmietaną. Miejsce w naszych sercach znajdują także pierogi z mięsem oraz z kapustą i grzybami. Poza tymi najpopularniejszymi często zamawiamy także mniej oczywiste odmiany: ze szpinakiem, z kaszą gryczaną, z kaczką czy popularne szczególnie latem pierogi nadziewane owocami.

Kto najbardziej lubi polską kuchnię?

Są w Polsce miejsca, w których szczególnie często zamawia się dania kuchni polskiej. Które? Dowiesz się z naszej infografiki poniżej!

Zamów jedzenie z wygodną dostawą prosto do Twoich drzwi!

ZAMÓW TERAZ

A jeśli chcesz dowiedzieć się jeszcze więcej o polskiej tradycji kulinarnej odwiedź kuchnię polską na Foodwiki!