Pizza – z czym to się je?

To Twój czas! Czas na pizzę!

Kochasz pizzę? My tak! Dlatego przygotowaliśmy dla Was wiele interesujących faktów, które z pewnością sprawią, że nabierzecie jeszcze większej ochoty na… Pizzę! Pizza to niekwestionowana zwyciężczyni wszystkich naszych rankingów. Jest daniem najchętniej zamawianym przez naszych Klientów. Kochają ją i młodzi i nieco starsi, mężczyźni i kobiety (także te na diecie). I nie ma się co temu dziwić, bo nieważne czy będzie to pizza z tuńczykiem, z serem feta czy z dużą ilością mięsa, każda jest według nas przepyszna.

Pizza – z czym to się je?

Zacznijmy od początku

Pizza, po raz pierwszy została zjedzona w Neapolu. Było to danie ubogich mieszkańców tego miasta, którzy nazywali je picea. Wszystko się jednak zmieniło, gdy piekarz Raffaele Esposito w 1889 roku, został poproszony o podanie pizzy ówczesnym władcom Italii. Od tego czasu zaczęto ją jadać w całych Włoszech. Esposito wykonał pizzę o którą został poproszony i nazwał ją na cześć Królowej Italii: pizzą Margheritą.

Pizza – ulubione danie naszych Klientów

Jeżeli jesteście ciekawi jaką pizzę najbardziej upodobali sobie nasi Klienci zobaczcie poniższe zestawienie. TOP 5 rodzajów pizzy, jakie były w 2016 najczęściej zamawiane na Pyszne.pl:

 1. Pizza Capricciosa
 2. Pizza Salami/Peperoni
 3. Pizza Margherita
 4. Pizza Hawajska
 5. Pizza Kebab

Polacy uwielbiają jeść pizzę z sosami, a najchętniej wybieranym jest sos czosnkowy!

Gdzie w Polsce zamawia się najwięcej Pizzy?

Wasza najukochańsza pizza to Capricciosa, a gdzie mieszka najwięcej Pizzożerców? Z naszych danych wynika, że najwięcej fanów pizzy mieszka w Krakowie.

 1. Kraków
 2. Wrocław
 3. Warszawa
 4. Poznań
 5. Gdanisk

Kiedy lubimy najczęściej delektować się pizzą?

Zastanawialiście się kiedyś kiedyś najczęściej zamawiana jest pizza i przez kogo? My to sprawdziliśmy! Otóż pizzę na Pyszne.pl zamawiają częściej mężczyźni niż kobiety i najchętniej robią to w weekendy, a dokładnie w soboty około godziny 20:00.

Jak najchętniej jecie ulubioną pizzę?

Już kilka tygodni temu mogliście przeczytać na naszym blogu, charakterystykę osób pod względem jedzenia pizzy. Tutaj można przeczytać cały artykuł. Podsumowując można stwierdzić, że 75% respondentów je pizzę klasycznie, rękoma. 20% użytkowników, że woli jeść ją sztućcami, a niektórzy z was przyznają się do jedzenia pizzy zwiniętej lub złożonej jak kanapkę.

A co pijcie do pizzy?

Każdy ma swoje indywidualne preferencje do tego jaki napój najlepiej pasuje do pizzy. Najwięcej z was wybiera do gorącej pizzy, zimną colę. Część z Was swój ulubiony placek popija wodą, a z napojów alkoholowych wybieracie najchętniej schłodzone piwo lub kieliszek wina.

Ciekawostki

Czy wiecie, że …

… we Włoszech osobę, która przyrządza pizzę zwie się Pizzaioli?

… pizza Margherita została tak nazwana przez Pizzaioli Raffaele Esposito na cześć królowej Włoch w 1889?

… trzy główne składniki pizzy Margherita czyli: sos pomidorowy, mozzarella i bazylia, reprezentują flagę Włoch?

… włoska Focaccia (pulchne drożdżowe ciasto) była prekursorką pizzy?

… neapolitańscy puryści wierzą, że istnieją tylko dwie prawdziwe odmiany pizzy i są to: Pizza Marinara i Pizza Margherita?

… to nie wszystko!

 • Największa pizza na świecie została przygotowana przez pięciu włoskich kucharzy w 2012 roku. Do upieczenia pizzy zużyto 19.800 kg mąki, 10.000 kg sosu pomidorowego, 8.800 kg mozzarelli, 1.488 kg margaryny oraz 551 kg soli. Pizza ważyła ponad 50 ton!
 • Najdroższą pizzę na świecie można zjeść w restauracji Maze Gordon Ramsey w Londynie. Pizza kosztuje raptem, w przeliczeniu, 116 euro, a składnikami są: puree z cebuli, ser fontina i mozzarella, boczek, borowiki, mizuna i na końcu – wióry z rzadkich białych trufli z Włoch – wartych 2500 dolarów za kilogram.
 • Następnym razem gdy usłyszysz, że jesz za szybko, pomyśl o rekordziście w szybkości jedzenia pizzi Joshu Andresonie z Nowej Zelandii. Do zjedzenia pizzy potrzebował zaledwie 1 minuty i 47 secund – co zostało wpisane do Księgi Rekordów Ginessa i do dziś zostało nie pobite!

Baw się z naszym przewodnikiem i nie zapomnij podzielić się nim ze wszystkimi miłośnikami pizzy jakich znasz!