Restauracja bez kuchni z Tomkiem Jakubiakiem

Z końcem sierpnia w Warszawie zapanowała moda na „Restaurację bez Kuchni”. Wszystko za sprawą wyjątkowego konceptu kulinarnego, który przygotowaliśmy specjalnie z myślą o Was.

Na dwa dni jedno z najgorętszych miejsc na mapie klubowej Warszawy – „Syreni Śpiew” zamieniliśmy w „Restaurację bez Kuchni”. Dzięki aplikacji Pyszne.pl goście mogli zamówić kolację z dostawą do klubu. Do wyboru mieli fantastyczne dania z restauracji partnerskich Pyszne.pl: Besuto Sushi, Spoco Loco, India Express, KIK FIT, Bistro Bordo oraz Kebab King. Pierwszego dnia w evencie wzięły udział media. Marta Czarnecka, nasza dyrektor marketingu, przedstawiła wyniki badania GFK na temat tego jak i co najczęściej zamawiamy. Była to także wyjątkowa okazja do ogłoszenia, że Pyszne.pl stało się największą platformą do zamawiania jedzenia online, zrzeszającą ponad 4000 restauracji.

Wydarzenie zostało poprowadzone przez Tomka Jakubiaka, znanego kucharza, restauratora oraz dziennikarza kulinarnego, który jak sam przyznał z przyjemnością korzysta z funkcjonalności i wygody zamawiania jedzenia online. Wraz z Tomkiem Jakubiakiem swoje podniebienia dopieszczali Zbigniew Urbański, Izabela Zwierzyńska, Rafał Maślak, Daria Ładocha, Marcela Leszczak i Janek Bielski.

Drugi dzień był stworzony z myślą o naszych klientach. Rozdaliśmy 80 podwójnych zaproszeń do „Restauracji bez kuchni”. Każdy z naszych gości otrzymał wyjątkowy upominek. O dobrą atmosferę zadbali także barmani i DJ-e Syreniego Śpiewu. Po kolacji w klubie goście bawili się do białego rana.

Relacja making of “Restauracja bez Kuchni”:

 

Relacja: