Rwana Nać – kuchnia z pomysłem

Kuchnia jarska wciąż zyskuje na popularności. Coraz częściej spotykamy się z opinią, że jest nie tylko zdrowa, ale po prostu smaczna bez względu na to, jakie kto ma upodobania względem mięsa. Jednak wokół królują kebaby i ciężko jest znaleźć miejsce, które stawia na dania wegetariańskie. Inaczej jest na warszawskiej Ochocie. Właśnie tam powstała Rwana Nać, czyli jak mówi właściciel – Pan Paweł, zdrowa i  bezmięsna kuchnia blisko domu.

rwana nac lokal warszawa

Pyszne.pl: Jakimi kryteriami sugerowali się Państwo podczas wyboru kuchni i pomysłu na menu?

Pan Paweł: Podczas wyboru kuchni kierowaliśmy się własnymi przekonaniami oraz faktem, iż w okolicy brakowało miejsca, gdzie można zamówić jarskie jedzenie. Przecież nie każdy jest mięsożercą. My jesteśmy inni. Stawiamy przede wszystkim na zdrowie.

Pyszne.pl: Co jest Państwa mocną stroną?

Pan Paweł: Wszystkie potrawy powstają u nas od początku – od frytek po sosy. Nie stosujemy żadnych półproduktów! Cenimy zdrowie, więc nie żałujemy ziół. Do koktajli dodajemy nasiona np. chia czy siemienia, żeby nikomu nie zabrakło błonnika. Jeśli chodzi o nasze desery takie jak ciasta- w większości również są wegańskie. Uważam, że takie podejście do tematu kuchni to nasza mocna strona.

Pyszne.pl: Co wyróżnia restauracje na tle innych?

Pan Paweł: Wyróżnia nas to, że nie idziemy na łatwiznę i nie korzystamy z gotowych mrożonek . Zamiast tego promujemy rośliny z naszych rodzimych pól i lasów. W zależności od sezonu na naszych stołach są pokrzywy, stokrotki, czarny bez, babka i inne „chwasty”. Dlatego też zmieniamy co jakiś czas menu – zgodnie z naturą i porą roku. Ale zawsze ciekawie i smacznie!

rwana nac warzywa

Pyszne.pl: Co Państwo robią żeby zachęcić klientów?

Pan Paweł: Żeby zachęcić klientów, staramy się prowadzić restaurację zgodnie z naszymi przekonaniami. Oferujemy tylko świeże i zdrowe potrawy i nie wyobrażamy sobie, żeby ta zasada została złamana. Nasi goście i zamawiające u nas osoby od razu to wyczują, dlatego chcemy zachęcać prawdomównością i solidnością. Zachętę stanowią również ceny oraz możliwość dowozu do klienta nawet w promieniu 9km.

Pyszne.pl: Jaka jest specjalność lokalu?

Pan Paweł: Wiele osób zgodnie twierdzi, że jest to kawa. Obok wyśmienitej, specjalnie dla nas palonej kawy, mamy bezkofeinową alternatywę: wyjątkową herbatę red roibos. Parzona jest i podawana jak tradycyjna kawa, ale przebija ją walorami zdrowotnymi.

Pyszne.pl: Co polecają Państwo dla początkujących miłośników kuchni jarskiej?

Pan Paweł: Dla początkujących miłośników kuchni roślinnej mamy wspaniałe gołąbki i burgery. Ich smak przekonał już niejednego do zmiany diety.

rwana nac hamburger wege

Mamy nadzieję, że po lekturze wywiadu z Panem Pawłem zaintrygowały Was specjały z Rwanej Naci. Większość osób uśmiechem reaguje na nazwę Rwana Nać. Chcemy, żebyś i Ty miał powody do radości. Zapraszamy!