Obiady za Grosze – najlepsze polskie dania w przystępnych cenach!

Większość ludzi, decydując się na zamówienie posiłku, zgodnie stwierdza: ma być smacznie i tanio. Po sprawdzeniu menu kilku lokali, często okazuje się, że nie każdy z nich spełnia te dwa, wydawałoby się proste kryteria. Jeżeli ta sytuacja nie jest Ci obca, oznacza to, że jeszcze nie udało Ci się trafić na Obiady za Grosze- restaurację, której specjalnością są tradycyjne, polskie dania, w niskich i przystępnych cenach. O szczegółach rozmawiamy z właścicielem – Panem Maciejem.

Pyszne.pl: Jakimi kryteriami sugerowali się Państwo podczas wyboru kuchni, nazwy restauracji, pomysłu na menu?

Pan Maciej: Ideą otwarcia Obiadów za Grosze było zaspokojenie potrzeb klientów, którzy gustują w smakach tradycyjnej, polskiej kuchni. Nasza nazwa powstała z intencją przyciągnięcia jak największej liczby klientów, którzy cenią sobie wysoką jakość potraw za niewielką cenę.

Pyszne.pl: Co jest Państwa mocną stroną?

Pan Maciej: Naszą najmocniejszą stroną jest jakość serwowanych dań, które przygotowywane są na bieżąco z wyłącznie świeżych składników i najwyższej jakości produktów. Kolejną zaletą jest możliwość dowolnej kompozycji własnego zestawu obiadowego, według własnych upodobań. W naszej ofercie znajdują się również dania wegetariańskie takie jak burgery z buraków czy kotleciki marchewkowe, które cieszą się bardzo dobrą opinią wśród naszych klientów, nie tylko jaroszy . Bezsprzecznie kolejną naszą zaletą jest kadra pracownicza – wykwalifikowani kucharze, posiadający wieloletni staż pracy, specjalizujący się w kuchni polskiej.

kotlet schabowy z ziemniakami i surówką z marchewki

Kotlet schabowy z ziemniakami i surówką – zapraszamy!

Pyszne.pl: Co wyróżnia restauracje na tle innych?

Pan Maciej: Na tle innych restauracji wyróżnia nas możliwość dowolnej kompozycji obiadu przez klienta. Dodatkowo jakość serwowanych dań, które przez niedługi czas naszej działalności, zdążyła zjednać sobie szeroką rzeszę klientów, którzy cenią sobie domowy smak serwowanych przez nas potraw.

Pyszne.pl: Co Państwo robią żeby zachęcić klientów?

Pan Maciej: Aby zachęcić klientów stale staramy polepszać jakość serwowanych przez nas potraw. Przykładamy bardzo dużą wagę do komentarzy, które pojawiają się na nasz temat w serwisie Pyszne.pl. Każda opinia, zwłaszcza krytyka, motywuje nas do poprawy jakości naszych dań. Staramy się wychodzić naprzeciw wymaganiom naszych klientów, dogłębnie analizując każdy komentarz. Dodatkowo, aby zachęcić klientów, tworzymy akcje rabatowe, promocje i akcje na profilu facebookowym.

Pyszne.pl: Czy mają jakieś motto restauracji?

Pan Maciej: „Kiedy prowadzisz restaurację, musi zmieniać się z czasem, inaczej czas zmieni Ciebie” to słowa naszego guru kulinarnego- Gordona Ramsey’a. To bardzo ważny aspekt prowadzenia gastronomii. Jeżeli stoisz w miejscu, to inni cię wyprzedzą. Świat się zmienia, musimy nadążać za nowymi trendami i smakami, nie tracąc przy tym ani na jakości, ani na naszym polskim dziedzictwie kulinarnym. Umiejętność połączenia nowoczesności z tradycją, to nasze największe wyzwanie. Staramy się co dzień łączyć oba te czynniki. I chyba dobrze nam to wychodzi, skoro mamy tak duże uznanie wśród Klientów.

Zielona zupa u bazylii

Zaprszamy na pyszne i zdrowe zupy!

Pyszne.pl: Co jest dla Państwa najważniejsze w prowadzeniu restauracji?

Pan Maciej: Najważniejszą dla nas rzeczą jest zadowolenie klientów z jakości serwowanych przez nas dań. Gotowanie jest naszą pasją, dlatego wciąż staramy się ulepszać nasze potrawy, biorąc pod uwagę każdą opinię na nasz temat. Równie ważną rzeczą w prowadzeniu restauracji jest organizacja pracy, wykwalifikowana kadra pracownicza i warunki pracy. Jest dla nas rzeczą priorytetową, aby miejsce, gdzie przygotowywane są dania, spełniało wszelkie wymogi sanitarne.

Pyszne.pl: Co polecają Państwo dla początkujących miłośników kuchni?

Pan Maciej: Początkującym miłośnikom kuchni radzimy, aby stale starali się rozwijać pod kątem kulinarnym. Istnieje wiele znakomitych przepisów kulinarnych, z których należy korzystać, ale trzeba szukać swojego własnego, unikalnego stylu. Nie należy się bać kreować w kuchni czegoś swojego, niepowtarzalnego lub modyfikować istniejące przepisy. Dzięki odwadze w łączeniu smaków może powstać prawdziwe kulinarne arcydzieło. Nie należy przejmować się porażkami, błędnymi decyzjami czy nietrafionymi pomysłami. Każda porażka czy krytyka powinna być motywująca do szukania rozwiązań i rozwijania swoich umiejętności.

Pyszne.pl: Jak będzie wyglądać najbliższa przyszłość lokalu?

Pan Maciej: Chcemy się stale rozwijać, szczególnie w kwestiach smaku naszych potraw. W planach mamy otwarcie kolejnych punktów w Krakowie, aby dowóz do klientów trwał jeszcze krócej. Dążymy również do otwarcia punktów stacjonarnych, gdzie każdy będzie mógł przyjść, usiąść i odpocząć, spożywając przy tym ciepły, domowy posiłek.

Polski żurek z ziemniakami i kiełbasą

Zapraszamy na pyszny żur z ziemniakami i kiełbasą

Rolada z kurczaka z ziemniakami i zestawem surówek

Restauracja Obiady za Grosze zaprasza na pyszne, polskie dania obiadowe

Czy nadal masz wątpliwości, gdzie dzisiaj złożyć zamówienie? Kotlet schabowy, pierogi, kapusta zasmażana, rosół czy żurek- te tradycyjne dania, które na przełomie lat zjednały sobie przychylność Polaków, jak również obcokrajowców są w zasięgu Twojej ręki, w Obiadach za Grosze! Skomponuj zestaw według własnych upodobań i przekonaj się o smaku i jakości przygotowywanych ze starannością i pasją potraw. Pyszne.pl życzy smacznego!