Pyszna Polska – Konkurs

Pyszne.pl zebrało dane spośród wszystkich zamówień na pizzę dokonanych w serwisie w 2013 roku. Dzięki tym danym można zobaczyć jak różnorodne są upodobania kulinarne Polaków. Różne preferencje np. Warszawiaków i Poznaniaków pokazują, że polskie miasta kuszą nie tylko swoją szczególną aurą, ale także odmiennymi upodobaniami smakowymi mieszkańców odnośnie wyboru pizzy. W nawiązaniu do poniższej infografiki, postanowiliśmy zorganizować konkurs, w którym możecie wygrać jeden z trzech voucherów za 50 zł! (szczegóły poniżej)

Pizza jest najbardziej charakterystyczną potrawą kuchni włoskiej. Czy jednak oznacza to, że Włochy są ojczyzną pizzy? Ponoć już starożytni Grecy spożywali posypane ziołami placki chlebowe z oliwą. Później, z Grecji trafiły one do Rzymu, gdzie po sprowadzeniu pomidorów, nieodłącznie zaczęto stosować do nich sos pomidorowy. Jednak do prawdziwej pizzy było im jeszcze daleko. Klasyczna pizza Margherita narodziła się w Neapolu. Tu powstała także pierwsza pizzeria na świecie.

Dziś mamy wiele różnych rodzajów ciasta na pizzę i setki dodatków. Jaką pizzę spośród nich najczęściej wybierają Polacy? Pyszne.pl przeanalizowało zamówienia na pizzę w całym 2013 roku i wyniki są jednoznaczne – Capriciosa! To właśnie ‘kapryśna’ pizza zdecydowanie króluje w Polsce. Ciekawe jest także to, że polska pizza Capriciosa jest często rozumiana w Polsce jako pizza z pieczarkami, szynką oraz oliwkami, natomiast włoska Capriciosa zawiera jeszcze karczochy.

Drugie miejsce w Polsce zajmuje Pizza Peperoni, czyli na ostro. Na trzecim miejscu jest najstarsza pizza świata – Margherita.

Biorąc pod uwagę największe miasta w Polsce, to w stolicy, trzy pierwsze miejsca nie różnią się od ogólnopolskich. Warszawiacy chętnie wybierają, w odróżnieniu od innych miast, pizzę hawajską i wiejską. W Krakowie, na pierwszym miejscu znajduje się Pizza Peperoni , jednak chętnie zamawia się tak zwaną Twoją Pizzę, samemu wybierając dodatki. Wrocławianie, na pierwszym miejscu stawiają na pikantną pizzę Peperoni, ale często jedzą również wegetariańską. Z kolei Poznaniacy, jako jedyni w Polsce, chętniej wybierają pizzę kebab niż hawajską. Trójmiasto jest zarówno ogromnym fanem Capriciosy, jak i Hawajskiej.

Konkurs: Jaką pizzę zamawiasz najchętniej i dlaczego? Napisz odpowiedź w komentarzach poniżej i wygraj jeden z 3x 50 zł voucher na pyszne.pl!

Konkurs kończy się w czwartek, 10.04.2014 o 24:00, a zwycięzcy będą ogłoszeni w piątek, 11.04.2014 na naszym blogu!

REGULAMIN Pyszna Polska